Investiční platforma Portu slaví 5 let od zainvestování vkladů svých prvních investorů. První česká automatizovaná robo-investiční platforma si rychle získala oblibu, pod správou už má přes 19 miliard korun.

I přes současný pokles akciových trhů jsou Češi stále více nakloněni investování. To už není výhradně pro bohaté, ale díky moderním platformám je dostupné všem. Velký podíl na tomto posunu má investiční platforma Portu. V České republice firma umožnila lidem začít využívat výhod pasivního investování již před 5 lety.

Jak ukazují výzkumy, pasivní investování překonává aktivní investování a pro klienty je výhodné díky nízkým poplatkům. Celkový objem peněz, které společnost spravuje, nyní přesahuje 19 miliard korun.

Myšlenku na vytvoření jednoduchého investiční nástroje dostal Radim Krejčí již v roce 2017. Nápad spustit první českou automatizovanou roboinvestiční platformu se ujal a FinTech začal pomalu vznikat pod křídly investiční skupiny WOOD & Company. Po roce vývoje a příprav byla v roce 2018 dokončena testovací fáze a zahájen plný provoz.

Po svém spuštění si firma rychle získala popularitu. Během prvních několika měsíců přibylo několik tisíc klientů. Do roka jich byly desetitisíce a tento růst pokračoval. V roce 2021 společnost překročila hranici 100 000 uživatelů a v současné době jich má 200 000.

V Portu rosteme, protože přinášíme dlouhodobou investiční vizi a máme skvělé klienty, chytré investory, kteří vědí, že k dlouhodobému investování krátkodobé výkyvy prostě patří. Věřím, že od našeho spuštění jsme ušli velký kus cesty. To by ale nešlo bez podpory a přízně našich klientů. Toho si velmi vážíme a i nadále tak budeme pracovat tak, abychom umožnili investování všem bez rozdílu,“ říká zakladatel Portu Radim Krejčí.

Klienti Portu stále investují, krizi navzdory

Chuť chytře investovat neopustila Čechy ani v současné situaci. Přestože cena většiny investičních aktiv, především akcií a dluhopisů, v loňském roce klesla, většina investorů se chovala velmi racionálně a disciplinovaně.

Klienti Portu začali využívat poklesu trhu k investování vyšších částek, které předtím ležely na běžných nebo spořicích účtech. Zvyšuje se také průměrná částka, kterou uživatelé investují. Na začátku plného provozu v roce 2018 se průměrná investice klienta pohybovala kolem 10 000 Kč. I tato částka v průběhu let výrazně vzrostla a v nyní dosahuje téměř na 100 000 Kč.

ms7Rn-v-voj-objemu-pen-z-pod-spr-vou (1)

Zdroj: Portu

Společnost ale nechce usnout na vavřínech a pro své klienty stále přináší zajímavá vylepšení. Za zmínku stojí například spuštění nového nejkonzervativnějšího produktu Investiční rezerva. V loňském roce přišla firma také se službou Portu Crypto pro investování do kryptoměn. Společnost i spustila Odpovědná portfolia, určená pro ty, kteří chtějí investovat v souladu s tzv. ESG kritérii. Jako vůbec první platforma v České republice (ale i ve světě) navíc Portu spustilo frakční investování do českých akcií.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Portu

Recenze první české roboadvisory investiční platformy

Hodnocení
Přečíst recenzi