Zdroj: portu.cz/blog

Portu přichází s novým, dosud nejvíce konzervativním produktem. Základem Investiční rezervy je úročená hotovost, jejíž výnos je navázán na základní sazbu ČNB –⁠ aktuálně (březen 2022) dosahuje výše 4,25 % p. a. Založit si ji může každý registrovaný klient na Portu, stejně jako produkty Portfolio na míru nebo Vlastní strategie.

Investiční rezerva kombinuje úročenou hotovost a diverzifikovaný mix investičních nástrojů s cílem zajistit výnos, který dlouhodobě chrání peníze před znehodnocením. Největší část zaujímá úročená hotovost, která zajišťuje jistý úrok a také stabilitu Investiční rezervy. Výše úroku se vždy odvíjí od hlavní úrokové sazby České národní banky (tzv. dvoutýdenní repo sazba) a průběžně se tak může měnit. Aktuálně je výše tohoto úroku 4,25 % p. a. Úrok se připisuje měsíčně, zpravidla první den následujícího měsíce, v hrubé výši, do složky Hotovost. Poté se s ním nakládá tak, aby bylo dosaženo optimálního rozložení Investiční rezervy. Z hlediska bezpečnosti je úročená hotovost uložena jako vklad u české banky a dle Zákona o bankách je pojištěna do výše 100 tisíc eur.

Pro vytvoření diverzifikace doplňuje skladbu Investiční rezervy v menší míře také mix dluhopisů, akcií a zlata. K tomu jsou vybrány široce diverzifikované ETF, které sledují vývoj světového akciového indexu (MSCI World) obsahujícího přes 2 900 akcií a dluhopisového indexu zahrnujícího globální protiinflační dluhopisy. O kontrolu nastavení rozložení a udržení rizikovosti se stará automatická rebalance, která je u Investiční rezervy vždy zapnutá.

investicni-rezerva-portu-slozeni-tiny

Zdroj: portu.cz/blog

Jaký si Portu účtuje poplatek a jak je to s daněmi?

Za zhodnocování peněz ve vaší Investiční rezervě si Portu účtuje poplatek 0,25 % p.a. z hodnoty rezervy. Jako u ostatních produktů si tato robo-advisory platforma žádné další poplatky (např. vstupní nebo výstupní) neúčtuje. A jak je to s výběry peněz? Pokyn k výběru peněz z vaší Investiční rezervy můžete zadat ve vašem profilu. Při nejbližším Obchodním dni Portu (zpravidla ve středu) dojde k prodeji vašich investičních nástrojů. Peníze by měly dorazit na váš bankovní účet v řádu 5 až 10 pracovních dní.

V případě výběru peněz je potřeba myslet na případnou daňovou povinnost. V případě výběru prostředků z Investiční rezervy se za prodej instrumentů považuje pouze prodej v ní obsažených ETF instrumentů, které tvoří přibližně 25 % celkové hodnoty Investiční rezervy. V případě, že celkové příjmy z prodeje cenných papírů za zdaňovací období nepřesáhnou 100 000 Kč, jsou tyto příjmy osvobozeny od daně z příjmů. Úroky se v případě úročené hotovosti daní podobně jako dividendy, tedy když jejich hodnota (včetně jiných příjmů dle § 7 – § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů) přesáhne za zdaňovací období 6000 Kč.

Portu jako první FinTech v Česku přišel s konceptem tzv. roboinvestování. Funguje od roku 2017 a získal už více než 100 000 klientů. Na platformu jsme se na Fintree podívali v naší podrobné recenzi. Celý segment investování do ETF zažívá v poslední době velký boom a kromě Portu funguje na českém trhu také například Fondee, nebo Indigo.

Zdroj: Tisková zpráva

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte Fintree kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!