Obsah:

 1. Co je to Portu a jak funguje?
 2. Funkce
 3. Proč investovat na Portu?
 4. Výhody investování na platformě
 5. Nevýhody Portu
 6. Celkové hodnocení
 7. Vlastní zkušenost
 8. Jak si založit účet?
 9. Další služby Portu

Co je to Portu a jak funguje?

Portu je první roboadvisory investiční platforma u nás. Portu umožňuje běžným lidem, kteří o investování moc nevědí, ale i pokročilým investorům možnost využít automatizovaného procesu investic. Portu na základě dotazníku a vašich cílů samo navrhne složení vašeho portfolia a vy už jen nastavíte trvalý příkaz a sledujete, jak roboadvisory platforma pracuje. To vše za minimální poplatek oproti běžným podílovým fondům.

Za vznikem první české investiční platformy, která využívá tzv. robo-advisory, stojí investiční skupina WOOD & Company. V České republice služba s robotickým investováním chyběla, a proto v roce 2017 přišlo Portu. Nyní u nás již fungují i další hráči jako Fondee nebo Indigoo.

FinTech platforma využívá k obchodování cenných papírů spojení robotické a lidské inteligence. Za pomoci tohoto spojení je možné obchodovat mnohem efektivněji, a to na základě vašeho rizikového profilu. Portu využívá tzv. ETF neboli Exchange-traded funds, což jsou veřejně obchodovatelné fondy. Díky tomu je zajištěna velká řada výhod jako je vysoká transparentnost, diverzifikace, velká likvidita, ale také nízké náklady.

Funkce

Portfolio na míru vašim cílům

První možností, jak investovat je portfolio sestavené na míru přímo pro vás. Podle vstupního dotazníků, který se vyplňuje při registraci Portu připraví rozložení portfolia dle vašich potřeb. Velký důraz se klade na investiční horizont, rizikový profil a velikost vkladu. Tímto způsobem rozdělí vaši investici do několika tříd aktiv, které jsou:

 •  Americké akcie
 •  Globální bondy
 •  Evropské akcie
 •  Asijské akcie
 •  US korporátní bondy
 •  Bondy rozvíjejících se trhů
 •  EU korporátní bondy
 •  US High Yield bondy
 •  Hotovost
 •  Měnové zajištění

Vlastní strategie

V klientském rozhraní Vám také umožňuje sestavit si zcela vlastní portfolio podle vlastních představ. Jestli patříte mezi zkušenější investory a věříte svým schopnostem a znalostem, určitě této možnosti využijete. Vlastní strategie je doplněná o možnost rebalance či měnové zajištění, které můžete využít.

Na nastavení strategie není nic složitého. Jednoduše v procentech navolíte váhu vámi vybraných instrumentů. Tedy jaký procentuální podíl daných instrumentů bude tvořit vaše portfolio. Na výběr máte z několika akciových, dluhopisových, ale i komoditních ETF.

V tomto případě je nutné vybrat jeden z cenových plánů, které si popíšeme níže v recenzi. Před tím, než uložíte změny, uvidíte, jaký bude vážený TER (nákladovost na Vámi vybraná ETF)  instrumentů i jaký poplatek odvedete Portu.

Tematické investování

Tato možnost se orientuje na tematicky zaměřené strategie, které Portu sestavilo přímo pro své investory. Investovat můžete do strategií, jako jsou:

 • Technologický pokrok (Investice se zaměřením na IT)
 • Akciové nebe (Raketová ekonomika)
 • Odpovědná budoucnost (Investice do společností, které dbají na udržitelnost. Tzv. ESG investice)
 • Asie – Pacifik (Investice do nejrychleji rostoucích ekonomik)
 • Světová špička (Výběr nejúspěšnějších společností světa)
 • Zdraví především (Investice do farmacie, zdravotnictví apod.)

Podobných možností je zatím na výběr 12. Vybrat si můžete i několik z nich najednou. Nezapomínejte ovšem, že minimální částka investice je 1000 Kč. Strategie si samozřejmě můžete poupravit, dle vaší volby. Stejně jako u vlastních strategií, i zde můžete navolit rebalanci i zajištění měnového rizika.

Dětské účty

Zajímavá možnost je odkládání peněz na dětský investiční účet. Ten je navíc zvýhodněný o nižší poplatek. Ročně zaplatíte za správu pouze 0,25 %. Zde stojí za zvážení, jestli nevyměnit tradiční instrumenty, které rodiče využívají ke spoření dětem, jako jsou stavební spoření apod. Odpověď redakce již asi znáte.

Proč investovat na Portu?

Silná společnost v pozadí

Jak už bylo zmíněno v úvodu recenze za Portu stojí silná společnost WOOD & Company. Ta se řadí ke špičce středoevropských investičních skupin. Tento rok oslaví společnost 30 let zkušeností s investičním bankovnictvím. Společnost je také největším obchodníkem na pražské burze a je pod dohledem ČNB. Mimo České republiky má své pobočky po celém světě, například v Londýně či New Yorku.

Dlouhodobě společnost vykazuje úplný hospodářský výsledek v řádu desítek milionů korun. Aktiva společnosti přesahují 25 miliard. Z finančního pohledu je na tom společnost velmi dobře a riziko krachu WOOD & Company, tedy i Portu je velmi malé. V případě že by taková situace přeci jen nastala, majetek všech investorů je účetně oddělený. Při krachu společnosti by tedy investoři dostali své peníze zpět.

Portu náhled webu

Zdroj: Portu.cz

Snadná nastavení a správa investic

Platforma je opravdu velmi intuitivní a přehledná. Součástí přehledu investic je i šikovně zpracované grafové znázornění. Portfolií i předvolených strategií si můžete nastavit kolik jen chcete.

V průběhu roku můžete portfolio dále upravovat, při běžném Standard účtu je to ale omezené jen na několik úprav ročně. Každá takováto rebalance ovšem zasahuje do výnosnosti, proto vždy tuto změnu pečlivě promyslete.

Vydělané peníze si můžete nechat pravidelně posílat na účet jako rentu. Pokud byste investovali více než 2 miliony korun, vznikl by krásný pasivní příjem a funkce pravidelné zasílání na účet by se určitě hodilo využít.

Nízké a transparentní poplatky

Na platformě neexistují žádné vstupní, a výstupní poplatky. Portu říká, že poplatek zaplatíte jen jeden, což je také pravda. Tento jeden poplatek se skládá z 12 malých poplatků rozložených do všech měsíců v roce. Jednotlivé poplatky se vypočítají z aktuální hodnoty portfolia v daný měsíc. Vždy přehledně a jasně vidíte jaký poplatek jste zaplatili. 

 • Poplatek za portfolio vytvořené od portu = 1 %
 • Poplatek za vlastní vytvořenou strategii = 0,89 %

Jestliže patříte mezi náročnější investory, určitě využijete upgrade vašeho účtu. Celkem jsou na zde 3 druhy cenových plánů: Standard, Plus a Premium.

Možnosti:StandardPlusPremium
Žádné vstupní poplatky
Evidence cenných papírů zdarma
Vklady a výběry kdykoliv a zdarma
Transakční poplatky v ceně
Žádné výkonnostní poplatky
Měnová konverze bez marže
Volitelná automatická rebalance__
Volitelné měnové zajištění__
Počet strategií1Až 3Neomezeně
Počet instrumentů v jedné strategiiAž 5Až 10Neomezeně
Počet úprav strategií1x/rok5x/rokNeomezeně
Poplatek0,89 % p.a.1,29 % p.a.1,89 % p.a.

Bezpečnost

Bezpečnost a ochrana klientských prostředků je pro Portu na prvním místě. Veškeré hotovostní zůstatky vašeho portfolia jsou vedené na sběrném zákaznickém účtu velkých bank a jsou pojištěné do výše 100 000 EUR, dle zákona o bankách. Kromě toho jsou ještě cenné papíry pojištěny z 90 % do max. 20 000 EUR Garančním fondem obchodníků s cennými papíry. Celá platforma je šifrovaná protokolem a více faktorovou autorizací. Bezpečně nakládají s osobními údaji, ale pečlivě řídí i služby úschovy a správy cenných papírů.

Váš účet je chráněn automatickým odhlášením při neaktivitě. Větší a zásadnější úpravy je vždy nutné potvrdit SMS klíčem a změny vašich kontaktních údajů musí být potvrzeny verifikačním emailem. Peníze je možné vybrat pouze na vámi ověřený bankovní účet. Zapnout lze i dvoufaktorová autentizace na login.

Výhody

 • Snadné nastavení strategií a jejich správa.
 • Více druhů strategií k investování.
 • Velmi nízké poplatky za roční správu portfolia.
 • Silná česká společnost v pozadí.
 • Jednoduché založení účtu.
 • Vysoká míra bezpečnosti.
 • Investice už od 1 000 Kč s možností pravidelných investic.
 • Měnové zajištění do české koruny v ceně.
 • Přehledný vývoj vašeho portfolia.
 • Nákupy a prodeje jsou bez poplatku.
 • Vlastní refferal program, díky kterému získá doporučený člověk i vy 3 měsíce bez poplatku.
 • Rychlý online support
 • Intuitivní a přehledné prostředí
 • Připravení daňových podkladů pro přiznání daně z příjmu
 • Informační servis v podobě pravidelných pátečních newsletterů a bohatého obsahu na blogu.

Nevýhody

 • Nevýhodou může být to, že nezkušení investoři mají možnost při propadu hodnot kdykoli investici přerušit. V krátkodobém horizontu bude portfolio kolísat, ale z dlouhodobého hlediska by mělo být ziskové.

Vlastní zkušenost s Portu

O této platformě jsem se dozvěděl již pár let zpátky na investiční konferenci. Než jsem se pustil do první investice jsem přečetl spoustu článků, rozhovorů a detailně jsem sledoval společnost Wood & Company. Toto doporučuji všem, před volbou dlouhodobého investičního partnera.

Portu je ideální pro investora, který nechce věnovat investicím příliš mnoho času. 

Prošel jsem vstupním dotazníkem, kde jsem nastavil investici na dlouhodobý horizont a tím pádem mi vyšel i vyšší rizikový profil, a to 10. Vše jsem jinak ponechal, tak jak mi Portu doporučilo a nastavil trvalý příkaz.

Na co je dobré se připravit

V rámci recenze již bylo zmíněno, že hodnota portfolia může v krátkodobém horizontu výrazně kolísat. Důležité je nenechat se tím ovlivnit a neměnit, nevybírat investici dříve než po uplynutí její stanovené doby. Z dlouhodobého hlediska je mnohem větší pravděpodobnost, že bude portfolio vykazovat kladný výsledek. Z krátkodobých ztrát nepropadejte panice.

Srovnání výnosů Portu a podílových fondů

Podílové fondy jsou určitě zajímavou možností zhodnocení peněz. Nicméně Portu má oproti nim znatelně nižší poplatky. Klasické podílové fondy mají manažerský poplatek stanovený v průměru 1,5 % ročně. K tom je třeba připočíst i vstupní poplatek, který se může pohybovat v rozmezí 3-6 %. Často se můžeme setkat i s výkonnostními nebo výstupními poplatky.

Doporučení na FB skupinu

Portu má také vlastní Facebookovou skupinu, kam se mohou investoři přidat. Často se zde objevují novinky, které Portu chystá, nebo zde komunikují investoři mezi sebou.

Jak si založit účet u Portu

Založení účtu zabere 10 minut a je naprosto jednoduché.

Klikněte na „Začít investovat“. Následně už vás celým registračním procesem platforma provede. Vyplníte obvyklé náležitosti jako je jméno, příjmení, adresa, kontakt apod.

Dále vás při registraci Portu vyzve k vyplnění dotazníku, podle kterého zjistí váš přístup k investování. Na jeho základě vám pak navrhne vhodný rizikový profil a rozložení portfolia. Takové nastavení je samozřejmě jen doporučené a vy ho můžete jakkoliv měnit včetně rizikového profilu. Rizikový profil je možné snížit na jakoukoliv úroveň, ale směrem nahoru pro vás může být omezen.

Ještě před tím, než odešlete peníze k investování, bude nutné provést ověření vaší totožnosti. Stačí k tomu mobilní telefon a dva doklady – občanský a řidičský průkaz. Oba doklady vyfotíte a odešlete.

Další služby Portu

Alternativní investování s Portu Gallery

Nechcete všechny své investice směřovat do akcií? Tak právě pro Vás je to Portu Gallery, díky které můžete investovat jako milionáři do unikátních sběratelských předmětů a historických aktiv jako jsou auta, sběratelské známky již od pár korun.

Všechna aktiva vybírá a prověřuje tým expertů. Jakmile se předmět nakoupí, je ihned pojištěn a profesionálně se udržuje a monitoruje.

Tímto způsobem bylo investováno do automobilu Nash Healey Roadster 1952 za 2,8 milionu Kč a automobilu Porsche 911 R-Gruppe 1974 za 2,9 mil. Kč.

Další investice, které proběhly na platformě:

 • 12 Modrých mauritiů POST PAID
 • Sud whisky Dalmore 2013
 • Housle Vincenzo Carcassi, Florencie 1813
 • A spoustu dalších

O investice na Portu Gallery je v poslední době velký zájem a investiční úpis je zpravidla naplněn do 30 min.

Zdroj: gallery.portu.cz

opPORTUnity – tak trochu jiné investiční příležitosti

Na platformě OpPORTUnity naleznete investiční příležitosti, které se vymykají nabídce tradičních produktů pro širší investorskou veřejnost. Jedná se o příležitosti, které přináší přímo mateřská společnost Portu – WOOD & Company – a také se na nich velmi často sama investičně podílí. Každá opPORTUnita představena specifický a zajímavý projekt, ve kterém můžete dlouhodobě zhodnocovat své prostředky.

Mezi tyto možnosti patří například:

 • Dluhopisy WOOD Prague Real Estate
 • Akcie Pilulky
 • Rumunské restituční bondy
 • Dluhopisy Wood Biometan

Zdroj: o.portu.cz

Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Portu

Investujte pravidelně do ETF!

Hodnocení
Založit účet