Finanční technologie, zkráceně FinTech, jsou technologie a inovace, které se snaží zjednodušit tradiční služby ve finančnictví. Jako příklady FinTechu si můžeme uvést používání chytrých telefonů pro mobilní bankovnictví, pro investování, nebo jednoduší půjčování peněz. Dalším příkladem můžou být třeba kryptoměny jako třeba Bitcoin a různé služby s nimi spojené. Společnosti, které se touto oblastí zabývají, můžou být jak start-upy, tak klasické finanční instituce jako banky a pojišťovny.

FinTech se většinou snaží pomocí nových technologií zjednodušit přístup lidí k jejich financím. Mohlo by se zdát, že technolgie ve financích jsou nová věc, ale první náznaky můžeme najít už v polovině 20. století a tuto technologii navíc používáme pravděpodobně všichni. Už v roce 1950 představil Diner’s Club první kreditní kartu a tento koncept se postupně rozšířil do celého světa. V roce 1983 poté představila Chemical Bank první verzi toho, co bychom dnes nazývali elektronické bankovnictví. A právě tato služba je často považována za první poskytnutí internetového bankovnictví vůbec.

Kreditni karta - prvni FinTech

Zdroj: Pixabay.com

V současnosti se ale slovo FinTech používá spíše ve svém užším významu. Dnes mluvíme především o menších nových společnostech, nebo start-upech, které přinášejí na trh nová řešení ve finančních službách a často se přímo snaží konkurovat klasickým bankám. Za jednu z prvních se považuje společnost PayPal založená v roce 1998, která umožňuje jednoduché přesuny peněz. S větší dostupností internetu a chytrých telefonů přibývá i nových technologií, které je využívají a usnadňují nám všem nakládání s financi. Dnes existují celé čistě online banky, jako třeba u nás v redakci oblíbený Revolut, nebo tržiště půjček Mintos.

Náhledový obrázek aplikace Revolut

Zdroj: Revolut.com

Tento trend se nevyhýbá ani České republice. V naší zemi jsou hlavními průkopníky třeba start-up Twisto, zakladatele Michaela Šmídy, který je známý především možností odložit si platby a výhodnými směnnými kurzy. Za pozornost určitě stojí i Zonky, které umožňuje běžným lidem si jednoduše půjčit a zároveň na druhé straně umožňuje investování do těchto půjček. To vše navíc pomocí mobilní aplikace.

Kategorií samo pro sebe jsou poté kryptoměny. O Bitcoinu, Ethereu nebo Dogecoinu se v poslední době mluví čím dál častěji. Toho využívá i celá řada FinTechů jako třeba burza Binance nebo kryptopeněženka a platební karta Wirex. A vzhledem k tomu, že se tomuto tématu věnuje i zakladatel Tesly Elon Musk, zájem do budoucna bude ještě stoupat.

Zajímá Vás svět FinTechu? Nebo jste o něm v tomto článku naopak četli poprvé? Dejte nám vědět do komentářů níže, nebo na našich sociálních sítích.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!