Obsah

 1. Co je to Mintos?
 2. Funkce
 3. Proč investovat přes Mintos?
 4. Výhody
 5. Nevýhody
 6. Vlastní zkušenosti
 7. Jak si založit účet?

Co je to Mintos?

Mintos je P2P (peer-to-peer) investiční platforma umožňující běžným lidem, ale také zkušeným investorům zhodnocovat své volné finanční prostředky pomocí investic do půjček. Tento FinTech se snaží oslovit potenciální investory pomocí atraktivního výnosu, který dosahuje aktuálně 12,73 % a příležitosti vytvořit si pasivní příjem. A to už stojí za pozornost!

Mintos byl založen v roce 2015 v Lotyšsku a v současnosti se jedná o největší tržiště svého druhu. Momentálně je přes Mintos do půjček investováno více než 5,7 miliardy EUR, působí zde 350 000 investorů ze 63 zemí světa a celkem už bylo financováno přes 30 milionů půjček.

A co je to vlastně peer-to-peer? Zkráceně P2P, nebo klient-klient je typ úvěrů, ve kterém je půjčováno lidem přímo od jiných lidí za pomocí online platformy. V našem případě právě Mintos působí jako online zprostředkovatel a Vy tak můžete investovat své volné finanční prostředky do půjček, které si berou lidé z celého světa. Vy poté dostanete zpět nejen celou částku, ale také úrok.

Mintos má uzavřené smlouvy s poskytovateli půjček z různých zemí. Tito poskytovatelé nejdříve půjčí peníze a následně přes Mintos tržiště nabízejí půjčky nám investorům na zainvestování. Mintos tak vlastně působí pouze jako zprostředkovatel, na druhou stranu ale poskytovatelé jsou prověřeni a ohodnoceni pomocí tzv. Mintos Risk Score.

Mintos nám tak nabízí možnost si sami rozhodovat o tom, jak investujeme své peníze, a mít tuto investici plně v našich rukou. To je možné díky jednoduchému registračnímu procesu a přístupu k půjčkám přes webovou stránku a mobilní aplikaci. Tato podrobná recenze Vám tuto platformu podrobně představí, provedeme Vás investičním procesem a přidáme naše zkušenosti ověřené až 2 letou praxí.

Mintos - Statistiky investora

Zdroj: Mintos

Funkce

Máme dvě možnosti, jak investovat. Jedna možnost, tzv. Mintos strategie, nám nabízejí vybrat si jednu ze 3 strategií, které jsou pro nás připraveny, vložit peníze, a poté už jenom sledovat, jak Mintos naše finanční prostředky zhodnocuje. Druhá možnost, tzv. Vlastní strategie, jsou už časově náročnější a spočívají ve vytvoření vlastní strategie a přístupu k jednotlivým půjčkám na tržišti, do kterých můžeme investovat podle našeho uvážení. Na obě možnosti se teď blíže podíváme.

Mintos strategie

První možností, která je v nabídce, je volba jedné ze tří strategií, konzervativní, diverzifikované, a nebo s vysokým výnosem. Tato možnost je dostupná jak přes Mintos mobilní aplikaci, tak přes webovou stránku a můžeme si vybrat i více strategií zároveň.

Konzervativní strategie

9,84 % průměrná úroková míra

Tato strategie investuje do úvěrů bez prodlení s garancí zpětného odkupu od úvěrových společností s Mintos Risk Score od 10 do 7. Jak už název napovídá, tato strategie je vhodná pro konzervativní investory, kteří dávají přednost nižšímu riziku.

Diverzifikovaná strategie

12,25 % průměrná úroková míra

Tato strategie investuje napříč úvěry bez prodlení od všech úvěrových společností s Mintos Risk Score od 10 do 2. Algoritmus, který je ve strategii využit, upřednostňuje diverzifikaci a složení portfolia se automaticky přizpůsobuje nejideálnější variantě. Navíc je diverzifikace každý den opětovně vyvážena v zájmu stálých výnosů a jejich ochrany.

Strategie s vysokými výnosy

12,60 % průměrná úroková míra

V tomto případě algoritmus investuje do úvěrů s nejvyššími úrokovými měrami a garancí zpětného odkupu od úvěrových společností s Mintos Risk score od 10 do 2. Strategie je stejně jako ty předešlé každý den opětovně vyvážena.

Tyto strategie jsou určeny pro méně zkušené investory, kteří si netroufají na tvorbu vlastní strategie, nebo kteří třeba nechtějí nebo nemůžou trávit čas procházením jednotlivých úvěrů a vybíráním těch pro ně nejvhodnějších. Je zde i možnost vybrat si více strategií zároveň a do každé investovat libovolnou částku. Peníze můžete do jednotlivých strategií přidávat podle libosti a algoritmy se už poté postarají o vybrání vhodných úvěrů.

Hlavní předností strategií připravených Mintosem je poté jednoznačně jednoduchost a časová nenáročnost. Můžete s klidem ležet na gauči s chytrým telefonem v ruce, převedete si peníze na účet, pár kliky vyberete strategii, a poté už jenom kontrolujete, jak se Vaší investici daří. Další nespornou výhodou je poté okamžitý přístup k finančním prostředkům. K prodeji dochází obvykle v rámci několika hodin. Nevýhodou může naopak být možnost investovat u těchto strategií pouze v Eurech.

Vlastní strategie

Pro ty, kterým poté předpřipravené strategie nestačí, je zde možnost sestavit si strategii zcela vlastní a vybírat konkrétní úvěry sami. I očekávaný úrok poté pochopitelně závisí na rozhodnutí každého investora, na tržišti jsou však k dispozici úvěry s úrokovou mírou 6 % – 22 %. Naproti Mintos strategiím navíc můžete investovat ve více než 10 měnách (včetně CZK).

Bohužel je tato možnost zatím dostupná pouze přes webové rozhraní. Ti, co by chtěli investovat pouze přes aplikaci, tak mají bohužel smůlu. K dispozici jsou poté dvě možnosti, a to sestavit si vlastní strategii s automatickými nákupy, nebo do půjček investovat přímo na tržišti.

Automatická strategie

Tato volba je vhodná, pokud máte jasnou představu, jakých parametrů chcete na své strategii dosáhnout. Své investice můžete automatizovat pomocí nastavení úrokové sazby, doby splatnosti, měny, výběru primárního nebo sekundárního trhu, Mintos Risk Score, země a mnoha dalších parametrů.

Manuální investice

Princip fungování je zde jednoduchý. Vyberte si konkrétní úvěry z celého světa a aktivně spravujte své investice. Na tržišti můžete vybírat z více než 300 000 úvěrů na primárním trhu a více než 200 000 úvěrů na trhu sekundárním. Zde už je volba čistě jenom na vás a nikdo vám do výběru úvěrů nebude zasahovat. Půjček, do kterých můžete investovat, je na trhu opravdu velké množství. Abyste se v nich zorientovali, jsou k dispozici filtry, kterými si můžete zobrazit to co zrovna hledáte.

Můžete si vyfiltrovat na základě 21 (!) kategorií z nichž některé jsou třeba:

 • Výše rizika v %
 • Doba splácení v měsících
 • Měna
 • Typ půjčky
 • Země
 • Společnosti poskytující úvěr
 • Mintos Risk Score
 • Garance zpětného odkoupení
 • Dlužníkovo RPSN (Roční procentní sazba nákladů)

a mnoho dalších kritérií.

Pokud vám nějaká půjčka padne do oka, tak jedinou podmínkou, kterou musíte splnit je minimální vklad 10 EUR na jednu půjčku. Můžete tak investovat zcela podle libosti. Preferujete nižší riziko? Tak není problém investovat do půjček s nízkým úrokem. Chcete naopak vyšší výnosy? Poté je s tím spojené vyšší riziko čistě na vás. Tady je potřeba zmínit, že Mintos nijak nezkoumá, zda o investování něco víte, nebo s ním máte nějaké předchozí zkušenosti, a také se zříká odpovědnosti.

Mintos mobilní aplikace

Zdroj: Mintos

Proč investovat přes Mintos?

Velkým důvodem proč investovat právě přes tuto platformu, může být široká nabídka půjček, do kterých lze investovat. Jedná se o v současnosti největší P2P platformou a půjček je zde opravdu nepřeberné množství.

Investování bez poplatků

Ano je to skutečně tak, můžete zde investovat bez poplatků. U investování, vkladů peněz, výběrů peněz, obsluhy účtu i služeb investorům nejsou vedeny žádné poplatky.

Služby bez poplatků:

 • Investování
 • Vklad peněz
 • Výběr peněz
 • Obsluha účtu
 • Služby investorům

Ovšem na druhou stranu existují poplatky, na které můžete narazit, nesouvisí ale přímo s investováním. Jedná se o tyto poplatky:

 • Převod mezi měnami – od 0,50 % v závislosti na kombinaci měn (pro vyhnutí se poplatku doporučujeme využít např. Revolut, popis viz níže)
 • Za manuální prodej úvěru na Sekundárním trhu – 0,85 % (vyplácení peněz ze strategií Mintos je bez poplatku)
 • Poplatky za vymáhání – při úspěšném vymáhání mohou být externí náklady odečteny ze splátek, např. pokud Mintos zapojí právníky nebo jiné třetí strany

Jak tedy Mintos vydělává peníze?

Asi se ptáte, jak tedy Mintos vydělává peníze. Hlavním zdrojem příjmů jsou provize od úvěrových společností, které Mintos dostane, když se tyto úvěry financují prostřednictvím tržiště. Zde je třeba uvést, že úrok, který dostanete za financování úvěru, není ten stejný úrok, který platí dlužník. Jaký úrok dlužník skutečně platí můžete vidět na tržišti jako tzv. RPSN (roční procentní sazba nákladů). Tento úrok se poté rozdělí mezi nás jako investory, úvěrovou společnost a také Mintos.

Mintos - typ úvěru

Zdroj: Mintos

Bezpečnost

Stejně jako každé investování, i P2P investování sebou přináší určitá rizika. Je třeba tyto rizika pochopit a řídit se jednoduchými radami, a poté jste na cestě k tomu se stát úspěšným investorem. Mintos nabízí hned několik nástrojů, jak investory chránit. Dále také přináší doporučení, jak investovat abyste riziko snížili a i v případě nepředvídatelné události měli ztráty jen minimální.

Můžete zvolit mimo jiné:

 • Garanci zpětného odkupu – pokud je úvěr v prodlení déle než 60 dní, úvěrová společnost úvěr odkoupí
 • Možnost investovat do úvěrů zajištěných hypotékami nebo do autopůjček
 • Možnost nastavit Auto Invest tak, aby investoval pouze do zdravých úvěrů·    
 • Úvěrové společnosti musí projít vstupní prověrkou a je jim uděleno Mintos Risk Score

Výhody

 • Jednoduché a intuitivní založení
 • Připravené strategie i možnost vytvoření vlastní strategie
 • Bez poplatků za investování
 • Investice od 10 EUR
 • Obrovské množství dostupných půjček k investování
 • Možnost investovat ve více než 10 měnách
 • Možnost investovat ve 63 zemích
 • V češtině
 • Česká telefonická podpora
 • Aplikace pro chytré telefony

Nevýhody

 • Malé množství půjček v CZK
 • Chybí nějaké zajištění proti měnovému riziku
 • Možnost bankrotu celé úvěrové společnosti -> nutnost diverzifikovat prostředky mezi více společností

Vlastní zkušenosti

U nás v redakci máme s Mintosem veskrze dobré zkušenosti. Několik z nás investuje více než jeden nebo dva roky. I po této době se výnosy drží mezi 10 – 13 %. Investujeme převážně v Eurech a využíváme spíše vlastní automatické strategie, ale kvůli vyvážení portfolia i připravené strategie. K převodu peněz doporučujeme využít Revolut (viz níže), kdy máte peníze připraveny ten samý nebo následující den, ale i převod z českých bank funguje spolehlivě a převod v tomto případě trvá zpravidla tři dny. A také s výběrem peněz jsme zatím neměli problém. Pochopitelně se ale i nám část peněz dostane do Recovery procesu a čekáme, jak v delším časovém horizontu se Mintos o naše peníze postará. Celkový dojem ale máme převážně pozitivní a Mintos bychom doporučili jak při investování menších částek, tak pro středně velké a větší investice.

Mintos - typy půjček

Zdroj: Mintos

Fb skupina

Pokud se chcete investování věnovat a dozvědět se více, doporučujeme skupinu na Facebooku, kde se potkávají investoři a můžete se zde dozvědět plno informací. Pokud máte nějaký dotaz nebo problém, můžete se zde zeptat zkušenějších investorů.

Jak si založit účet?

Založení účtu je jednoduché a zvládne to každý. Navíc to můžete udělat jak z počítače přes webovou stránku, tak přes aplikaci, kterou si stáhnete do svého iOS nebo Android chytrého telefonu.

Vložíte e-mailovou adresu a kliknete na „vytvořit účet“. Platforma už vás poté sama provede celým registračním procesem. Připravte si občanský průkaz, nebo pas se kterým se podle instrukcí vyfotíte. Proces poté dokončíte svým prvním vkladem na účet.

Jak si na Mintos převést finanční prostředky

Převod peněz je jednoduchý a není třeba se ho bát. Budeme uvažovat, že máte peníze v českých korunách na účtu u české banky. Bohužel, v nedávné době Mintos zrušil svůj vlastní účet u České spořitelny, což zdánlivě komplikuje situaci. Pokud chcete poslat peníze v CZK musíte momentálně využít účet u Banky Santander registrovaný v Polsku. Bohužel se tak nevyhnete SEPA platbě, za kterou si řada českých bank účtuje vysoké poplatky. Pokud navíc budete investovat v jiné měně než CZK, např. v EUR, zaplatíte poté Mintosu poplatek za konverzi měn.

Je zde však druhá možnost, která je rychlejší, a navíc bez poplatků. Stačí k tomu účet u Revolutu. Na Revolut si převedete peníze jednoduše ze své karty k běžnému účtu. Přímo v Revolutu si je převedete do požadované měny, ve které chcete investovat (např. z CZK do EUR) a tyto peníze poté pošlete na účet Mintosu. Peníze pak máte na účtu často ještě ten stejný den, nebo následující pracovní den. Jakmile peníze dorazí, můžete si rovnou vybrat jednu z připravených strategií, nebo můžete začít procházet nepřeberné množství půjček, které jsou k dispozici na tržišti.

Pomohl vám tento článek při začátku investování? Nebo naopak už působíte na Mintosu dlouho? Nebo dáváte přednost jiné P2P platformě?

Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou ☕ Káva za Fiat i BTC přes LN.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Přednastavená částka pro podporu je 4000 sats – ekvivalent 1 kávy.
Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Mintos

Investování do P2P půjček.

Hodnocení
Založit účet