Českou firmu Fondee založili v roce 2017 Eva a Jan Hlavsovi s jasným a jednoduchým cílem. Investování nemusí být tolik rizikové jak se může zdát a je možné investovat i jinak než u předražených bank či fondů. Ačkoliv byla společnost založena už v 2017, ostrého provozu se dočkala až v minulém roce (2020). V recenzi se dozvíte jak celá platforma funguje a kdo za ní stojí.

 1. Jak Fondee funguje?
 2. Jak založit účet?
 3. Jaké výnosy můžete očekávat?
 4. Jednorázové / pravidelné investování
 5. Poplatky
 6. Co je rebalancování portfolia?
 7. Výhody
 8. Nevýhody

Jak Fondee funguje?

Investiční portfolio je složeno z Exchange Traded Funds (ETF), které kopírují vývoj dluhopisů a akcií, jako byste do nich investovali napřímo. Vzhledem k povaze a zpracování celé platformy je Fondee nejen vhodné ale i uzpůsobené pro méně zkušené a začínající investory. Případně pro ty, kteří nechtějí, aby jejich úspory uložené v bance ,,požírala“ inflace. 

Portfolio bude složené z evropských a amerických akcií, případně i akcií rozvíjejících se trhů, dluhopisů a z malé části bude portfolio tvořené hotovostí. To v jakých poměrech budou jednotlivé instrumenty rozdělené závisí na rizikovosti celého portfolia. Rizikovost portfolia se stanoví už při zakládání účtu. 

Jak založit účet?

Je to jednoduché, intuitivní a velmi podobné jako registrace do obdobných investičních platforem. Po otevření stránek Fondee stačí kliknout na ,,chci investovat“ a nyní si můžete po zadání mailové adresy a hesla vytvořit základní účet. Následovat bude krátký dotazník, který ověří vaše investorské znalosti a zkušenosti. Žádná odpověď není špatná – výsledkem dotazníku bude nejvhodnější typ portfolia pro Vás.

Následující krok bude o něco delší, jelikož bude nutné otevřít účet u brokera, díky kterému bude později možné provádět ETF transakce. V případě Fondee jde o brokera Degiro. Připravte si občanský průkaz, případně pas, telefon a IBAN bankovního účtu. Aplikace Degiro, kterou bude nutné stáhnout do telefonu, je v češtině a každý krok je jednoduše popsaný. V konečné fázi je třeba souhlasit se všema podmínkama a pro ověření bankovního účtu je třeba odeslat malou finanční částku na Degiro účet, který je uveden v aplikaci. V tomto kroku bude stačit pouze jedna koruna, případně i více – celá částka bude připsána na investorský účet.  

Ověření účtu trvá běžně 1 – 2 dny ovšem v některých případech to může trvat i déle (to ovšem závisí na Degiru). Jakmile bude váš účet ověřený, v dalším kroku můžete investovat peníze. Je důležité abyste peníze odeslali z účtu, jehož IBAN jste uvedli v dotazníku při otevírání účtu Degiro.

Fondee_jak investovat

Zdroj: Fondee.cz

Jaké výnosy můžete očekávat?

V současné době nabízí Fondee sedm portfolií. Od základního ,,konzervativního investora“ kde se historický roční výnos pohybuje kolem 3 % až po ,,odvážného investora”, u kterého se můžete dostat na 8 – 9 % ročního zhodnocení. To správné Vám bude doručeno po vyplnění krátkého dotazníku při registraci. Níže naleznete všech sedm portfolií a jejich historické roční výnosy:

 1. Konzervativní investor – historický výnos 3,45 %
 2. Obezřetný investor – historický výnos 4,22 %
 3. Rozvážný investor – historický výnos 5,21 %
 4. Vyvážený investor – historický výnos 6,16 %
 5. Smělý investor – historický výnos 7,02 %
 6. Nebojácný investor – historický výnos 7,89 %
 7. Odvážný investor – historický výnos 8,46 %
investorský profil_odvážný investor

Zdroj: Fondee.cz

Jednorázové / pravidelné investování

Tuto otázku si musí zodpovědět každý majitel účtu sám. Tady je však pár rad, které Vám mohou pomoci se vhodně rozhodnout. Fondee nemá žádné vstupní a výstupní poplatky, to znamená, že výše vložené částky (ať jsou to jednotky či stovky tisíc) nebude nijak snížena a na investorský účet se připíše stejná částka jako ta, která odešla z vašeho účtu.

Jelikož se jedná o investování do ETF, může být pro co nejvyšší zisk lepší investovat pravidelně. Při jednorázové investici podstupujete riziko, jestliže nákup proběhne v době, kdy jsou ceny na maximu. Naopak při pravidelném investování se ceny nákupů rozkládají mezi celkový počet nákupů, jednoduše řečeno – jednou koupíte pivo v akci, jindy za plnou cenu (bohužel ETF v akčním letáku nenajdete).

Výši pravidelných i nepravidelných investic si může každý investor jakkoliv upravovat. Je třeba splnit pouze jednu podmínku, kterou je minimální výše investice počátečního vkladu, která činí 1.000 Kč.

Poplatky

Ve srovnání s jinou investiční platformou se Fondee řadí mezi ty levnější. Správa portfolia Vás vyjde na 0,9 % ročně z aktuální hodnoty portfolia. Dále je třeba počítat s poplatkem za ETF – v průměru se jedná o 0,15 %. Celkem se tak dostáváme na poplatek ve výši asi 1,05 % ročně z hodnoty portfolia, který je strháván na měsíční bázi.

Co je rebalancování portfolia?

Každé portfolio má dané procentuální zastoupení akcií a dluhopisů. Každý den se ceny akcií a dluhopisů mění, a proto po čase může být složení vašeho portfolia odlišné od vámi vybraného složení. Už vám nemusí vyhovovat, protože například obsahuje více akcií, než byste chtěli, což je pro vás moc rizikové. Rebalancování zajistí, že se každý měsíc procentuální složení portfolia vrátí na vámi zvolené hodnoty. Můžete a nemusíte rebalancování využít, pokud ano, je možné tuto operaci provést vždy jsou za měsíc a je zdarma. 

fondee-rebalancování portfolia

Zdroj: Fondee.cz

Výhody:

 • Nízké poplatky za správu portfolia
 • Žádné vstupní a výstupní poplatky
 • Možnost rebalancování portfolia
 • Jednoduché, intuitivní, online ivestování 
 • Libovolná výše vkladu 
 • Investování na pravidelné i nepravidelné bázi

Nevýhody:

 • Není možné si vytvořit vlastní investiční strategii jako například u Portu
 • Je nutné založit dva účty – Fondee a Degiro
 • Ne vždy tvoří hotovost v rámci investičního portfolia pouze 2 % jak uvádí Fondee. Jelikož neumí nakupovat frakční ETF, využijí se dostupné finance na nákup pouze celého ETF, z tohoto důvodu může hotovost tvořit i větší část v rámci portfolia. To se však neděje u portfolií o hodnotě 10 tisíc a více

Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou. ☕

Naše recenze píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Viktor Dvořák

Optimistický milovník skvělého vína, jehož dobrou náladu jen tak něco nezkazí. Nadšenec ve světě finančních technologí a především investic.

Fondee

Investujte pravidelně s Fondee!

Hodnocení
Založit účet