1. Co je to indigo a jak funguje?
 2. Proč investovat na indigo?
 3. Výhody investování na platformě
 4. Nevýhody indigo
 5. Vlastní zkušenost
 6. Jak si založit účet?

Indigo je jedna z českých roboadvisory platforem. Indigo umožňuje cestu ke srozumitelnému pravidelnému investování s využitím burzovně obchodovaných fondů (ETF). Indigo se značně odlišuje minimálním vkladem už od sto korun měsíčně, čímž se otevírá všem retailový investorům. Takto můžete investovat sumu hodnoty jednoho kafe do akcií, dluhopisů i komodit. Další plus má indigo za svou mobilní aplikaci, čímž se liší od dalších hráčů jako jsou Fondee (na aplikaci se pracuje) nebo Portu. Za indigo stojí společnost Patria Finance, a.s., která je předním licencovaným obchodníkem s cennými papíry a patří do koncernu ČSOB a nadnárodní bankopojišťovací skupiny KBC.

Co indigo je a jak funguje?

Podstatou této roboadvisory platformy je investování do burzovně obchodovaných fondů (ETF), skrze něž investujete do akcií, dluhopisů i komodit. Díky tomuto pasivnímu investování je platforma úsporná oproti aktivně spravovaným fondům. Indigo si účtuje jeden jediný poplatek pro všechny investory, a to jedno procento z celkové výše vaší investice. Za toto procento indigo neustále hlídá vývoj na trhu a na týdenní bázi upravuje skladbu investice tak, aby nepřetržitě odpovídala vašemu zvolenému cíli. Cíl si volíte při zakládání účtu a platforma vám k němu pomáhá postupně dojít. V průběhu využívání indigo při významné změně cíle investování či osobního přístupu k riziku můžete tímto dotazováním projít opakovaně a cíl upravit. Pokud budete potřebovat, peníze z indigo si lze bez jakýchkoliv sankcí vybrat.

Převod finančních prostředků na indigo můžete udělat pomocí QR kódu, platební karty nebo standardním platebním příkazem. Vaše peníze poté algoritmus zainvestuje automaticky za vás. Stav vašich investic budete mít vždy po ruce přímo v aplikaci.

Proč investovat na indigu?

Snadné nastavení a správa investic

Během registrace odpoví investor na několik otázek, aby mohla platforma určit jeho zkušenosti, investiční horizont a další aspekty. Následně algoritmus vybere nejvhodnější mix investic. 

Portfolia v indigo se skládají výhradně z burzovně obchodovaných fondů (ETF) vydaných předními světovými společnostmi, jako jsou největší správce aktiv na světě BlackRock nebo Lyxor. Všechna tato ETFka jsou denominována v eurech nebo amerických dolarech, pasportizována (tzn. schválena pro distribuci v ČR) a jsou z nich poskládaná základní portfolia. Každé z těchto portfolií je jinak rizikové.

indigo portfolio

Zdroj: Vlastní

Transparentní poplatky

Indigo účtuje pouze jeden poplatek. Jedná se o tzv. poplatek za obhospodařování majetku. Výše tohoto poplatku je 1 % ročně z majetku, který má klient na platformě. Pro detailnější informace se můžete podívat na sazebník níže.

Sazebník poplatků ke smlouvě o obhospodařování majetku.
Účinný od 1.11.2019. Sazebník je aktuální ke dni vydání článku. Podrobný sazebník naleznete zde.

Poplatek za Obhospodořování1 % ročně z Majetku (hvězdička
Poplatek za vklad peněžních prostředků0 Kč
Poplatek za výběr peněžních prostředků0 Kč
Poplatek za správu cenných papírů0 Kč
Poplatky spojené s obchody0 Kč
Směna peněz0 Kč
Zaslání mimořádného výpisu nebo jiného dokumentu poštou v rámci ČR160 Kč
Převedení majetku v rámci dědictví300 Kč

Znamená to tedy, že neplatíte ani za nákup nebo prodej cenných papírů. Nemáte jako investor žádný vstupní ani výstupní poplatek.

Poplatek za obhospodařování je určen z individuálních denních hodnot majetku investora (portfolia) v indigo. Tyto denní hodnoty majetku jsou použity k vypočtení průměrné měsíční hodnoty vašeho majetku, z které je jednou za měsíc automaticky stržen poplatek.

V případě, že souhrnná průměrná hodnota vašeho portfolia byla za poslední měsíc např. 10 000 Kč, bude váš měsíční poplatek vypočten takto: 10 000 x (1 % / 12) = 8,33 Kč.

Frakční nákupy – nákupy od 100 Kč

Velkou výhodou indigo je, že umožňuje tzv.  frakční obchodování. Díky tomu můžete investovat již od 100 Kč a získat i malý kousek akcie například Amazonu, na kterou byste jinak nedosáhli. Nebo pořídit malý kousek celého amerického či jiného akciového trhu (například indexu S&P 500 a společností v něm). Toto vidíme jako velkou výhodu oproti Portu, kde je nejnižší možná investice od 1000 Kč.

Dobití peněz pomocí karty

Velkou výhodou indigo je, že povoluje dobití prostředků pomocí karty. Říkáte si proč je to výhodou? Nestačí zaslat prostředky standardním trvalým příkazem? Důvody jsou jednoduché: rychlejší a snazší platba a navíc, pokud na své kreditní kartě máte cashback z každé provedené transakce, můžete získat procento zpět z každé investice.

indigo karta

Zdroj: Vlastní

Výhody investování na platformě

 • Snadné nastavení a správa investic
 • Možnost investování již od 100 Kč
 • Možnost dobít prostředky platební kartou
 • Vysoká míra bezpečnosti
 • Jednoduché založení
 • Intuitivní rozhraní
 • Silná společnost v pozadí
 • Plnohodnotná mobilní aplikace
 • Bonus 500 Kč za založení – platný do 30.6.2021

Nevýhody indigo

 • AML dotazník u indigo zjišťuje, zda držíte kryptoměny, kde a kolik
 • Absence referenčního programu pro spokojené klienty
 • Není možné si sestavit své vlastní portfolio

Vlastní zkušenost

Zkušenost s roboadvisory platformou indigo je příjemná. Poplatek za obhospodařování investic je předem daný a i když spousta kvalifikovaných investorů namítne, že dokáží stejné instrumenty nakoupit za daleko menší poplatek, pro většinu retailových investorů je to jedna z levnějších variant, například v porovnání s podílovými fondy nabízenými přímo v bance.  Na platformě oceňuji i přehlednost, mobilní aplikaci a hlavně možnost dobít si prostředky pomocí platební karty, jež ostatní tuzemské platformy nenabízejí. Průběžné zhodnocení prostředků na platformě je slušné. Jak to bude v delším horizontu ukáže jen čas.

S daněmi vám nepomůže žádný investiční partner ani indigo. Většinou je uživatel odkázán na daňového poradce. Slovo závěrem je takové, že pokud hledáte platformu pro pasivní investování, tak v této platformě můžete najít silného spojence.

Jak si založit indigo?

K zřízení účtu vám stačí počítač nebo mobilní telefon připojený na internet. Zaregistrovat se můžete online bez toho, abyste kamkoli chodili – přece jen se jedná o FinTech službu. Pro zaregistrování budete muset splňovat následující podmínky:

 • být občanem a daňovým rezidentem ČR,
 • být starší 18 let,
 • mít dva platné doklady (např. občanku a řidičák),
 • mít bankovní účet v české bance.

Pokud splňujete tyto požadavky, máte vyhráno a můžete začít pravidelně investovat.

Založení účtu zabere zhruba 10 minut a je naprosto jednoduché.

Kliknete na „Začít investovat“. Následně už vás celým registračním procesem platforma provede. Vyplníte obvyklé náležitosti jako je jméno, příjmení, adresa, kontakt atd. Nahrajete 2 doklady totožnosti a zašlete ověřovací penny transfer (ověřovací 1 Kč).

Dále vás při registraci indigo vyzve k vyplnění dotazníku, podle kterého zjistí váš přístup k investování. Na jeho základě vám pak navrhne vhodné portfolio.

Následně po autorizaci účtu, která je hotová v řádu jednotek dní (nejvýše během týdne), můžete začít pravidelně investovat.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou.

Naše recenze píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!