V další recenzi se náš hledáček zaměřil na službu Portu Crypto. Zatím všechny služby od Portu, které jsme recenzovali, dopadly velmi dobře. Jak si Portu poradilo s novou investiční příležitostí v podobě kryptoměn?

Obsah:

 1. Co je Portu Crypto
 2. Kdo stojí za Portu Crypto
 3. Jak Portu Crypto funguje
 4. Rozhraní platformy a její funkce
 5. Měnové zajištění a rebalance
 6. Portu poplatky
 7. Možnosti vkladu a výběru
 8. Portu Crypto a zabezpečení
 9. Portu Crypto a daně
 10. Výhody
 11. Nevýhody
 12. Portu zkušenosti a zhodnocení
 13. Pro koho je Portu Crypto vhodné
 14. Pro koho Portu Crypto vhodné není
 15. Jak se registrovat na Portu Crypto
 16. Jak začít investovat na Portu Crypto
 17. Další projekty od Portu

Co je Portu Crypto

Jedná se o službu, která přináší velmi jednoduchý způsob, jak investovat do kryptoměn, aniž by bylo nutné mít k dispozici vlastní krypto-peněženku. To je možné díky tomu, že přes Portu Crypto nenakupujete samotnou kryptoměnu, ale tzv. ETP (Exchange-traded product), což je instrument kopírující cenu dané kryptoměny.

Z toho plyne hned několik výhod. První z nich je již zmíněná možnost absence krypto-peněženky. Další je, že se na ETP nevztahuje 15% srážková daň při prodeji, pokud dojde ke splnění časového a hodnotového testu. Časový test je podmíněn alespoň tříletou investicí. Hodnotový test splníte, pokud celkový příjem z prodeje cenných papírů nepřesáhne 100 000 Kč během jednoho zdaňovacího období.

To, že na Portu Crypto nevlastníte danou kryptoměnu, je pro mnohé zároveň nevýhodou, nicméně u začátečníků se setkáme spíš s pozitivním názorem. Nemusí totiž vlastnit krypto-peněženku, převádět peníze na burzu a procházet procesem směny fiat měn za krypto. Portu v tomto směru odvádí skvělou práci a nabízí velmi jednoduchý způsob investice do kryptoměn, který zvládne každý.

Kdo stojí za Portu Crypto

Většina z vás už pravděpodobně slyšela o investiční robo-advisory platformě Portu nebo jejího podproduktu opPortunity nebo Portu Gallery, který umožňuje investovat do sběratelských předmětů, jako jsou auta, hudební nástroje, sběratelské známky, alkohol a spoustu dalších. Služba Portu Crypto je další službou, za kterou stojí lidé z WOOD & Company. 

Tato společnost patří mezi špičku střední Evropy v oblasti investic. WOOD & Company je největším obchodníkem na pražské burze a je pod dohledem ČNB. Mimo Českou republiku má své pobočky po celém světě, například v Londýně či New Yorku.

Kromě provozování všech tří zmíněných platforem nabízí i poradenské služby firmám v oblasti obchodování cenných papírů. Pro retailové investory zajišťuje správu majetku v hodnotě desítek miliard korun.

portu - tým

Zdroj: Portu

Jak Portu Crypto funguje

Ještě před tím, než vás Portu nechá do kryptoměn investovat, zeptá se vás na několik otázek, aby lépe pochopilo, jaké jsou vaše investiční cíle. Poté si vyberete, do jakých kryptoměn chcete investovat a nastavíte si přesné složení vaší Crypto investice. Následně je nutné provést vklad finančních prostředků, aby mohlo dojít k nákupu zvolených instrumentů. 

Celý systém investování do kryptoměn přes Portu je velmi jednoduchý. Na výběr máte ze dvou typů instrumentů, a to investice do jednotlivých kryptoměn nebo do tzv. kryptoměnových košů, což je vlastně několik kryptoměn v rámci jednoho instrumentu. Investic si můžete složit kolik jen chcete, a to od minimální částky 1 000 Kč.

Jednotlivé kryptoměny

Na Portu můžete jednotlivě investovat do ETP několika nejznámějších kryptoměn. V tuto chvíli je jich celkem 7 a patří mezi ně Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Solana (SOL), Cardano (ADA), Tezos (XTZ), Polkadot (DOT) a Litecoin (LTC). 

Kryptoměnové koše

Kryptoměnový koš je k dispozici v tuto chvíli pouze jeden a jedná se o instrument Kryptoměny 2050, který zahrnuje několik kryptoměn, u kterých se předpokládá nejvyšší tržní kapitalizace k roku 2050. Složení kryptoměn v tomto instrumentu se v průběhu času mění dle předem stanovené metodiky emitenta. V srpnu tohoto roku obsahovalo ETP Kryptoměny 2050 například Bitcoin, Ethereum, Polkadot, Solanu a další.

Výhodou investování do kryptoměnových košů je automatická rebalance, tedy odkup či nákup kryptoměn dle růstu tak, aby byl zachován jejich poměr v celkovém portfoliu. ETP Kryptoměny 2050 emituje společnost 21Shares.

Rozhraní platformy a její funkce

Prostředí celé platformy je, jak už jsme od Portu zvyklí, velmi přehledné, intuitivní a vše kompletně v českém jazyce. K dispozici je také online podpora v případě, že řešíte neodkladný problém. V horním menu nalezneme ty nejdůležitější záložky, které potřebujeme.

První ze záložek je Souhrn, který představuje aktuální přehledy našich investic, možnosti vytvořit novou investici (portfolio, strategii, investiční rezervu i Portu Crypto). Nalezneme zde i nabídku tematických strategií i již zrušené investice.

Portu - Souhrn

Další záložka je Investice, kde si můžete vybrat z jednotlivých investic, které už u Portu máte a můžete zobrazit jejich detail. Tam naleznete historický vývoj hodnoty vaší investice i aktuální výnos.

Portu - Investice

K dispozici je i přehledný graf pro podrobnější zobrazení vývoje investice v čase. Jsou zde i tlačítka, s jejichž pomocí můžete investici velmi rychle upravit (změnit investiční horizont, jednotlivé instrumenty a název investice). Dále také tlačítko pro rychlý vklad prostředků.

Úplně dole pak máte k dispozici současné složení investice, tzn. z jakých aktiv se vaše portfolio skládá, ideální procentuální zastoupení vybraného aktiva, aktuální procentuální zastoupení, hodnotu aktiva, a procentuální změnu ceny instrumentu. Vpravo pak naleznete rizikovost neboli volatilitu, která ukazuje náchylnost k růstu či propadům. Tato hodnota je vyjádřena pomocí anualizované denní směrodatné odchylky výnosů.

Stránka Transakce a peníze zahrnuje Peněženku, kde naleznete stav vaší korunové peněženky, ale také možnosti peníze vybrat či naopak vložit. V podstránce Potvrzení a výpisy naleznete jednotlivé výpisy z účtů, které se hodí zejména vaší účetní. Poslední podzáložka jsou Převody, kde naleznete možnost, jak převádět prostředky v rámci jednotlivých služeb Portu, tj. Crypto, Strategie, opPortunity a Gallery, ale také možnost poslat peníze zpět na váš bankovní účet.

Portu - Transakce a peníze

Další stránka jsou Dárky a výhody, kde naleznete možnost vystavit dárkový poukaz do Portu, možnost získat 3 měsíce investování na Portu zdarma, díky tomu, že doporučíte kamaráda a další bonusy.

Portu - Dárky a výhody

Vedle toho se nachází tlačítko Vložit peníze pro rychlý vklad prostředků. Poslední dvě záložky jsou určené k přepínání účtů v rámci jednotlivých služeb, zobrazení detailů vašeho účtu, dokumentů, zpráv, poplatků apod.

Po uživatelské stránce je prostředí platformy skvěle řešené. Vše naleznete přesně tam, kde byste to hledali, nic zde zbytečně nepřebývá a nic důležitého tam nechybí. Musím uznat, že tuto část má Portu velmi dobře zpracovanou a nejedná se jen o Portu Crypto, ale i Gallery a další. To platí i pro zobrazení na mobilních telefonech a v mobilní aplikaci.

Měnové zajištění a rebalance

Žádnou z těchto funkcí u Portu Crypto nenaleznete. Je to dáno vysokou volatilitou těchto instrumentů. Při kolísání ceny by docházelo k velkým rozdílům mezi zajištěnou a nezajištěnou částkou, což by vedlo ke zvyšování poplatků. Stejný důvod je i u rebalance, kde by docházelo k nákupu a prodeji během každého obchodního dne.

Portu poplatky

Za investování platíte poplatek 1 % ročně bez ohledu na počet provedených obchodů. Poplatek je možné snížit díky fixování délky investice. Díky tomu můžete ušetřit až 40 % na celkovém poplatku. Dále je zde poplatek cca 0,1 až 1 % třetím stranám, což je poplatek určený fondům, tzv. TER neboli Total Expense Ratio, které se vyskytuje i u běžných ETF. Tento poplatek účtuje vydavatel daného instrumentu.

S žádnými dalšími poplatky se na Portu Crypto nesetkáte. Žádné poplatky za vklad, výběr, ani žádný výkonnostní poplatek. Uživatelé často srovnávají poplatky služeb Portu Crypto a Fumbi. Ještě před srovnáním je ale nutné zmínit několik odlišností mezi oběma službami.

Na Portu Crypto nekupujete samotnou kryptoměnu, ale pouze její derivát v podobě ETP. Kryptoměny si tedy nemůžete přeposlat na vlastní hardwarovou peněženku. Jedná se vlastně o alternativu nákupu kryptoměn, které známe např. z Revolutu, i když už i tam se chystá novinka přímého nákupu kryptoměn.

Fumbi se naopak zabývá přímo nákupem kryptoměn, což je samozřejmě spojeno s vyššími náklady, proto jsou i poplatky služby vyšší. Také je zde nutnost danit výnosy bez možnosti využít časový nebo hodnotový test. Fumbi nabízí větší portfolio kryptoměn k investování. 

Srovnání je provedeno při minimální investované částce. U Portu Crypto se poplatky vůči investované částce neliší. Snížit je můžete fixací vkladu, a to až o 40 %. U Fumbi můžete poplatky snížit až na 1,49 % při vkladu a 2,99 % při výběru. Výměnný poplatek se nemění. Srovnání je provedeno s produktem – Fumbi Index Portfolio.

Poplatek při minimální částcePortu CryptoFumbi
Roční poplatek za správu1,00 %2,99 %
Výměnný poplatekNe1,49 %
Výkonnostní poplatekNe5,99 %
Poplatky třetím stranámcca 0,1 až 0,3 %Ne
Možnost zvýhodněných poplatkůAno, při fixaci vkladů na 5 a více letAno, při investici 15 000 Kč a více

Možnosti vkladu a výběru

Na Portu máme možnost vložit prostředky třemi způsoby, a to bankovním převodem, prostřednictvím dárkového poukazu nebo převodem z jiné peněženky Portu (myšleno z jiné peněženky jiné služby Portu). Naštěstí je zde možnost vložit platbu přes QR kód, což ušetří dost času, platba je navíc bez poplatku.

Pak tu máme dokola omílané téma, a to vklad přes platební kartu. Jen já sám jsem o této možnosti zaslechl od uživatelů Portu nesčetněkrát. Když se nad tím ale zamyslíme, opravdu to dává smysl? Dává vám smysl usnadnit si vklad o pár vteřin tím, že budete platit kartou výměnou za to, že zaplatíte relativně vysoký poplatek karetní asociaci? Obzvlášť, když v Portu stejně peníze nějakou dobu budou vyčkávat, než se zainvestují? Tím, že se Portu zaměřuje na relativně dlouhé investiční horizonty, postrádá tato možnost vkladu smysl.

Portu Crypto a zabezpečení

V Portu velmi dbají na bezpečnost, a proto vaše cenné papíry drží odděleně od majetku jejich společnosti a vedou je na vaše jméno. Přímý úpadek společnosti tedy nemůže vaše cenné papíry ohrozit. Emitent ETP využívá tzv. cold-wallet neboli kryptoměnovou peněženku, která není připojena k internetu, u předních depozitářů v oboru.

Portu Crypto a daně

V recenzi už bylo zmíněno, že na Portu Crypto neinvestujete přímo do kryptoměn, ale do tzv. ETP produktů. Na tyto produkty se v Česku nevztahuje srážková daň při jejich prodeji ve výši 15 %, pokud prodej splní časový test. Za časový test se označuje doba držení cenných papírů. Po uplynutí této doby je zisk z prodeje těchto cenných papírů osvobozen od daně. Tato doba je nastavena na 3 roky. 

Vyhnout se danění při prodeji ETP můžete i tehdy, když nesplníte časový test. Musíte ale splnit jinou podmínku, a to že celkový příjem z prodeje těchto cenných papírů nepřesáhne 100 000 Kč během jednoho zdaňovacího období.

Jelikož ČNB (Česká národní banka) nevnímá kryptoměny jako investici, nemůžeme u nich s časovým testem počítat. Pokud byste si tedy koupili kryptoměny přímo na burze a byli jejich vlastníky, zdanění vás při jejich prodeji nemine, ať už časový test splníte nebo ne. Pro mnohé klienty tedy může být investice do ETP skvělou výhodou.

Co musím zmínit jsou určitě i automatické daňové exporty, které vám Portu dokáže připravit. Tyto dokumenty jsou důležité pro daňové přiznání. Portu vám tím ušetří spoustu času, ale hlavně nervů. Tady se mohou ostatní platformy hodně co učit.

Výhody

 • Jednoduchá investice do ETP
 • Možnost daňového zvýhodnění
 • Prověřené a dostatečné množství instrumentů
 • Možnost využít i další možnosti investičních příležitostí Portu
 • Přehledná a intuitivní platforma
 • Kompletně v češtině
 • Mobilní aplikace
 • Minimum starostí s investicí
 • Dostatečná informovanost o vývoji i dění ohledně vaší investice
 • Transparentní poplatky
 • Daňové exporty
 • Nízký limit pro vklad
 • Licence ČNB
 • Ověřená společnost s dlouhou historií
 • Dobré zabezpečení
 • Jako výhodu vnímám i měsíční newsletter s aktuálními informacemi o dění na kryptotrhu

Nevýhody

 • Neinvestujete přímo do kryptoměn, tzn. nevlastníte dané kryptoměny
 • Vysoké poplatky ve srovnání s nákupem kryptoměn přes burzu
 • Nutnost založit nejprve Portu strategii či portfolio (bez nutnosti investice) k tomu, abyste mohli investovat na Portu Crypto

Celkové zkušenosti a zhodnocení

Portu Crypto je určitě velmi zajímavá služba a jejich alternativ v České republice není mnoho. Profíci, kteří se investování do kryptoměn věnují pravděpodobně sáhnout po jiné variantě nákupu, jako třeba přímo přes burzu Binance nebo Coinmate, což jim zajistí přímé vlastnictví kryptoměn a nižší poplatky. 

Osobně si však myslím, že Portu Crypto využije střední třída investorů, kteří si potrpí na jednoduchost, pohodlnost a naopak jim nevadí nákup derivátu jako alternativy investování do kryptoměn. Při pravidelném investování a fixaci vkladu (snížením poplatku) se pro ně Portu Crypto stane skvělým nástrojem, který budou rádi využívat.

Platformu jako takovou hodnotím velmi pozitivně, a to jak z pohledu důvěryhodnosti, zabezpečení, tak i uživatelské zkušenosti a přívětivosti. Jediná výtka by mohla vést k nutnosti vytvořit si běžnou Portu strategii ještě předtím, než si vytvoříte Portu Crypto viz část “Jak se registrovat na Portu”. Otázkou je, kolik uživatelů chce Portu využít pouze pro investování do kryptoměn a kolik z nich už využívá stávající strategie.

Pro koho je Portu Crypto vhodné

Tato služba je určena spíš zkušenějším investorům, kteří chtějí nakupovat kryptoměny pravidelně a chtějí je dlouhodobě držet ve svém portfoliu. Obecně jsou investice do kryptoměn velmi rizikové a jsou určeny investorům, kteří mají v této oblasti značné znalosti. Díky znalostem dokáží tato rizika vyhodnotit a vědí tedy, s čím mohou počítat a jak se v různých situacích zachovat. Jestliže se rozhodnete na Portu Crypto investovat, myslete na to, že kryptoměny jsou velmi volatilní a jejich cena může nepředvídatelně kolísat a že můžete o veškeré prostředky přijít.

Pro koho Portu Crypto vhodné není

Jelikož je tato služba vhodná pro dlouhodobé investování, není určena investorům pro krátkodobé spekulování vývoje hodnoty jednotlivých kryptoměn. K tomu jsou určeny různé tradingové platformy nebo burzy jako např. Binance, Trading212, eToro apod. 

V Portu Crypto totiž není možné takové nákupy provádět. Nákupy se zde realizují pouze během obchodních dní Portu (zpravidla dvakrát týdně). Dále není investování na Portu Crypto vhodné pro ty, kteří nemají dostatečné znalosti o investování. To si Portu ověřuje investičním dotazníkem umístěným na začátku registrace.

Jak se registrovat na Portu Crypto

Celý proces registrace a založení Crypto portfolia je velmi jednoduchý a rychlý. Skládá se z několika kroků, které si postupně projdeme. 

 1. Přejděte na web Portu Crypto.
Portu Registrace 1
 1. Zadejte přihlašovací údaje a stiskněte tlačítko pro registraci.
Portu Registrace 2
 1. Tímto krokem se dostáváte do investičního dotazníku, který slouží k pochopení toho, proč chcete investovat a jaké je od investování vaše očekávání. Zároveň slouží pro ověření vašich znalostí ohledně investic. Dotazník se skládá z několika otázek, na které máte libovolně dlouhou dobu k odpovědi.
Portu Registrace 3
 1. Následně už vám Portu nabídne 3 možné investiční možnosti. Vytvoření portfolia na míru, tematické strategie nebo vlastní strategii. Zde je řešení poněkud nešťastné. Pokud chcete investovat čistě přes Portu Crypto, musíte se některou z investičních možností proklikat, jelikož tento krok nejde přeskočit. Ve výsledku ji nemusíte využít, ale bez proklikání se tímto krokem se k Portu Crypto nedostanete. Zvolte tedy libovolnou možnost, já jsem zvolil tematické strategie. 
Portu Registrace 4
 1. Následně zvolte jednu z tematických strategií. Já jsem zvolil technologický pokrok.
Portu Registrace 5
 1. V tomto kroku se vám zobrazí detail investiční příležitosti, složení jednotlivých instrumentů a další podrobnosti. Příležitost potvrdíte tlačítkem „Začít investovat”.
Portu Registrace 6
 1. Potom se dostanete do přehledu svého účtu. K tomu, abyste mohli začít investovat přes Portu Crypto, musíte plně dokončit registraci. Klikněte tedy na zelené tlačítko nahoře.
Portu Registrace 7
 1. Během několika kroků se vás Portu vyptá na osobní údaje, které potřebuje k ověření totožnosti. Jedná se o vaše jméno, příjmení, národnost, rodné číslo, ale také ověření jednoho z průkazů – občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas.
Portu Registrace 8

Jak začít investovat na Portu Crypto

 1. Po úplném dokončení registrace se vám v záložce „Souhrn” zpřístupní záložka „Zaobrazit nabídku investic”. Stiskněte toto tlačítko.
portu crypto - investování 1
 1. Zobrazí se vám nyní 4 možné investice se základními informacemi. Vyberte tedy Portu Crypto a stiskněte tlačítko „Založit”.
portu crypto - investování 2
 1. Vyskočí na vás tabulka s upozorněním, které byste si měli přečíst a potvrdit, že všem jednotlivým bodům rozumíte.
portu crypto - investování 3
 1. V dalším kroku si můžete navolit, které instrumenty chcete do svého portfolia zařadit. Na výběr máte z několika možností. V tabulce také uvidíte vývoj za poslední 3 měsíce a za poslední 1 rok. Dále zde vidíte rizikovost jednotlivých instrumentů a možnost přidat je do svého porftolia.
portu crypto - investování 4
 1. Jakmile si zvolíte jednotlivé instrumenty, můžete své portfolio tlačítkem „Pokračovat”.
portu crypto - investování 5
 1. Následně se vám zobrazí detail vaší investice. Na levé straně uvidíte jednotlivé zvolené instrumenty a jejich procentuální zastoupení v portfoliu. Uprostřed vidíte koláč, který představuje rizikovost portfolia a na pravo plánovanou délku investice společně s přehledem poplatků TER a poplatek pro Portu.
portu crypto - investování 6
 1. V dalším kroku už jen potvrdíte, že chcete založit Crypto investici.
portu crypto - investování 7
 1. Nyní už můžete pohodlně investovat. Vklad provedete buď přes QR kód, převodem z jiné Portu peněženky nebo dárkovým poukazem. Samozřejmě můžete využít i klasický bankovní převod.
portu crypto - investování 8
 1. Po přijetí peněz na účet Portu provede nákup instrumentů, což uvidíte i v souhrnu vašeho účtu.

Další projekty od Portu

Jak už z recenze vyplývá, Portu nabízí i další možnosti investování. Jednou z nich je Portu investiční strategie, druhým Portu opPORTUnity, která nabízí netradiční investorské příležitosti pro širší veřejnost a Portu Gallery, která umožňuje retailovým investorům investovat do sběratelských předmětů, jako jsou auta, hudební nástroje, sběratelské známky, alkohol a spoustu dalších.

opPORTUnity – tak trochu jiné investiční příležitosti 

Na platformě OpPORTUnity naleznete investiční příležitosti, které se vymykají nabídce tradičních produktů. Jedná se o příležitosti, které přináší přímo mateřská společnost Portu – WOOD & Company, a také se na nich velmi často sama investičně podílí. Každá opPORTUnita představuje specifický a zajímavý projekt, ve kterém můžete dlouhodobě zhodnocovat své prostředky. 

Portu - opPORTUnity

Mezi tyto možnosti patří například: 

 • Dluhopisy WOOD Prague Real Estate 
 • Akcie Pilulky 
 • Rumunské restituční bondy 
 • Dluhopisy Wood Biometan

Portu – investiční strategie

Jedná se o českou robo-advisory platformu, která poskytuje lidem, kteří o investování moc nevědí, ale i pokročilým investorům možnost, jak využít automatizovaného procesu investic. Na základě vyplněného dotazníku Portu odhalí vaše investiční cíle a navrhne složení vašeho portfolia. 

Vy už si jen nastavíte pravidelný trvalý příkaz a sledujete, jak platforma zhodnocuje vaše finanční prostředky, a to vše za přijatelný poplatek. Podrobnou recenzi této služby si můžete přečíst zde. Mezi další oblíbené a české robo-advisory platformy patří třeba Fondee a indigo

portu strategie - náhled

Portu Gallery

Jedná se o velmi unikátní službu, která ještě donedávna v České republice zcela chyběla. Tato služba pod záštitou WOOD & Company umožňuje retailovým investorům investovat do sběratelských předmětů, jako jsou auta, hudební nástroje, sběratelské známky a další.

Do těchto předmětů je možné investovat už od 1 Kč, a to bez vstupních či výstupních poplatků. Portu Gallery je služba, která umožňuje nákup či spoluvlastnictví raritních a sběratelských předmětů. Jediná podmínka, kterou je nutné splnit, aby bylo možné investici provést, je úspěšné zainvestování celé částky daného sběratelského předmětu, která se pohybuje v řádech milionů českých korun. Do investování jednoho sběratelského předmětu se tak zapojí stovky investorů s drobnějšími částkami.

Portu Gallery - náhledový obrázek
Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Portu Crypto

Jednoduchá možnost, jak investovat do kryptoměn.

Hodnocení
Založit účet