Zdroj: Fumbi

Obsah

  1. Co je to Fumbi?
  2. Kdo za Fumbi stojí?
  3. Funkce
  4. Poplatky
  5. Bezpečnost
  6. Osobní zkušenost
  7. Výhody
  8. Nevýhody
  9. Shrnutí
  10. Jak si zdarma otevřít účet

Co je to Fumbi?

Investujte do kryptoměn. Jednoduše a bezpečně. Takový je slogan Fumbi, původem slovenské platformy, se kterou můžete investovat do 26 kryptoměn. Tento FinTech nám přináší možnost využít potenciál rostoucího odvětví kryptoměn.

Jeden z důvodu proč se lidé nemusí do investování do kryptoměn pustit může být zdánlivá složitost. Vybrat Bitcoin nebo jinou kryptoměnu? Využít k nákupu burzu, kryptoautomaty, nebo třeba nakoupit pomocí platebních FinTechů jako jsou Revolut nebo PayPal? A jak své kryptoměny poté chránit?

S řešením řady těchto otázek přišlo právě Fumbi. Tato platforma za nás nenakoupí pouze jednu kryptoměnu, ale rovnou celý koš kombinující různé kryptoměny. V současnosti jich je dokonce 26. Z naší strany stačí pouze zdarma založit účet a vložit peníze. S investováním můžu navíc začít už od částky 1400 Kč. FinTech se navíc postará také o ochranu nakoupených kryptoměn. Díky zabezpečení Ledger Vault se nemusíte o své Kryptoměny obávat. 

Pokud bych chtěl jednoduše Fumbi přiblížit, řekl bych, že se jedná o takové Portu nebo Fondee s kryptoměnami. FinTech chce dosáhnout podobného efektu, jako při pasivním investování přes ETF. Po formální stránce se ale spíše jedná o kombinaci brokerské, úschovné a poradenské služby. Hodnota investice do krypta je navázána na pohyby celého trhu, podobně jako u akciových indexů. 

V této recenzi si Fumbi dopodrobna představíme. Probereme vznik a kdo za platformou stojí. Představíme si jaké má aplikace funkce, jaké jsou poplatky a jaká je bezpečnost. Samozřejmě nebude chybět ani osobní zkušenost s používáním. A jako bonus poradíme jak založit účet.

Kdo za Fumbi stojí?

Jak už jsem zmínil v úvodu, Fumbi je původem slovenská firma. Zakladatel Juraj Forgacs přemýšlel nad způsobem, jak co nejbezpečněji investovat do krypta. V lednu roku 2019, kdy firmu založil, podobné projekty příliš neexistovaly. Ty, co existovaly, ale zase nesplňovaly parametry bezpečné služby. Forgacs předtím pracoval jako CFO v rámci různých projektů švýcarského VC fondu BaseTech Ventures. 

Podle webových stránek proběhlo na Fumbi už více než 80 000 registrací, Zájem o službu je tedy slušný. Průměrná investovaná částka je poté lehce přes 40 000 Kč. Peníze můžete vložit nejen v korunách, ale díky slovenskému původu firmy i v eurech.

Zdroj: Fumbi

Funkce

Fumbi má v současnosti několik produktů, z nichž každý nabízí něco jiného. Základ tvoří Fumbi Index Portfolio, díky kterému pomocí algoritmu můžeme nakupovat koše kryptoměn. Dále ale platforma nabízí i Fumbi Vlastní Volbu, kteří si chtějí pro ně nejlepší kryptoměny vybrat sami.

Zajímavá je také služba Fumbi Úschova, která se postará o zabezpečení vašich kryptoměn. Pouze na Slovensku je v současnosti dostupná funkce Fumbi Bitcoin a Zlato, a proto ji v naší recenzi pouze zmíním. Fumbi Byznys je poté další funkce, kterou mohou využívat firmy. Pokud byste rádi investovali přes firmu, je zde i tato možnost. 

Fumbi Index Portfolio 

Jednoznačně nejzajímavější produkt, který platforma nabízí. Jeho fungování je navíc pro nás investory velmi jednoduché. Index má ve svém portfoliu momentálně až 26 kryptoměn. Po registraci stačí vložit peníze a algoritmy už za nás nakoupí jednotlivé kryptoměny. Ty jsou pečlivě vybrány a rozděleny do tří základních kategorií a to Platby, Web 3.0 a Decentralizované Finančnictví (DeFi).

Každá kryptoměna, která se do výběru dostanu musí navíc splnit několik kritérií. Platforma jich na svém webu uvádí 5 a jsou následující: 

  • Longlist – kryptoměna musí být v Top 50 podle tržní kapitalizace na  CoinMarketCap 
  • Úschova a funkce zabezpečení – kryptoměna musí být uložitelná v dostupné infrastruktuře
  • Obchodování a likvidita – minimální průměrný denní globální objem obchodování musí být nejméně 5 milionů eur a musí se obchodovat na jedné z hlavních kryptoburz
  • Kryptoodpad – kryptoměny s obchodním modelem MLM jsou vyloučeny
  • Neinvestiční kryptoměny – kryptoměny vázány na fiat peníze a s nízkou síťovnou aktivitou jsou vyloučeny

Platby

V této části jsou kryptoměny, které chtějí konkurovat platebnímu sektoru. Kryptoměny totiž mohou být levnější, rychlejší a transparentnější než tradiční způsoby plateb. Nejznámější je v tomto poli Bitcoin, vůbec první kryptoměna která vznikla. Ta má také v Index Portfoliu největší zastoupení. Na trhu krypta se ale postupně objevily i další aktiva, která stojí za pozornost, a která nesmějí uniknout pozornosti investora do tohoto sektoru. Jedná se třeba o Litecoin, Stellar nebo Dash. 

Web 3.0 

Ethereum a další platformy vytvářejí půjdu pro vytvoření decentralizovaných aplikací. Právě na tuto větev se soustředí tzv. Web 3.0. Inteligentní smlouvy umožňují automatizovat procesy, zvyšovat efektivnost a mají tak velký potenciál pro různé obory jako finančnictví, pojištovnictví, hry a řadu dalších. Ve Fumbi najdete v této kategorii zmíněné Ethereum, EOS, Cardano, nebo Tezos.

Decentralizované finančnictví (DeFi) 

Pomocí DeFi je možné vytvářet inteligentní smlouvy, které napodobují funkce finančních institucí, které tak mohou převádět do blockchainu ve formě open-source decentralizovaných aplikací. Jedná se o nejrychleji rostoucí segment kryptoměn, který vytváří paralelní finanční systém, navíc systém zcela transparentní bez potřeby povolení. Příklady kryptoměn, spadající do této kategorie jsou poté Maker, Aave, Compound, Synthetix, a nebo Ox. 

Pokud se rozhodnete využít Fumbi Index Portfolio, FinTech za vás vybere kryptoměny, které nakoupí a následně je bezpečně uloží. V době psaní této recenze (prosince 2021) tak můžeme mít v portfoliu 26 kryptoměn. Jejich kompletní seznam přidávám níže. 

BTC, ETH, SOL, ADA, DOT, LUNA, AVAX, MATIC, LTC, UNI, ALGO, LINK, XLM, AXS, NEAR, ATOM, FIL, SAND, ICP, EGLD, XMR, FTM, GRT, FLOW a AAVE. 

Zdroj: Fumbi

Ovládání této služby je skutečně jednoduché a není v tom žádná věda. Stačí nahrát peníze a Fumbi už se o ostatní postará. Peníze musíte zaslat z bankovního účtu vedeného na vaše jméno, minimální částka je 1400 Kč. Od chvíle kdy pošlete peníze počítejte s dobou asi dvou pracovních dnů, než budou peníze spárovány s vaším účtem. Maximální částka, kterou můžete vložit je 25 000 Kč, pokud byste chtěli obchodovat za více peněz, je potřeba vyplnit dodatečný KYC (Know Your Customer) dotazník. 

Platforma následně zainvestované peníze rozdělí mezi jednotlivé kryptoměny. Poměr v jakém jsou kryptoměny nakupovány si můžete podrobně prostudovat zde. Přibližně je poté složení takovéto:

Bitcoin – cca 55 %

Ethereum – cca 28 %

Na všechny ostatní kryptoměny poté připadají od cca 3 % (Cardano) do desetiny procenta (Aave). 

Toto rozdělení se mi zdá rozumné a řekl bych, že bude odpovídat očekávání řady dalších zákazníků. Bitcoin jako první, nejznámější a největší kryptoměna tvoří víc než polovinu portfolia, a Ethereum tvoří cca čtvrtinu. Ostatní kryptoaktiva jsou pak v mnohem menším zastoupení. 

Je trochu škoda, že výsledné složení nemáte možnost nijak ovlivnit. Mohlo by třeba být na výběr více různých portfolií, s rozdílnými zastoupeními jednotlivých kryptoměn. Na druhou stranu Fumbi si zakládá na jednoduchosti a právě více portfolií by mohlo celý proces pro nezkušené investory značně ztížit.

Fumbi vlastní volba

Kromě možnosti využít portfolia, můžeme i nakoupit jednotlivé kryptoměny v námi zvoleném množství a následně je mít uložené ve Fumbi úschovně. Na výběr máme z 6 kryptoměn. Pochopitelně nechybí nejznámější Bitcoin a Ethereum, které doplňují Polkadot, Cardano, Terra a Avalanche. 

Tato možnost je určitě dobrá, každopádně není příliš vhodná, pokud chcete nákup udělat rychle. Peníze lze vložit pouze bankovním převodem, který samotný může chvilku trvat. Navíc v momentě kdy peníze do FinTechu dorazí, může trvat až dva dny, než Fumbi směnu provede. Pokud byste tak rádi využili nákup jednotlivých kryptoměn, podívejte se na další recenze na Fintree, kde hodnotíme řadu kryptoburz.

vlastni-volba

Zdroj: Fumbi

Další funkce Fumbi Bitcoin a zlato a Fumbi Stabilní měna jsou v současnosti v přípravě. Je ale dobré vědět, že slovenský start-up nelení a plánuje přijít s dalšími funkcemi.

Poplatky

Výměnou za poskytování svých služeb si Fumbi účtuje poplatky. Poplatků je několik druhů a jsou poměrně vysoké, přehled shrnuje následující tabulka, kompletní informace poté můžete nalézt v ceníku. 

Fumbi index portfolio

Vklad v částceVýměnný poplatekPortfóliový poplatek p.a.
1400 Kč – 14 999 Kč 1,49 % 2,99 %
15 000 Kč – 249 999 Kč 1,49 % 2,49 %
250 000 Kč – 2 499 999 Kč 1,49 % 1,99 %
Vyšší než 2 500 000 Kč 1,49 % 1,49 %
Výběr v částceVýměnný poplatekPoplatek ze zisku
1400 Kč – 14 999 Kč 1,49 % 5,99 %
15 000 Kč – 249 999 Kč 1,49 % 4,49 %
250 000 Kč – 2 499 999 Kč 1,49 % 3,99 %
Vyšší než 2 500 000 Kč 1,49 % 2,49 %

Zvláštní pozornost si zaslouží poplatek ze zisku. Ten se platí jednorázově při výběru nebo převodu zadaného uživatelem.

Fumbi vlastní volba

Vklad v částceVýměnný poplatekÚschovný poplatek p.a.
1400 Kč – 14 999 Kč 1,49 % 1,99 %
15 000 Kč – 249 999 Kč 1,49 % 1,49 %
250 000 Kč – 2 499 999 Kč 1,49 % 1,29 %
Vyšší než 2 500 000 Kč 1,49 % 1,09 %

Bezpečnost

U kryptoměnových projektů je vždy důležité zamyslet se nad bezpečností a riziky, které s sebou tento typ investicí přináší. Jako hlavní nás bude zajímat, jak jsou jednotlivé kryptoměny chráněny proti případným útokům hackerů, dále poté jestli jsou kryptoměny skutečně naše a odděleny od platformy, případně další dodatečná zabezpečení. 

Rád bych zmínil, že FinTech nenechává nic náhodě a komunikace o bezpečnosti je z jeho strany jasná. Hlavní pilíř ochrany tvoří spolupráce s platformou Ledger Vault. Toto řešení nabízí jak ochranu před externími útoky, tak umožňuje rozdělení pravomocí uvnitř Fumbi. Ledger Vault je platforma kterou využívají směnárny, krypto banky i profesionální investoři k uložení a pracování s jejich privátními klíči. Mezi další firmy které toto využívají patří třeba crypto.com nebo CoinShares. V případě, že by došlo k hackerskému útoku je Ledger Vault pojištěný až do výše 150 milionů dolarů.

Další dobré znamení je, že jsou kryptoměny skutečně pouze vaše. Jsou totiž zcela odděleny od Fumbi a nenacházejí se v jeho rozvaze. Potěší také možnost nastavení dvoufaktorové autorizace (což rozhodně doporučuji) a nezávislý audit. Ten provedla firma SGS a Fumbi se chlubí být první platformou pro investování do kryptoměn s nezávislým auditem peněženek. Ty jsou zpravidla prováděny dvakrát ročně, v roce 2020 se tak jednalo už o pátý audit.

ledger

Zdroj: enterprise.ledger.com

Osobní zkušenost

Fumbi je na českém trhu poměrně nová platforma, která nabízí investování do celého koše kryptoměn. Nejzajímavější je z mého pohledu Index portfolio, které funguje velmi jednoduše. Je to platforma, která se snaží zaměřit na dlouhodobé investování do krypta a tomu také odpovídají nabízené služby. 

Registrační proces je na standardní úrovni, zahrnující skenování dokladu totožnosti a několik otázek kvůli KYC. Samotné investování je poté velmi jednoduché a sestává v podstatě pouze z poslání peněz na váš účet. Líbí se mi, že díky výběru kryptoměn, je portfolio diverzifikované a sleduje tak spíše vývoj reprezentující kryptoměnový trh a ne jenom jednotlivé kryptoměny. 

Na druhou stranu je potřeba říct, že Bitcoin a Ethereum tvoří přes 75 % portfolio, což se může zdát jako hodně. Ocenil bych možnost si poměrné zastoupení kryptoměn upravit, případně, alespoň více portfolií s různými strategiemi.

Výhody

  • Diverzifikace do až 25 kryptoměn
  • Vklad už od 1400 Kč
  • Zabezpečení Ledger Vault
  • Jednoduché ovládání a celková srozumitelnost
  • Přímé vlastnictví kryptoměn

Nevýhody

  • Možnost vkladu pouze přes bankovní účet
  • Nutnost dodatečné KYC při vkladu vyšším než 25 000 Kč

Shrnutí

Fumbi nabízí opravdu jednoduché investování do koše kryptoměn, bez potřeby podrobnějších znalostí. Hlavní výhodou jsou určitě dostupnost, bezpečnost a celková uživatelská zkušenost. Naopak jako nevýhody můžeme zmínit vyšší poplatky a nemožnost si portfolio kryptoměn upravovat podle sebe. 

Službu bych tedy doporučil investorům, kteří by chtěli investovat do digitálních aktiv, ale nemají chuť nebo čas vybírat pro ně vhodnou burzu a zároveň by chtěli investovat do více kryptoměn než jenom do Bitcoinu.

Jak si zdarma otevřít účet

  1. Přejděte na stránky Fumbi. Pokud využijete náš odkaz, po bezplatné registraci získáte 100 Kč bonus v rámci Indexu a také slevu 15 % na poplatky. Také tím podpoříte náš magazín.
  2. Vyplňte e-mail (který bude zároveň vaše uživatelské jméno), heslo a projděte si podmínky služby. Případně vložte promo kód.
  3. Vyplňte základní údaje o vás a to jméno, příjmení a adresu.
  4. Přidejte rodné číslo, místo narození, typ dokumentu kterým se ověří vaše totožnost (pas nebo občanský průkaz) a zvolte měnu ve které chcete mít vedený váš účet. 
  5. Následně budete vyzvání k oskenování dokumentu. To můžete udělat fotoaparátem na svém chytrém telefonu, nebo dokument nahrát. 
  6. Proveďte první vklad. Ten musí být z účtu vedený na vaše jméno. Nezapomeňte také vyplnit platební referenci! 
  7. Po připsání peněz můžete sledovat vývoj svého portfolia. Vítejte ve světě investorů do kryptoměn.

Podcast FinTech Roadmap

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Fumbi

Investujte do kryptoměn jednoduše!

Hodnocení
Otevřít účet