Bitcoin je virtuální měna, kterou tvoří lidé svými počítači sami mezi sebou. Jedná se o měnu, která fyzicky neexistuje. Najdeme ji pouze jako záznam v paměti počítačů, ale nemůžeme si ji reálně osahat jako klasické peníze.

Dvě krátké věty nám však jako definice toho, co je Bitcoin nestačí. Je toho mnohem víc, což by mohlo obsáhnout i několik stran. My se však pokusíme zvládnout to stručně a jasně v jednom článku.

Za vznik Bitcoinu se považuje rok 2008, kdy jeho tvůrce nebo tvůrci, kteří si říkají Satoshi Nakamoto, zveřejnil přesný popis technologie, díky které tato digitální měna funguje. Tomuto dokumentu se říká white paper. Nikdo přesně neví, kdo Satoshi Nakamoto je. Co ale víme jistě je, za jakým účelem Bitcoin vytvořil. 

Smyslem Bitcoinu je odstraňovat pravidla regulací, zabezpečit platby a uchovávat hodnotu mezi lidmi z celého světa. Tím se dostáváme k problémům klasických peněz a možná právě to je cesta k tomu, jak nejlépe vysvětlit co je to Bitcoin.

Problémy klasických peněz

Padělání a falšování

Klasické peníze je možné padělat. Bankovky i mince mají různé ochranné prvky, podle kterých je možné rozeznat padělek od originálu. I tak však v oběhu kolují falešné peníze. 

Také je nutné podotknout, že pouze 8 % veškerých peněz se využívá ve fyzickém světě. Zbytek peněz a transakcí se odehrává ve světě digitálním, tedy na virtuálních bankovních účtech. V digitálním světě však takové prvky nemáme a poměrně jednoduše je možné zůstatek na účtu navýšit. Pokud bychom to hypoteticky udělali a následně se pokusili odeslat transakci s navýšenou částkou našeho zůstatku, někdo by musel ověřit, že takovou částku na účtu skutečně máme k dispozici.

Zapojení třetích stran

Ten, kdo to bude ověřovat, je banka nebo jiná tzv. centrální autorita. Ta ví, že kdysi jsme na pokladně v bance vložili 1 000 Kč. Pak nám zaslal 30 000 Kč zaměstnavatel a 500 Kč jsme zaplatili v restauraci za oběd, a tedy že bychom měli mít zůstatek na účtu ve výši 30 500 Kč. Když se tedy pokusíme odeslat částku 100 000 Kč, banka zjistí, že tolik na účtu ve skutečnosti nemáme a transakci zamítne.

Tento systém nazýváme centralizovaný, jelikož hlavní roli zde hrají centrální autority, které transakce ověřují. Centrální autoritou je vaše banka, PayPal, karetní asociace VISA, MasterCard a další. Problém tohoto systému se nachází právě v centrálních autoritách. 

Velmi stručně můžeme říct, že tyto autority mohou být kdykoliv napadnuté hackery, mohou technicky selhat a co teprve soukromí. Centrální autorita přesně ví, za co, kde a jak jste platili. To je ale pouze zlomek veškerých problémů.

Jedná se o systém, kde nefiguruje žádná centrální autorita. Veškeré transakce schvalují miliony počítačů po celém světě a tím vytváří virtuální síť. Tyto počítače může vlastnit úplně kdokoliv. Dokonce i vy díky svému počítači se do této sítě můžete zapojit. Všechny počítače, často se nazývají také jako uzly, mají stejná práva a žádný z nich není nadřazený jinému.

Co tyto uzly dělají? V podstatě to samé, co dělala centrální autorita. I oni totiž mají přístup k informacím, kolik a kam Bitcoinů se převedlo a mohou tedy schválit i další transakce, které teprve čekají na zpracování a tedy i ověření, že někdo svůj účet tajně neobohatil. Toto schválení počítače zapisují do databáze a tu si vzájemně sdílí mezi sebou.

Obalamutit tento systém se může zdát zprvu jako jednoduchá záležitost. Zkrátka se domluvíme s několika uzly, aby začaly šířit naši falešnou informaci dál do sítě a jakmile se taková informace zapíše do databáze, máme vyhráno. Ve skutečnosti je to ale nemožné. k tomu se dostaneme v našem dalším článku – Co je to Blockchain.

Co je Bitcoin - Blockchain zabezpečení

Zdroj: Coindesk

Uchování hodnoty

Je důležité si uvědomit, že nové bankovky se netisknou jen proto, aby se vyměnily za staré. Jejich množství se stále zvyšuje. Peněz je neomezené množství, což je problém, protože roste inflace, tedy dochází ke snižování hodnoty peněz – dříve bylo možné koupit rohlík za 50 haléřů, ale dnes za něj zaplatíme 2 koruny. Klasických peněz je neomezené množství. Bitcoin je v tomto jiný. Nikdy ho nebude na světě více než 21 milionů, což znamená, že bude dlouhodobě uchovávat hodnotu.

Dělitelnost

Klasické peníze jsou dělitelné. Máme stokoruny, které můžeme vyměnit za padesátikoruny, ty za desetikoruny a ty zase za koruny. Je nám prakticky jedno jestli máme dvě padesátikoruny nebo jednu stokorunu, protože vždy máme stejnou hodnotu. Velmi podobně to funguje i u Bitcoinu s tím rozdílem, že dělitelnou jednotkou je 1 Satoshi. 1 Bitcoin = 100 milionů Satoshi.

Rychlost transakcí

Transakce se v běžných bankách provádí do druhého dne. Pokud je svátek nebo víkend, musíte si na provedení transakce počkat. U Bitcoinu jsou to však řády desítek minut i tehdy, když posíláte platbu na opačný konec světa. 

Problémy Bitcoinu

Po přečtení informací v tomto článku se může zdát, že Bitcoin může být revolucí ve finančním světě, což ve skutečnosti může. Je ale nutné definovat i problémy a úskalí této měny. 

Stabilita

Tady naopak vedou klasické peníze. Jejich hodnota se v krátkodobém měřítku označuje za stabilní. Bitcoin je však velmi volatilní, to znamená, že jeho cena i v krátké době velmi a rapidně kolísá. Dnes stojí Bitcoin 50 000 USD, zítra může stát 63 000 USD a pozítří 40 000 USD.

Regulace

Mezi další patří hrozba regulací ze strany států. Některé státy Bitcoin dokonce zakazují, a to může výrazným způsobem ovlivnit cenu. Tím, že je Bitcoin do jisté míry možné využívat anonymně, stává se častou metodou pro přeprodej drog apod. Z toho důvodu se prakticky u všech kryptoměnových burz a peněženek musíme jako uživatelé verifikovat předložením osobního dokladů, adresou, fotografií apod.

Neověřená technologie

Jedná se o novou technologii, která není časem ověřená, což zdůrazňuje i odborník na virtuální měny Tuur Demeester na svém Twitteru.

Možnost krádeže

Pokud je člověk neznalý, může mu Bitcoin i jiné kryptoměny kdokoli odcizit. Proto pokud se rozhodujete, zda nakoupit kryptoměny do svého portfolia, určitě si nejprve nastudujte nejnutnější informace.

Doufám a věřím, že po přečtení článku už víte, co je Bitcoin. Pokud ne, další informace o tom, co je Bitcoin naleznete ve videu od Vojty Žižky. Pokud se chystáte Bitcoin rovnou nakoupit, doporučíme vám prvně si přečíst některé naše recenze o směnárnách a burzách.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!