Období vyšší inflace nutí i investory, kteří dříve vyhledávali méně rizikové investice, vyhledávat rizikovější artikly s potenciálně vyšším výnosem, který právě zmiňovanou inflaci překoná. Lety ověřený je například akciový trh a s tím obvykle souvisí i výběr správného brokera. Jednou z možností může být Degiro, jemuž se budeme věnovat v této recenzi.

 1. Co je Deiro
 2. Uživatelské rozhraní
 3. Poplatky, vklad a výběr prostředků
 4. Obchodovatelná aktiva a funkce
 5. Výhody
 6. Nevýhody
 7. Shrnutí

Co je Degiro

Degiro je jedním z nejpopulárnějších on-line brokerů v Evropě. V roce 2013 začal poskytovat služby v Nizozemí, odkud pochází a od té doby expandoval do celkem 18ti evropských zemí, kde získal více než 2 miliony uživatelů. Tento broker se chlubí především svými extrémně nízkými poplatky, což si rozebereme detailněji. Degiro má webovou aplikaci, kterou nazývá Webtrader a také mobilní aplikace pro iOS i Android. My se zaměříme na webovou aplikaci, ale ta mobilní má prakticky stejné funkce.

Uživatelské rozhraní

Pokud jste zvyklí na jednodušší brokery, kteří cílí především na začínající investory, jako je například eToro, nejspíše budete překvapení, kolik informací je vám prezentováno hned na úvodní obrazovce, která je nazvána Trh.

Trh – úvodní obrazovka

Ačkoliv začínající investoři mohou být zahlceni a odrazeni spoustou informací na této obrazovce, tak průměrný pokročilejší investor zde najde vše, co potřebuje. Je zde možné sledovat vývoj světových indexů, nejvíce rostoucí a klesající akcie na vybraných burzách, vývoj kurzů měnových párů a k dispozici jsou také zprávy v různých jazycích.

Velmi zajímavé informace lze najít především v kartě Agenda, kde jsou uvedena data o významných ekonomických událostech, svátcích, IPO, dividendách, hospodářských výsledcích a dělení akcií (stock split). Můžete si tak například najít, kdy bude společnost ve vašem portfoliu vyplácet dividendu nebo kdy bude reportovat ekonomické výsledky.

Stálými prvky uživatelského rozhraní jsou menu na levé straně, kde je možné přepínat mezi jednotlivými částmi aplikace a také horní lišta, která neustále připomíná aktuální stav vašeho portfolia. Na této liště je také možné sledovat profit nebo ztrátu svého portfolia, a to v rámci aktuálního dne nebo od počátku založení účtu. Šikovná funkce se v této liště skrývá pod ikonkou oka, po jejímž kliknutí se hodnoty portfolia skryjí, což je užitečné, když chcete v aplikaci někomu něco ukázat, ale nechcete, aby viděl, jakou hodnotu má vaše portfolio.

degiro trh

Zdroj: vlastní

Oblíbené

Název této sekce mluví sám za sebe a naleznete zde tedy investiční produkty, které jste při procházení aplikací označily za oblíbené. Skvělou funkcí, která u některých konkurenčních brokerů chybí je tvorba několika seznamů oblíbených produktů. Můžete si tak své oblíbené produkty třídit do logických celků, jako jsou například české akcie, americké akcie, dividendové akcie, dluhopisy a podobně. Překvapivé je také množství informací, které již v náhledu na seznam oblíbených akcií dostaneme o každém z titulů.

degiro oblibene

Zdroj: vlastní

Portfolio

Zde najdeme přehled investičních produktů, které jsme si na Degiro zakoupili. Tyto produkty jsou přehledně členěny do sekcí dle typu produktu (akcie, etf atd.) a hned na začátku každého řádku přitahují pozornost barevné tlačítka s popisky „N“ a „P“, které samozřejmě slouží pro nákup a prodej.

Máme zde k dispozici také spoustu dalších užitečných informací, jako je bod zvratu a další. Bohužel se mezi popisky informací míchá čeština s angličtinou a ačkoliv u některých položek jsou i vysvětlivky, tak ty také nejsou úplně ideálně formulovány. Lépe pochopitelné jsou údaje po rozkliknutí detailu pozice, kde se dozvíme, že rozdíl mezi unrealised P/L a celkový ZI/ZT je v tom, že první nezahrnuje pohyb měny a druhý ano. Nicméně, chce to trochu klikání a přemýšlení, aby uživatel došel na to, co je čím vlastně myšleno, což není rozhodně ideální uživatelská zkušenost. Co zde chybí je také rozhodně graf vývoje portfolia v čase.

degiro portfolio

Zdroj: vlastní

Aktivity

V této části aplikace najdeme záznamy o všech objednávkách transakcích a dalších aktivitách, které jsme v aplikaci provedli. Ty můžeme pak využít například pro tvorbu různých statistik o našem obchodování. Poměrně důležitá je zde karta Výkazy, kde naleznete roční výkazy pro váš účet, které je možné využít třeba pro účely daňového přiznání.

degiro aktivity

Zdroj: vlastní

Vyhledávání produktů

Tato sekce umožňuje vyhledávat dostupné investiční produkty dle jejich typu. Potěší například možnost filtrování dle země a indexu nebo vyhledávání podle ISIN. Je však důležité říct, že na Degiru některé produkty nenaleznete. To může být způsobeno například tím, že neposkytují KIID (Key Investor Information Document), což vyžaduje legislativa a nemohou být tedy na Degiro nabízeny.

Zdroj: vlastní

Nákup/prodej produktů

Zde již opravdu poznáme, že Degiro je pro pokročilejší investory. Na platformách, jako je eToro jsou uživatelé zvyklí na to, že nákup produktu vyřídí na 1 klik a stačí jen zadat investovanou částku. U Degiro je to trochu složitější, jelikož neumožňuje frakční obchodování, a naopak umožňuje kromě market orderu (nákup za aktuální tržní cenu) i různé druhy orderů – limit order, stoploss, stop-limit.

Nastavení příkazu však funguje poměrně dobře. Například u limit orderu si nastavíte limitní cenu, za kterou chcete nakupovat, množství poptávaných kusů daného produktu a investovaná částka se vám automaticky dopočítá. Je také možné vybrat si mezi denní objednávkou, která je platná pouze pro daný obchodní den, nebo vícedenní objednávkou.

degiro objednavka

Zdroj: vlastní

Detail produktu

Při rozkliknutí detailu produktu samozřejmě záleží, zda jsme se na detailu velké americké akcie, jako je Apple, nebo nějaké malé české. Dle toho se bude lišit i množství informací, které nám je zobrazeno. U velmi populárních akcií je toto množství informací naprosto obrovské.

Samozřejmostí jsou informace o ceně i s grafem, zprávy a základní údaje o společnosti. Co však příjemně překvapí jsou názory analytiků na daný titul, finanční údaje, poměrové ukazatele, údaje o vlastnické struktuře a další. Dokonce jsou k dispozici i hodnocení dle ESG faktorů, které se v poslední době stávají čím dál tím více důležité.

degiro detail produktu

Zdroj: vlastní

Pro tyto kategorie informací je k dispozici zvlášť karta, kde jsou opravdu detailně rozepsány, nebo jsou kompaktně shrnuty v přehledu. Uživatel se tedy nemusí bát, že by neměl dostatek dat pro své analýzy.

degiro ratios

Zdroj: vlastní

Poplatky, vklad a výběr prostředků

Za vklad ani výběr prostředků není nutné platit žádný poplatek, ale na druhou stranu není možná například platba kreditní kartou, ale jedinou možností je převod z/na bankovní účet, který máte s Degiro spojený. Tento proces samozřejmě trvá několik hodin až dnů a nedočkavce bude pravděpodobně dosti iritovat.

Z hlediska uživatelské zkušenosti nejsou dobře vyřešeny ani instrukce, na který účet prostředky zaslat. V instrukcích pro vklad sice máme nahoře přehlednou tabulku s IBAN apod., ale pod ní je anglický text, ve kterém se uvádí, že na tento účet je možné zasílat platby pouze v eurech. Mimochodem je tam také uveden účet, na který lze zasílat platby v českých korunách, což nejspíše většina Čechů využije. Pod anglickým textem je text český, kde uživatel předpokládá, že se jedná o překlad anglického textu výše, ale opak je pravdou. Navíc se dovídáme, že nemůžeme pro převod peněz používat služby jako Wise (dříve TransferWise), Revolut apod.

Hlavním heslem marketingové kampaně Degira jsou extrémně nízké poplatky. To je sice pravda, ale je potřeba si dát pozor na pár drobností. Kompletní poplatkovou strukturu je možno nalézt přehledně zpracovanou zde.

Americké akcie je možné obchodovat bez poplatku a za české si Degiro účtuje poplatek 20 Kč. Je však třeba myslet na to, že si Degiro účtuje ještě manipulační poplatek 0,50 € za každý obchod, takže ani ty americké akcie v konečném důsledku zdarma nejsou.

Dále je také účtován poplatek za konverzi měny (0,25 %), který platíte, když například nakupujete akcie denominované v USD nebo vám přijde dividenda v USD. Převody mezi CZK a EUR jsou naštěstí zdarma. Překvapivý může být také poplatek za využívání zahraničních burz, který činí 2,50 € za rok za každou využitou zahraniční burzu.

Velkou výhodou Degiro jsou vybrané ETF, které můžete nakoupit jednou za měsíc úplně bez poplatku. Dokonce se na ně nevztahuje ani manipulační poplatek. Výběr je opravdu široký a celý seznam najdete zde. V seznamu je například i VANGUARD S&P500, takže pokud je vaším cílem investovat do S&P 500, na Degiro tak můžete učinit jednou za měsíc úplně bez poplatků. Za ostatní ETF je účtován poplatek 2€.

Důležité však je, že je Degiro ohledně poplatků poměrně transparentní a jejich výše se vám vždy zobrazí při potvrzování objednávky.

degiro poplatky

Zdroj: vlastní

Obchodovatelná aktiva a funkce

Výběr produktů na Degiro je opravdu velký, je zde možno obchodovat:

 • Akcie
 • ETF
 • Forex
 • Pákové produkty
 • Dluhopisy
 • Opce
 • Futures

Pokud však chcete využívat pokročilejších produktů a funkcí, jako jsou opce, futures, short pozice a obchody na margin, musíte si aktivovat alespoň profil Active nebo Trader a projít dotazníkem kvalifikovaného investora.

Degiro obrazek

Zdroj: Degiro

Výhody

Jak webová aplikace, tak mobilní aplikace poskytují uživatelům spoustu užitečných funkcí a informací. Velmi kladně hodnotíme opravdu solidní množství podkladů pro fundamentální analýzu dostupných přímo v aplikaci a také nás příjemně překvapily některé šikovné funkce, jako je například možnost vytvořit si několik seznamů oblíbených produktů či skrytí aktuální hodnoty portfolia.

Ačkoliv je uživatelské prostředí poměrně komplexní, tak se relativně dobře ovládá a pro zkušenější uživatele je navigace aplikací příjemná. Zkušenější uživatelé také určitě uvítají spoustu funkcí, které Degiro oproti jednodušším brokerům nabízí, jako jsou například různé typy orderů.

Nevýhody

Zásadní nevýhodou Degiro je překlad aplikace, který i v důležitých částech, jako je například vklad prostředků může být zmatečný. Prakticky v celé aplikaci se míchá český jazyk s anglickým a uživatel se musí zamýšlet, co autoři danou položkou mysleli. Z hlediska vývoje by se přitom snad již nejednalo o tak moc práce a doladění těchto neduhů by přineslo daleko lepší uživatelskou zkušenost.

Z hlediska uživatelské zkušenosti pak některým uživatelům nemusí vyhovovat velké množství informací, tabulek, různých hodnot apod., které na nás aplikace chrlí téměř v každé své části. Někteří uživatelé prostě chtějí vidět pouze jméno produktu, cenu a tlačítko Koupit.

Co se týče poplatků, tak ty na Degiru nejsou nijak vysoké a jsou poměrně přehledně zpracované v jediném dokumentu. V dnešní době bezpoplatkových brokerů je však možná škoda, že zde nějaké poplatky vůbec jsou. Samozřejmě i ti bezpoplatkoví brokeři musí nějak vydělávat a je to vždy něco za něco, ale na toto téma by se dal napsat snad samostatný článek.

Shrnutí

S Degirem máme zkušenosti již několik let a zatím jsou tyto zkušenosti ve skrze pozitivní. Doporučili bychom jej zkušenějším investorům, kteří si již troufají na pokročilejší funkce a potřebují pro své investiční rozhodování spoustu dodatečných informací. Je však třeba počítat s tím, že Degiro má své mouchy, o kterých jsme se zmiňovali v průběhu recenze. Tento broker je také skvělý pro pravidelné investování do ETF, které jsou v jejich výběru ETF bez poplatků.

Pokud s investováním teprve začínáte, rozhodně není nadlidský úkol se naučit Degiro používat, ale strávíte tím rozhodně více času, než tomu je například u eToro. Pokud si tedy chcete spíše hrát s drobnými částkami, doporučujeme se porozhlédnout po jiném brokerovi.

Z hlediska poplatků je rozhodnutí na každém z nás a výhodnost a nevýhodnost využívání Degira oproti jiným brokerům ovlivňuje spousta faktorů, jako je například investovaná částka či poptávané investiční produkty.

Avatar Autor
Ondřej Mikulčík

Věnuje se trendu digitální ekonomiky. Zvyšuje povědomí o FinTechu, kryptoměnách a blockchainu. Živí se jako FinTech projektový manažer v Asociaci CTIT.

Recenze brokera Degiro

Degiro patří k nejpopulárnějším online traderům na světě.

Vyzkoušet Degiro