Co si pod pojmem akcie představit?

Akcie jsou velmi zjednodušeně cenné papíry dokazující, že jejich majitel vlastní část nějaké společnosti. Ten kdo tento cenný papír drží, se nazývá akcionář. Určitá firma, například automobilka Tesla, se rozhodne, že by potřebovala peníze na další rozvoj. Proto vydá cenné papíry, tedy akcie, kdy každý cenný papír má určitou cenu, za kterou ji Tesla chce prodat. Lidé, ale i jiné společnosti, poté mají možnosti akcii nakoupit. Nákupem akcie se poté k Tesle dostanou peníze a ten, kdo akcii koupil, se stane spoluvlastníkem v Tesle. 

Takto vydaná a poprvé prodaná akcie se obchoduje na tzv. primárním trhu. Ten, kdo si akcii koupí, se tak stane prvním majitelem. Tento první majitel má samozřejmě právo akcii dále prodat někomu jinému. K dalšímu prodeji tak dochází na tzv. sekundárním trhu. Zde může ten, kdo akcii vlastní, ji prodat někomu jinému. Na ceně, za kterou si akcii vymění, se poté dohodnou nakupující a prodávající. Cena může být jak vyšší, tak nižší než původní cena a závisí pouze na domluvě.

hromadna akcie

Zdroj: Dokumentační a.s.

Co je to burza?

K těmto obchodům dochází na burzách, což jsou místa, kde se potkávají vlastníci akcií i ti, co chtějí akcie nakoupit. Mezi nejznámější burzy patří například new yorská burza sídlící na Wall Street (The New York Stock Exchange, NYSE), nebo pražská burza (Burza cenných papírů Praha, PSE).

Burzu si tedy skutečně můžeme představit jako tržiště, kde “stánkaři” nabízejí k prodeji své zboží (v našem případě tedy akcie) a lidé si vybírají z nabídky a smlouvají o ceně. Dříve se skutečně tyto obchody prováděly fyzicky a lidé se takto na burzách potkávali, později ale došlo k rozvoji telefonů a obchody se prováděly na dálku. Díky nástupu internetu se ale tyto obchody ještě zjednodušily a akcie lze nakoupit přes různé internetové burzy. A dnes už si akcie může koupit doslova každý díky FinTechům jako Revolut nebo eToro.

akcie a jejich nakup

Zdroj: pixabay.com

Akcionáři (tedy vlastníci akcií) mají právo se účastnit řízení společnosti, což mohou provádět například na valné hromadě. Valná hromada je poté nejvyšší orgán řídící společnost, kde se hlasuje o důležitých rozhodnutích. Dále jsou akcionáři oprávněni podílet se na zisku společnosti například formou dividend. Dividenda je poté nějaký peněžní obnos, který je vyplacen na základě rozhodnutí valné hromady.

Dividendy jsou často vypláceny pravidelně za určitě stanovené období, například jednou ročně. Kolik peněz se akcionářům zaplatí může být stanoveno jako pevná částka, nebo se může odvíjet od zisku dané společnosti za dané období. Dividendové akcie jsou často vyhledávané a může se jednat o zajímavý zdroj pasivního příjmu.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!