Wise – dříve TransferWise

Obsah:

 1. Co je TransferWise?
 2. Funkce a možnosti
 3. Výhody TransferWise
 4. Nevýhody TransferWise
 5. Celkové hodnocení
 6. Zkušenost uživatelů

Co je to Wise?

TransferWise je londýnská služba, která svým uživatelům přináší snazší a levnější způsob bezhotovostního převodu měn. Oproti bankám a jiným službám poskytuje mnohem nižší poplatky za převod peněz na zahraniční účty a k tomu nabízí i velmi výhodné měnové kurzy. Díky této kombinaci výhod můžete ušetřit na zahraničných převodech a konverzích měn spoustu peněz.

Tento britský FinTech se objevil na trhu už v roce 2011 a tehdy patřil k velmi inovativním a pravděpodobně nejlevnějším způsobům konverze a převodu měn. Společnost TransferWise založil Taavet Hinrikus, který je dodnes generálním ředitelem. Spoluzakladatelem je i Kristoo Käärmann

TransferWise můžete využít v tuto chvíli ve více než 70 zemích s více než 50 světovými měnami. Nabízí dokonce i vedení účtů v mnoha měnách zároveň. Díky tomu můžete mít většinu světových měn pohromadě na jednom místě.

Jak funguje Wise

TransferWise funguje na principu P2P, což funguje zhruba takto. Vy chcete vyměnit CZK za EUR. Někdo jiný však chce vyměnit EUR za CZK. Pokud byste změnu provedli mezi sebou ušetříte velké poplatky za bankovní převod i konverzi měn. Pro vás samotné by však bylo těžké někoho takového najít, ale právě z toho důvodu je tu TransferWise.

Společnost vlastní spoustu bankovních účtů po celém světě v mnoha měnách. Vždy tedy budete zasílat peníze na účet vedený v odpovídající měně, tzn. že CZK budete zasílat na účet vedený v korunách, ať už je budete chtít vyměnit za EURA, USD nebo jiné.

Reálně tedy nedochází k žádné konverzi měn, nýbrž ke změně majitele dané částky. Pro lepší pochopení uvedeme příklad.

Dejme tomu, že pár měsíců cestujete po Anglii a potřebujete zaplatit nájem vašemu pronajímateli převodem na účet vedený v librách. Pokud to uděláte z vašeho běžného účtu vedeného v korunách v České republice, těšte se na velmi nevýhodný kurz koruny a libry a ještě k tomu na nějaký poplatek.

Pokud to uděláte přes TransferWise, odešlete platbu v korunách na účet vedený v České republice, tzn. odesíláte koruny a TransferWise přijímá koruny. Po přijetí vaší platby TransferWise odešle platbu v librách ze svého účtu v Anglii vašemu pronajímateli, který má účet také v librách. Tím pádem dochází k tomu, co jsem zmínil o pár řádků výše. Mění se pouze majitelé dané měny a nedochází ke konverzi měn.

Díky tomu se vyhnete nevýhodným směnným kurzům i vysokým a často skrytým poplatkům běžných bank. 

Funkce a možnosti

Nízké poplatky za mezinárodní platby

Platby s TransferWise jsou sice mnohem výhodnější, než klasický bankovní převod, ale úplně zadarmo to není. Poplatek činí zhruba 0,4 – 1 %, což je oproti klasickým bankám velký rozdíl. TransferWise uvádí, že jimi zprostředkovaná platba může být až 8x levnější.

V tuto chvíli by 100 000 Kč bylo převedeno na 3 781,28 EUR a poplatek by činil 452,13 Kč. 

Zdroj: TransferWise

Pro porovnání jsem zadal stejné hodnoty do online kalkulačky od Komerční banky, která vypočítala, že by 100 000 Kč převedla na 3 784,19 EUR a poplatek by tedy činil 2 702,39 Kč. TransferWise je tedy v tuto chvíli cca 6x levnější než Komerční banka.

Zdroj: Komerční banka

Pokud byste chtěli pro převod využít platební kartu, bude poplatek o něco vyšší. Tato metoda je o něco rychlejší než klasický bankovní převod. Jestliže bychom měnili opět 100 000 Kč na EURA, byl by poplatek při použití platební karty 927,70 Kč, tzn. zhruba jednou takový oproti klasickému převodu. TransferWise uvádí, že se poplatek pohybuje od 0,3-2 % v závislosti na měně a typu karty, kterou používáte. I přesto je však poplatek nižší než u běžných bank.

Další výhodou je, že TransferWise nepoužívá tzv. víkendové kurzy jako např. Revolut nebo Curve. Tímto poplatkem se snaží společnosti bránit náhlým změnám víkendových měnových kurzů. U Revolutu je o víkendu k měnovému kurzu připočten poplatek až 0,5 %. U TransferWise není poplatek žádný.

Garantovaná sazba

TransferWise dále nabízí i tzv. garantovanou sazbu, což znamená, že po určitou dobu po provedení vaší platby uzamče hodnoty měn, které převádíte. Tím své uživatele chrání před kolísáním směnných kurzů. Garantovaná sazba se provádí automaticky po odeslání vaší platby.

Uzamčení směnného kurzu je zpravidla na několik hodin až pár dnů. Dobu garance vždy uvidíte před provedením platby.

Transparentnost

U klasických bank se můžete setkat s různými skrytými poplatky i přes to, že se na první pohled zdá, že zde žádné poplatky nejsou. U této služby se toho skutečně bát nemusíte. Přímo na jejich stránkách si můžete díky online kalkulačce vypočítat, kolik vás bude daná platba stát. V tomto poplatku jsou zahrnuty veškeré služby a dalších poplatků už se nemusíte obávat. V tomto ohledu je TransferWise vysoce transparentní. 

Nabídku i poplatky uvidíte, aniž byste se museli registrovat. TransferWise vždy uvádí hodnoty v reálném čase a pro všechny uživatele jsou poplatky stejné.

Multiměnový účet

Tento typ účtu společnost nazývá jako “Účet bez hranic”. Díky němu můžete držet peníze ve více než 50 měnách a převádět je podle středového směnného kurzu kdykoli jen budete chtít. V podstatě se jedná o ekvivalent klasických bankovních účtů z celého světa.

Kdybyste chtěli mít účet v EUR, museli byste jít do banky a založit si jej. Pokud byste pak potřebovali účet v USD, museli byste založit další. Díky účtu bez hranic však máte ke všem měnám přístup z jednoho místa a hlavně nemusíte nikam chodit, což ušetří spoustu času i energie. Měnových účtů můžete mít tolik kolik potřebujete.

Ke každému měnovému účtu máte přiřazené číslo a kódy SWIFT/BIC a IBAN, což vám otevírá brány k pohodlnému a levnému provádění i přijímání plateb v odpovídajících měnách.

K tomuto účtu získáte i bezplatnou debetní kartu MasterCard.

Ceník multiměnového účtu

Založení vašeho účtuZdarma
Založení britského účtuZdarma
Založení amerického účtuZdarma
Založení evropského účtuZdarma
Založení australského účtuZdarma
Založení novozélandského účtuZdarma
Založení maďarského účtuZdarma
Založení rumunského účtuZdarma
Založení singapurského účtuZdarma
Držení více než 50 měn na účtuZdarma
Držení více než 15 000 EUR na účtu0,4 % ročně

*Ceník se může v průběhu času lišit. Aktuální ceník naleznete zde.

Debetní karta

Platební karta je propojena s vaším účtem. Pokud například cestujete a potřebujete často platit v různých světových měnách, tato karta pro vás bude skvělým pomocníkem. Při platbě se strhnou peníze z toho měnového účtu, na kterém je umístěna místní měna.

Jestliže letíte třeba z Vídně a na letišti si dáte něco dobrého k jídlu, strhne se částka z vašeho účtu vedeného v eurech. Jakmile přistanete v Anglii a zaplatíte kartou za taxík, částka se strhne z vašeho účtu vedeného v librách. Díky tomu se nemusíte bát nevýhodných směnných kurzů nebo jiných poplatků. 

Pokud místní měnu na účtu nemáte, systém automaticky vyhledá měny, které vlastníte a strhne platbu z toho účtu, kde je měnový kurz nejvýhodnější.

Ceník pro debetní kartu

Výroba a zaslání debetní karty TransferWise5 GBP
Výroba a zaslání náhradní debetní karty3 GBP
Útraty na svém účtuZdarma
Převody měn pomocí debetní kartyIndividuálně
První 2 výběry z bankomatu do 200 GBP měsíčněZdarma
Výběry z bankomatu nad 200 GBP měsíčně1,75 %
Více než 2 výběry z bankomatu za měsíc0,5 GBP za výběr

*Ceník se může v průběhu času lišit. Aktuální ceník naleznete zde.

Limity debetní karty TransferWise pro UK a EU

Druh transakceLimit transakceDenní limitMěsíční limit
Chip a PIN*Defaultně: 2 500 EURMax. 10 000 EURDefaultně: 3 000 EURMax. 10 000 EURDefaultně: 10 000 EURMax. 30 000 EUR
Výběr z bankomatuDefaultně: 1 000 EURMax. 1 000 EURDefaultně: 1 500 EURMax. 1 500 EURDefaultně: 3 000 EURMax. 4 000 EUR
Bezkontaktní platbaDefaultně: 500 EURMax. 500 EURDefaultně: 500 EURMax. 1 000 EURDefaultně: 4000 EURMax. 4 000 EUR
Magnetický pásekDefaultně: 400 EURMax. 1 200 EURDefaultně: 400 EURMax. 1 200 EURDefaultně: 1 200 EURMax. 6 000 EUR
Online nákupDefaultně: 1 000 EURMax. 10 000 EURDefaultně: 1 000 EURMax. 10 000 EURDefaultně: 2 000 EURMax. 30 000 EUR

*Započítávají se i platby přes Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay apod. Limity pro další země naleznete zde.

Bezpečnost

TransferWise je licencovaná autorizovaná instituce. Je regulovaná FCA (Financial Conduct Authority) a HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) ve Velké Británii. Dále je regulovaná i celou řadou dalších institucích v ostatních zemích např. ASIC, AUSTRAC, FinCEN a další.

Společnost je tedy plně pod dozorem regulačních orgánů z mnoha států, které vyžadují dodržení náročných bezpečnostních podmínek.

Uživatelé mohou využít preventivní opatření jako je dvoufázové ověření pro přihlášení do účtu. Samozřejmostí jsou i různé interní ověřovací procesy. 

Podle předpisů FCA jsou finanční prostředky klientů drženy zcela odděleně od vlastních obchodních účtů, v takzvaných oddělených účtech. Jestliže se bude společnost nacházet ve finančních potížích, budou vaše peníze v bezpečí.

Mobilní aplikace

Kromě klasického webového rozhraní můžete využít i mobilní aplikaci. Ani webové rozhraní ani aplikace nejsou v českém jazyce. Aplikace od TransferWise je dostupná jak pro iOS tak i Android. Při přihlášení vyžaduje zadání vašeho PIN kódu a ověřovacího SMS kódu.

Její rozhraní je velmi přehledné a intuitivní. Dokáže vás informovat díky notifikacím, takže máte svůj účet neustále pod kontrolou.

Díky aplikaci můžete velmi jednoduše zablokovat i odblokovat platební kartu v případě jejího zneužití. 

Ověření účtu

U TransferWise musíte projít ověřovacím procesem. Bude nutné dodat kopii vašeho cestovního pasu nebo řidičského průkazu.

Výhody TransferWise

 • Nízké a transparentní poplatky
 • Mnoho měnových účtů zdarma
 • Debetní karta
 • Responzivní mobilní aplikace
 • Velmi dobrá bezpečnost
 • Žádné “víkendové kurzy” jako u Revolutu
 • Podpora Apple Pay i Google Pay

Nevýhody TransferWise

 • Není možné dobíjet účet platební kartou v mobilním telefonu
 • Aplikace ani web nejsou v českém jazyce
 • Neumí trvalé příkazy jako např. Monese nebo CurrencyFair

Celkové hodnocení

TransferWise je na trhu velmi dlouho a zaujal zde velmi pěknou pozici. Již delší dobu však sledujeme, že se nijak zásadně nevyvíjí.

Jedna věc se však TransferWise upřít nedá a to je jednoduchost. Tu totiž v dnešním světě vyhledává čím dál více lidí. Jestliže jste typ, který čas od času potřebuje velmi levně a rychle odeslat platbu v cizí měně, je pro vás TransferWise jako dělaný.

Zkušenost uživatelů

Speciálně pro Fintree sepsal své zkušenosti s TransferWise jeden z jeho uživatelů – Petr Litavec.

Posledních pět let jsem pracoval převážně pro zahraniční klienty, především z USA. Standardem při placení je Paypal, kdy mě zarážely velice nevýhodné směnné kurzy, které v rámci Paypalu jsou. Hledal jsem tedy alternativu, jak mít možnost přijímat platby od amerických klientů, kdy prakticky jedinou možností bylo vlastnit bankovní účet v USA, kam by mi klienti platili. Toto jsem bez problému vyřešil díky Transferwise.

Skrze Transferwise jsem dostal vygenerovaný americký bankovní účet, na který mi klienti mohli bez problému platit v rámci vnitrostátního amerického bankovního převodu. Dolarové platby tedy na dolarový Transferwise účet došly velmi rychle.

Směnit dolary skrze Transferwise je potom už věcí chvilky, kdy v porovnání s Paypalem či bankami jsou kurzy na Transferwise znatelně lepší. Poslat směněné koruny na můj český bankovní účet je potom otázkou dvou dnů, kdy poplatek za samotný transfer je zcela zanedbatelný.

Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou ☕ Káva za Fiat i BTC přes LN.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Přednastavená částka pro podporu je 4000 sats – ekvivalent 1 kávy.
Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

TransferWise

TransferWise je skvělá možnost, jak převádět peníze do zahraničí za velmi výhodné směnné kurzy a nízké poplatky.

Hodnocení
Otevřít účet