Obsah:

 1. Co je to Monese?
 2. Funkce a možnosti u Monese
 3. Výhody Monese
 4. Nevýhody Monese
 5. Celkové hodnocení
 6. Jak si založit účet u Monese

Co je to Monese?

Monese využijete především ve chvíli, když se chystáte do Spojeného království na delší dobu.  Ať už jste student, který jede na Erasmus, na letní brigádu nebo freelancer, co chce v Anglii nějakou tu dobu nomádit, tento fintech pro vás bude mít obrovskou přidanou hodnotu. Jedná se o fintech, jehož výhodou oproti komerčním bankám je poskytnutí běžného účtu jen díky mobilní aplikaci.

Účet zřídíte velmi rychle a dostanete k němu i vlastní platební kartu. Mnohdy se vyplatí a někdy je to dokonce podmínkou, mít bankovní účet v Anglii ještě před tím, než tam fyzicky odcestujete. Založit takový účet však s výjimkou Monese není nic jednoduchého. Komerční banky mají složitý verifikační proces a přesně v tomto ohledu je Monese naprostou geniálním řešením.

Funkce a možnosti u Monese

Monese funkce

Zdroj: Monese

Rychlé a pohodlné založení UK účtu

Jak už bylo řečeno založit UK účet je naprostá hračka. Celým procesem vás provede série několika kroků. Jakmile tento intuitivní proces absolvujete bude vám zaslána platební karta. Při účtu zdarma je účtován poplatek za zaslání karty 4,95 EUR. Ostatní tarify mají zaslání karty zdarma. Do Evropy karta dorazí v rozmezí 3-7 pracovních dnů. V roce 2017 začal fintech poskytovat i evropské bankovní účty.

Výběry zdarma

Pokud budete chtít vybírat peníze, překvapí vás, že vám nebude účtován žádný poplatek. S účtem Simple jsou výběry z bankomatu zdarma do limitu 200 EUR a s účtem Classic do 900 EUR. Pokud budete chtít vybrat více, automaticky vám bude stržen poplatek 2 %. S účtem Premium máte výběry zdarma neomezeně.

Výdaje na kartě v cizích měnách

Útraty v cizích měnách jsou zdarma při variantě Classic do 2 000 EUR. Po překročení tohoto limitu je účtován poplatek 2 %. U varianty Premium jsou všechny útraty zdarma neomezeně.

Platby na účty

Ať už máte variantu Classic nebo Premium, platby na ostatní účty Monese jsou zdarma. Poplatek přijde ve chvíli, kdy posíláte peníze na jiné zahraniční účty. Tam je poplatek stanoven na 2 % a u Premium varianty není účtován žádný.

Mobilní aplikace iOS a Android

Jestli je jedna věc, na které si vývojáři dali záležet, tak je to mobilní aplikace. Ta je velmi přehledná a intuitivní. Vše naleznete přesně tam, kde byste to čekali. Velmi jednoduše můžete zjistit veškeré informace o vašem účtu, platbách i platebních a virtuálních kartách. To ale není všechno, co aplikace umí. Velmi rychle dokážete svoji kartu zablokovat v případě, že by vám ji někdo odcizil. Jako bezpečnostní prvek fungují i notifikace, které dokáží upozornit na každou odchozí i příchozí platbu. Díky tomu můžete pohotově reagovat a snížit tak riziko dalšího zneužití.

Monese - Náhled aplikace

Zdroj: Monese

Rozpočtování

Pravděpodobně nejlepší odlišnost, kvůli které se vyplatí využít Monese oproti tolik oblíbenému Revolutu je tzv. rozpočtování. Aplikace sama hlídá vaše útraty a systematicky je řadí do jednotlivých kategorií. Díky tomu snadno zjistíte, za co jste za dané období utráceli nejvíc. Snadno pak můžete nastavit i maximální možnou útratu.

Tato funkce funguje velmi podobně, jako například aplikace Spendee jen s tím rozdílem, že tato funkce je integrovaná přímo v Monese. Nevýhodou je, že aby rozpočtování fungovalo správně, musí naprosto všechny platby odcházet z vašeho Monese účtu nebo karty. Ostatní platební karty a účty není možné propojit.

Zdroj: Monese

Žádost o platbu

Díky této funkci můžete snadno poslat žádost o úhradu částky, kterou vám například kamarád dluží. To se může hodit tehdy, když například jdete společně do hospody anebo vyrazíte na cesty. Stačí, aby útratu zaplatil jeden ten druhému poslal žádost o proplacení své poloviny. Jakmile je úhrada potvrzena, prakticky okamžitě jsou peníze odeslány a v další vteřině i připsány na účet.

Pokladničky

Jestliže vám něco z měsíčního rozpočtu zbyde, snadno můžete šetřit díky funkci Pokladnička. Jednoduše nastavíte váš cíl, kterého chcete díky šetření dosáhnout a nastavíte si zaokrouhlování plateb 1x, 2x, 3x, 5x, 10x. Každá platba se pak zaokrouhlí nahoru např. 3,63 EUR se zaokrouhlí na 4 EUR a toto zaokrouhlení se odešle do vaší pokladničky. Prakticky tak spoříte s každou platbou, kterou provede.

Můžete si i nastavit klasické spoření formou pravidelného převodu např. aby se vám každý měsíc do pokladničky převedlo 750 Kč. 

Využít můžete i finančních produktů s integrovanou službou Raisin. Ta vám nabídne různé spořící produkty, aby peníze v pokladničce neležely jen tak, ale zhodnocovaly se.

Monese - Funkce pokladnička

Zdroj: Monese

Trvalé příkazy

Velmi snadno dovedete v aplikaci nastavit opakované platby například za telefon, nájem, elektřinu apod. Všechny trvalé příkazy si můžete snadno zobrazit a mít tak přehled o svých fixních nákladech.

Konverze měn

Pokud jste do Anglie vyrazili pracovně, určitě se vám stane, že budete posílat peníze na svůj běžný účet vedený v České republice. V případě, že odešlete peníze klasickou platbou, konverze měn vás bude kvůli nevýhodnému kurzu tuzemských bank stát nemalou částku. Z toho důvodu je lepší využít konverzi měn přímo v mobilní aplikaci.

Monese totiž využívá středové tržní kurzy a díky tomu nabízí svým uživatelům až 8x levnější konverzi měn než běžné banky. Směna může proběhnout do více než desítky světových měn, mezi které patří: CZK, EUR, GBP, USD, AUD, BRL, BGN, DKK, HUF, NOK, MXN, PLN, RON, SEK a TRY. Je trochu škoda, že zde není možnost krypto peněženky. Věříme, že to by mohla být jedna z velkých odlišností a přidaných hodnot. Jestliže chcete využít kvalitní krypto peněženku, jistě je pro Vás vhodná Wirex.

Výhody Monese

 • Velmi snadné založení účtu.
 • Možnost využívat účet zdarma.
 • Výběry z bankomatů a platby kartou do výše limitu zdarma.
 • Platby v Monese zdarma.
 • Přehledná mobilní aplikace.
 • Možnost rozdělení platby (žádost o platbu).
 • Funkce rozpočtování.
 • Výhodné směnné kurzy.
 • Možnost nastavení opakovaných příkazů.
 • Kompletně v češtině (Aplikace i support).
 • Funguje s kombinací karty Curve.
 • Podpora Apple Pay a Google Pay.

Nevýhody Monese

 • Nízké limity pro výběry z bankomatů a platby kartou.
 • Někteří uživatelé mohou namítat, že konkurenční Revolut disponuje mnohem větším množstvím funkcí, což je pravda. Monese je opravdu hodně jednoduchá aplikace. Na druhou stranu pro někoho to může být naopak výhodou.
 • Není zde možnost mít na účtu více měn najednou.
 • Nenabízí půjčky ani kontokorentní úvěry. (V budoucnu by se to ovšem mělo změnit.)

Celkové hodnocení

Tento fintech si jistě své uživatele najde. Ve chvíli, kdy potřebujete účet vedený v Anglii a chcete jednoduchou aplikaci bez funkcionalit, které byste stejně nevyužili, jedná se o nejlepší volbu. V ostatních případech je však lepší využívat konkurenční Revolut, který zahrnuje funkcí daleko více. Vývojáři se snaží funkcionality mobilní aplikace rozšiřovat. Oproti Revolutu ale stále zaostává.

Rozhodně však Monese stojí za vyzkoušení, protože navíc zde můžete získat krásný bonus. Ihned po založení získáte 5 EUR na své útraty. Ve chvíli, kdy utratíte na svém účtu více než 500 EUR, dostanete dalších 15 EUR. Celkem tedy můžete získat 20 EUR.

Jak založit účet u Monese?

 1. Abyste získali bonus při registraci, využijte tento odkaz.
 2. Na webové stránce zadejte číslo vašeho mobilního telefonu a stiskněte tlačítko „Začínáme“. Ukáže se potvrzení o odeslání SMS zprávy.
 3. Na svém mobilním telefonu otevřete SMS zprávu od Monese a klikněte na odkaz, který vám byl zaslán. Otevře se vám prohlížeč a nabídne stažení aplikace.
 4. Stiskněte tlačítko pro přesměrování do storu a nainstalujte aplikaci do svého zařízení.
 5. Klikněte na tlačítko „Otevřít účet zdarma“.
 6. Vyplňte údaje – emailovou adresu a bydliště a pro získání bonusu zvací kód: FINTREE!
 7. Odsouhlaste podmínky a stiskněte tlačítko „Začínáme“.
 8. Na email vám přijde zpráva s ověřovacím kódem. Email potvrďte.
 9. V aplikaci pak bude nutné verifikovat zadané údaje. Připravte si občanský nebo řidičský průkaz po případě cestovní pas. Jeden z těchto dokumentů vyfoťte z obou stran a odešlete ho.
 10. Budete vyzváni, abyste udělali selfie, na kterém držíte vyfocený doklad v ruce.11.  Po ověření budete vyzvání, abyste si vybrali ze tří variant účtu Monese a máte hotovo.

Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou ☕ Káva za Fiat i BTC přes LN.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Přednastavená částka pro podporu je 4000 sats – ekvivalent 1 kávy.
Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Monese

Dobře zpracovaná aplikace, kterou využijete zejména na cestách.

Hodnocení
Otevřít účet