Když si položíme otázku „co dokáže FinTech?“, je vhodné odpověď rozdělit do dvou oblastí: Co dokáže pro nás jako běžné uživatele, a co dokáže pro společnosti.

Z pohledu běžného uživatele nám značně ulehčuje život v mnoha oblastech. Možná si pamatujete, že ještě před pár lety bylo nutné kvůli mnohým záležitostem osobně docházet na pobočku banky. Dnes díky FinTechu existují banky, které fyzické pobočky ani nemají a vše můžete vyřešit pohodlně z domova prostřednictvím chytrého telefonu. Mezi tyto banky patří například Revolut nebo Monese. Stejný posun můžeme pozorovat i v dalších oblastech, jako jsou například pojišťovnictví a investování.

Vhodné pojištění si může zákazník vyhledat, porovnat i objednat prostřednictvím webových stránek nebo aplikace v mobilu bez toho, aby musel komunikovat s pojišťovacím agentem. Znatelné jsou tyto inovace v oblasti investování, kde dříve bylo poradenství portfolio manažerů poměrně nákladné a tím často i nedostupné pro méně bonitní zákazníky. V dnešní éře FinTechu si lze jednoduše stáhnout mobilní aplikaci, která uživateli na základě jeho preferencí doporučí vhodné investiční portfolio a jelikož je vše automatizované, poplatky jsou razantně nižší a služby tedy dostupnější více lidem. Jedná se o tzv. roboadvisory platformy typu Portu nebo Fondee.

Možná to může pro nás v České republice znít neuvěřitelně, ale v roce 2017 bylo na světě 1,7 miliardy lidí, kteří neměli přístup ani k základním finančním službám, jako je možnost otevřít si účet u banky. Nejzávažnější tato situace byla v Číně, kde takových obyvatel bylo 13 %. Je to jednoduše proto, že banky v některých geografických oblastech ani nemají fyzické pobočky. Situace byla v minulosti ještě závažnější, ale FinTech ji v posledních letech dramaticky zlepšil.

Nejde však pouze o výhody pro běžné lidi. Provozovat FinTech řešení je win-win situace i pro korporace. Mohou tak získat přístup na nové trhy a s ním i nové zákazníky a nové zdroje příjmů. Výhod se společnosti dočkají i v geografických oblastech, kde je dostupnost finančních služeb již roky běžnou záležitostí. Díky inovativním technologiím jako jsou blockchain, umělá inteligence, strojové učení, pokročilá analýza dat a další mohou automatizovat mnohé procesy, což přirozeně přinese úspory na nákladech a mohou také poskytovat bezpečnější, rychlejší a kvalitnější služby.

Zdroj: Freepik (vlastní zpracování)

Aby pro Vás bylo téma „Co dokáže FinTech“ uchopitelnější, ukážeme si to názorně u tří zástupců tuzemské FinTech scény.

Co dokáže FinTech v pojetí tuzemských hráčů:

Twisto

📍 Úhradu měsíčních nákupů uhradíte najednou.
    Twisto karta je předplacená a funguje na principu kreditní karty. Neplatíte tedy za každý jednotlivý nákup zvlášť, ale jednou úhradou zaplatíte za celý měsíc.

📍 Kategorizace plateb.
    Twisto veškeré vaše platby kategorizuje a tím Vám dává přehled, kde a za co kolik utrácíte. Můžete tedy pozorovat a změnit své návyky na základě dat a tím i šetřit peníze.

📍 Výhodnější kurz pro platby v cizí měně.
    S Twisto premium účtem ušetříte na kurzu v průměru 3 až 5 % oproti platbě kartou vaší tuzemské banky. Využít ho můžete jak při cestách, tak při nákupech v zahraničních e-shopech.

📍 Platba účtenek pomocí fotky nebo e-mailem.
    Dost už bylo zbytečnému opisování údajů, nyní stačí účtenky a faktury jen vyfotit. Veškeré údaje z dokladu přečte Twisto aplikace, která následně doklad i zaplatí.

Roger

📍 Zkrátí splatnost faktur na 3 dny.
    S Rogerem nemusíte čekat na zaplacení faktury svým odběratelem 30, 60 nebo 90 dní, 75 % z hodnoty faktury máte již během tří dnů, zbytek v termínu splatnosti.

📍Výhoda pro dodavatele.
    Vylepšení provozního cash flow, které může použít na urychlení růstu a inovací. Výhodnější podmínky pro financování, než u klasického bankovního úvěru nebo faktoringu.

📍 Automatizace.
    Roger věří v automatizaci, a proto většina jeho faktur proudí přes elektronickou výměnu dat (EDI) od společnosti Grit. Formát EDI zajišťuje plnění závazků všech stran, snižuje rizikovost pro investory a zlevňuje cenu financování.

📍 Investor.
    Jako Investor můžete investovat do těchto faktur s průměrným výnosem 4,68 %. Investovat můžete jak v CZK, tak v EUR a to bez poplatku a limitu na Roger Aukce.

Fondee

📍 Investice jednoduše a pohodlně.
    Účet u Fondee založíte online a za pár minut, takže můžete ihned investovat. Nad vším pak máte kontrolu v rámci rozhraní.

📍 Kolik to investování bude stát?
    Poplatky jsou jasné, transparentní a nižší než u finančních institucí. V průměru na hodnotě 1,05 % ročně z investované částky. Žádné další poplatky Vás nepřekvapí.

📍 Je to bezpečné?
    Vaše peníze u sebe nedrží Fondee ani broker. Jsou bezpečně uschovány u opatrovnické společnosti, jejíž jedinou úlohou je správa investic.

Partnerem tohoto článku je CTIT a Ondřej Mikulčík

CTIT asociace

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!