Průměrování dolarových nákladů (DCA) je investiční strategie, která zahrnuje investování fixního množství peněz v pravidelných intervalech po určitou dobu.

Průměrování dolarových nákladů zahrnuje pravidelné investování stejného množství peněz do cílového cenného papíru po určitou dobu, bez ohledu na cenu. Použitím průměrování dolarových nákladů mohou investoři snížit průměrné náklady na akcii a snížit dopad volatility na jejich portfolio.

Průměrování dolarových nákladů je také známé jako konvenční investiční strategie. S ním investor investuje vždy stejnou částku, a proto nakupuje více levných akcií, když ceny klesají, a méně drahých akcií, když ceny rostou. Při poklesu cen klesají zisky investorů (snižuje se tržní hodnota jejich investic).

Každý investor, který chce využít jeho výhod, může využít investiční strategii DCA, která zahrnují potenciálně nižší průměrování nákladů, pravidelné automatické investování a způsoby, jak snížit stres při rozhodování o nákupu, když je trh nestálý. U nás funguje například projekt Štosuj.cz, který umožňuje automatizovat tento proces při nákupu Bitcoinu.

Jak metoda DCA snižuje riziko volatility vašeho portfolia?

Předpokladem této strategie je, že vstupem na trh nevystavujete svou investici tak vysoké volatilitě jako při jednorázové platbě. Pravidelné nákupy mohou vyvážit průměrnou cenu. Z dlouhodobého hlediska taková strategie snižuje negativní dopad na investice v důsledku špatného načasování vstupu do pozice. Pojďme se podívat, jak funguje průměrování nákladů a proč byste o něm měli uvažovat.

Jednou z nejúčinnějších strategií dlouhodobého zhodnocování aktiv je pravidelné investování stejné částky do stejného investičního nástroje. Proto jsou náklady na pořízení daného investičního nástroje zprůměrovány, známé také jako dolarové průměrování nákladů (DCA). 

Výhodou této strategie je, že za stejné množství se nakupuje menší množství daného nástroje, když trh požaduje větší množství a naopak se nakupuje více nástrojů v době, kdy trh požaduje vyšší množství. Trh to oceňuje velmi levně. Výhodou tohoto přístupu je, že když cena daného instrumentu klesá, snižuje se ztráta a roste výnosový potenciál díky průměrování nákladů.

Cílem dolarového průměrování nákladů (DCA) je zprůměrovat náklady a snížit volatilitu aktiva. Investice nepodléhají tak silné volatilitě, protože cena aktiva se mění s každou pravidelnou investicí. Pomocí této strategie se lze vyhnout omylu v podobě špatně načasované jednorázové investice do cen aktiv.

dca binance

Zdroj obrázku: Binance

Na jaká aktiva mohu metodu DCA využít?

Akcie

Bitcoin

Ostatní kryptoměny

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!