Aktuálním trendem světových financí (FinTechu) jsou superplatformy, které sdružují pomocí inovativních řešení na své digitální platformě širokou škálu služeb pro své klienty. Spolu s udržitelným přístupem k financím dnes představují téma, na které se upírá pozornost většiny finančního světa.

Superplatformy

Digitální platformy nebo také superaplikace pomáhají uživateli tak, že nemusí hledat jiné aplikace, ale všechny funkce má na jednom místě. „Superaplikace jsou místem, kde si zákazník může snadno nakoupit, objednat jídlo a vyřídit platby v rámci jedné aplikace. To je trend, který již dnes určuje progresivní ekonomiky jihovýchodní Asie a jistě se brzy ohlásí i u nás,“ sděluje Karel Kotoun, senior manažer v oblasti finančních služeb Accenture ČR.

Velice dobrým příkladem je FinTech Alipay působící na obrovských trzích v Číně a Indii. Umožňuje svým uživatelům platit, zažádat si o krátkodobou půjčku, chatovat s přáteli, ale také sledovat svou uhlíkovou stopu či hrát online hry. Síla růstového potenciálu takovýchto superaplikací je v Čechách umocněna Otevřeným bankovnictvím (Open Banking PSD2), bankovní identitou, ale zároveň také tlakem od digitálních obrů dnešní doby: GAAFA (Google, Amazon, Alibaba, Facebook, Apple) společností, které čím dál tím více zasahují do finančního sektoru a snaží se jej inovovat a přizpůsobit svým potřebám.

platforma

Zdroj: Stocksbnb

Udržitelné finance – ESG investování

Snaha o snižování emisí skleníkových plynů finanční sektor ještě do nedávna míjela. I to se ale nyní mění prostřednictvím efektivnějšího způsobu ocenění externalit spjatých s emisemi skleníkových plynů.

ESG investování je způsob investování, který zohledňuje dlouhodobý vliv dané investice z pohledu dopadu na životní prostředí (E), populaci (S) a řízení dané společnosti (G). ESG investování se tedy zaměřuje na nefinanční faktory, které jsou posléze důležitým vstupem pro posuzování rizik při investičním rozhodování. Tento faktor hraje roli i u spousty mladých investorů, kteří dbají na to, aby jejich investice měli pozitivní dopad. Na akciových trzích lze porovnávat společnosti podle tzv. ESG skóre, které zohledňuje výše zmíněné faktory.

Zajímavým jevem je, že ve srovnání s jinými mají společnosti s vyšším ESG skóre v průměru vyšší výnos. Konkrétně evropské společnosti s vyšším ESG skóre mají menší náchylnost ke snižování výnosů. Na druhou stranu americké společnosti mají tendenci mít menší volatilitu.

„Příkladem úspěšných fintech startupů z této oblasti jsou například OpenInvest, Portfolia, Jupiter či FiniteCarbon. Všechny tyto společnosti se vyznačují snahou poskytnout udržitelné produkty pro své zákazníky,“ uzavírá Karel Kotoun z Accenture ČR.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Kde investovat do ESG?

Zaujala vás tematika ESG investic? Možnost nákupu ESG investic umožńuje tuzemská roboadvisory platforma Portu!

Vyzkoužet Portu!