Pravděpodobně už jste na našem webu narazili na pojem FinTech, který označuje finanční technologie, neboli využívání moderních vymožeností ve světě financí. Co to FinTech znamená už jsme si na Fintree dříve podrobně vysvětlili

V poslední době se ale začínáme setkávat s pojmem novým a to takzvaným TechFinem. Nejedná se o to samé? Není to tak, jedná se o dva rozdílné pojmy. FinTech a TechFin mají společné, že se snaží pomocí technologií zlepšit finanční systém. Jak se ale od sebe liší? 

TechFin jsou společnosti, které svoje podnikání vybudovaly v jiném oboru než v tom finančním, nejčastěji se jedná o technologické firmy. Tyto firmy se až po dosažení úspěchu ve svém původním oboru rozhodly začít poskytovat finanční služby

Do oboru financí přicházejí technologické firmy s jednou velkou výhodou – mají velké množství zákazníků, kteří jim často důvěřují. Hlavně ale technologické společnosti vlastní spoustu uživatelských dat, které mohou využít k rozšiřování svého podnikání. Sociální sítě jako Facebook nebo internetový gigant Google disponují obrovským množstvím informací o svých uživatelích, které navíc díky vhodně napsaným obchodním podmínkám mohou dále využívat. A tyto platformy to moc dobře vědí. 

Uveďme si několik příkladů TechFinu, o kterých už jste možná slyšeli. Pozornosti veřejnosti třeba neušly pokusy Facebooku s její vlastní kryptoměnou takzvanou Librou (později přejmenovanou na Diem). Největší sociální síť světa měla v plánu vytvořit vlastní platební systém, mimo jiné však narazila na odpor orgánů EU i USA. Jiné projekty jsou ale mnohem úspěšnější. 

Například platby chytrými telefony spotředkovávají služby Apple Pay a konkurenční Google Wallet. Technologické firmy ale nezůstavají jen u placení. Například Amazon nebo Apple se pouštějí to poskytování půjček

techfin-firmbee-unsplash

Zdroj: Firmbee na Unsplash

Přinese TechFin revoluci do financí?

Od FinTechu se dříve čekaly opravdu velké věci. S příchodem nových hráčů na trh se často mluvilo o revoluci ve světě financí. Nové firmy měly nahradit zavedené a zkostnatělé banky, které se inovacím bránily. To se ale nestalo. FinTechy bankám přebraly pouze část klientů. Podobné naděje se občas vkládají do TechFinu, nebude ale výsledek stejný jako u FinTechu? 

Technologické firmy mohou přinést do financí řadu inovací, které peněžní sektor určitě potřebuje. Vývoj inovací tvoří jádro jejich businessu, mají tak pro to skvělé předpoklady. S jejich vstupem do světa financí se však pojí i řada rizik, která mohou negativně dopadnou na spotřebitele. 

To, že technologické firmy shromažďují velké množství citlivých dat o svých uživatelích, není tajemstvím. Tato data mohou být zneužita jak samotnými platformami, tak při případném úniku dat i případnými podvodníky nebo útočníky, jak ukazuje například kauza Facebooku a Cambridge Analytica. Svěřit všechna data pouze jedné společnosti tak nemusí být moudré. 

Dalším problémem může být, že tyto společnosti často mají zastoupení jen v několika zemích světa. Pokud jste tak obyvatel Česka a potřebujete řešit nějaký problém se zákaznickou podporou, často máte smůlu. Dostanete se totiž do koloběhu posílání mailů a vyplňování dotazníků v angličtině, na které se vám často ani nedostane odpověď. Svěříte své peníze instituci, u které si v případě problému nemůžete jít stěžovat na kamennou pobočku? 

Jak je na tom TechFin ve světě? 

Ačkoli by se při pohledu na český potažmo evropský rybníček mohlo zdát, že technologické firmy se zatím finančním službám spíše vyhýbají, není tomu tak. Jen se jím zatím daří jinde než na starém kontinentu. 

V Asii slaví TechFin jeden úspěch za druhým. A i americké společnosti z Big Tech testují, jaké finanční produkty se budou jejich klientům líbit. Aby jste lépe věděli, koho a co přesně si pod TechFinem představit, připravili jsme pro shrnutí těch nějvětších TechFinových hráčů. 

Asie: 

  • Alibaba: Společnost provozující on-line obchodní platformy nabízí vlastní mobilní platby přes QR kódy. Takzvaný Alipay používá 1,3 miliardy lidí. Firma také nabízí další finanční produkty včetně půjček. 
  • Tencent: Firma z čínského Šen-čenu původně vyvíjela chatovací aplikace QQ a WeChat. Ve druhé jmenované službě ale spustila platby přes QR kódy. A tím spustila revoluci. Tencent Cloud se nyní používá pro bankovní systémy. 

Amerika:

  • Apple: Ikdyž firma z Kalifornie oficiální čísla nezveřejňuje, podle bank je Apple Pay  nejpoužívanější způsob mobilních plateb na Západě. Apple dokázal placení udělat velmi jednoduché a ti kdo jednou placení například telefon vyzkouší, často přestanou hotovost nebo platební karty naprosto využívat. 
  • Google: Internetový gigant má vlastní platební systém Google Pay, v počtu uživatelé však zostává za tím od firmy nakousnutého jablíčka.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!