Zdroj: Noah Buscher na Unsplash
Odpovědné investování je celosvětový trend. První česká roboadvisory platforma Portu tento fenomén následuje a spustila Odpovědná portfolia. Kromě 10 tradičních portfolií tak nově nabízí i 10 Odpovědných portfolií, která zohledňují zásady společenské odpovědnosti a udržitelnosti.
Lidé tak mohou směřovat své peníze na podporu firem, které se chovají odpovědně a snižují negativní dopad svého podnikání na společnost a přírodu. Právě z důvodu nutnosti transparentního měření společenské odpovědnosti firem se v posledních letech rozšířil termín ESG, který je jedním z nástrojů pro měření reálných dopadů a aspektů odpovědnosti firem.
“Do dnešní doby bylo hlavním cílem společností vytvářet zisk, ale ESG se snaží podporovat firmy, které mají i jiné cíle, a to zejména v sociální oblasti a v oblasti životního prostředí,” říká Anna Kortusová, Investment Product Manager společnosti Portu.
ESG investování poráží investování klasické, platí to i v Portu
Udržitelnost přitom nemusí jít na úkor výnosů, což je předsudek, který je s ESG investováním často spojen. ESG investování se dokonce ukazuje být výnosnějším než to klasické.
Dokazuje to celá řada studií. Jejich výsledky jsou shrnuty například ve velké metaanalýze z roku 2021, na které se podílela i newyorská univerzita. Zmíněná analýza ukazuje, že v 58 % studií se projevil pozitivní efekt ESG, 21 % mělo smíšené výsledky, 13 % vyšlo neutrálně a ve zbývajících 8 % mělo ESG negativní dopad.
Porovnání výkonnosti a rizikovosti Portu portfolií; Zdroj: Investiční metodika
Investice do firem které vědomě přistupují k řízení environmentálních i sociálních rizik jsou v dlouhodobém měřítku odolnější vůči globálním výzvám a mohou nabízet lepší výkonnost.
“Důkazem jsou i Odpovědná portfolia od Portu, která svými historickými výnosy předčila tradiční Portfolia na míru od Portu. Vhodně sestavené společensky odpovědné investiční portfolio totiž nabízí všechny výhody dlouhodobé investiční strategie, zároveň však splňuje vysoké požadavky dlouhodobé udržitelnosti,” doplňuje Radim Krejčí, zakladatel Portu.
Odpovědná portfolia jsou tvořena primárně investičními nástroji typu ETF a jsou založena na principu dlouhodobého pasivního investování a široké diverzifikaci. Firmy do ETF jsou vybírány dle metodiky, která zohledňuje, jak firmy přistupují k životnímu prostředí, sociální odpovědnosti a řízení podniku.
Portu jako první FinTech v Česku přišel s konceptem tzv. roboinvestování. Funguje od roku 2017 a získal už více než 170 000 klientů a pod správou má více než 15 mld. korun. Na platformu jsme se na Fintree podívali v naší podrobné recenzi.
Zdroj: Portu