Kryptoaktiva, jak kryptoměny Evropská komise nazývá, jsou už velmi dlouhou dobu spojovány s praním špinavých peněz a financováním terorismu. Evropská komise teď přichází s ambiciózním balíčkem opatření, který má pomoci v závazku tohoto orgánu s těmito praktikami bojovat. Cílem balíku o celkem čtyřech legislativních návrzích je pomoci detekovat podezřelé transakce a aktivity.

EU se tak snaží reagovat na nové výzvy spojené s prudkým vývojem technologických inovací. Mezi tyto inovace patří virtuální měny, více integrované finanční toky v jednotném evropském trhu a globální povaha teroristických organizací. Balík také obsahuje návrh na vytvoření nové EU autority pro boj s praním špinavých peněz (Anti Money Laundering Authority, AMLA) .

bitcoin-euro

Zdroj: Pixabay.com

Evropská komise rozšíří pravidla pro všechny kryptoměny

V současnosti jsou pouze určité služby, které nabízejí produkty spojené s kryptoměnami, zahrnuty pod pravidly EU o praní špinavých peněz. Navržená reforma má za cíl rozšířit tyto pravidla na celý krypto sektor. To přinese všem poskytovatelům těchto služeb povinnost prověřovat jejich zákazníky. Komise tak chce zajistit plnou sledovatelnost převodů kryptoaktiv, jako je Bitcoin. Chce tak zakázat jejich anonymní převody mezi uživateli. Dále také budou zakázány anonymní kryptopeněženky (stejně jako jsou zakázány anonymní bankovní účty).

Dalším návrhem je limit 10 000 Euro na platby v hotovosti. Jak Komise udává, velké platby v hotovosti jsou pro kriminálníky snadnou cestou jako prát špinavé peníze díky značné obtížnosti tyto transakce sledovat. Ve asi dvou třetinách členských států už nějaký limit existuje, výrazně se však liší svoji výškou.

Celý legislativní balík teď bude diskutován v Evropském parlamentu a v Evropské radě. Autorita proti praní špinavých peněz by měla začít fungovat v roce 2024. Boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu je už dlouho důležitý pro Evropskou komisi, která v něm vidí důležitý bod pro finanční stabilitu a bezpečnost v Evropě.

Zdroj: Tisková zpráva Evropské komise

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!