Kryptoměny jsou častým tématem našich článků. Zatím jsme si však nepřiblížili, co vlastně dokážou, respektive co dokáže blockchain, na kterém veškeré kryptoměny stojí. 

O blockchainu se často hovoří jako o revoluční technologii, avšak všechny jeho prvky jako je kryptografie, internet, přenosový protokol zná lidstvo už poměrně dlouho. Co je tedy na blockchainu tak revolučního? Jednoduše to, jakým způsobem tyto technologie využívá. 

Jak blockchain a kryptoměny fungují?

Téma detailního fungování blockchainu a kryptoměn by pojmulo několik článků. Pokusím se to však velmi jednoduše a technicky vysvětlit na příkladu Bitcoinu

Aby mohly probíhat transakce v jeho síti, které by zároveň byly ověřitelné, nezměnitelné a nezfalšovatelné, využívá se decentralizovaného systému. V běžném finančním světě máme centrální systém, kde se nachází centrální autorita, která potvrzuje, že máte na účtu přesně takové množství peněz, které máte mít a zabraňuje vám utratit jedny a ty samé peníze dvakrát. 

Ve světě bitcoinu je touto autoritou síť počítačů, která ověřuje, že jste vlastníkem daného množství bitcoinů a že neodesíláte bitcoiny, které ve skutečnosti nemáte a tedy že nezvýšíte množství bitcoinů v oběhu. 

Veškeré transakce, které se v Bitcoinové síti provádějí, se zapisují do tzv. bloků. Tento blok se vždy po několika minutách uzavře. K jeho uzavření je potřeba, aby jeden z počítačů v síti dešifroval správnou kombinaci znaků. Jakmile k tomu dojde, ostatní počítače ověří, že se skutečně jedná o správnou kombinaci a pokud ano, spustí se  hledání správné kombinace dalšího bloku a takto pořád dokola.

Kromě kryptoměn se dá blockchain využít i v mnoha dalších situacích:

Blockchain a NFT se dá využít ve všech možných směrech. Díky decentralizované a sdílené kontrole se dá využít například pro ochranu autorských práv, katastr nemovitostí, ověření vlastnictví, zabezpečení dokumentů, ochranu záznamů a citlivých dat, ověření pravosti akademických diplomů apod.

Na obrázku níže naleznete více než 20 různých odvětví, ve kterých je možné blockchain využít a k tomu i konkrétní příklady jak. Pokud bychom to velmi zúžili, blockchain se dá využít všude tam, kde je nutné ověřit pravost, kde je nutná vysoká míra zabezpečení či nezměnitelnost záznamů.

Blockchain využití - Fintree.cz

Zdroj: Medium.com

StartUpy využívající blockchain 

Projektů, které se rozhodly využít vlastnosti a výhody blockchainu je mnoho a spoustu z nich pochází i z České republiky. Proto jich v tomto článku několik představíme a ukážeme si, jak blockchain využívají.

Tatum

Brněnský startup Tatum vytvořil platformu pro vývojáře, která se hodí tehdy, když chcete vytvořit aplikaci využívající blockchain. Něco takového běžně zabere jeden až dva roky vývoje. Tatum však pro své klienty připravuje určité nástroje, které jim umožní podobné aplikace vytvořit během několika hodin či jednotek dnů. 

Vývojáři tedy získají masivní časovou úsporu, ať už budují prototyp či funkční aplikace. Většina z uživatelů buduje na platformě Tatum různé kryptopeněženky, avšak možnosti využití jsou prakticky neomezené. Poptávka přišla i od armády, která chtěla platformu využít pro zabezpečení svých útočných dronů.

Mytitle

Jedná se o projekt, který celému světu nabízí možnost potvrdit si vlastnictví digitálního dokumentu, a to ve stanovený čas i místě. Ověření trvá jen několik málo vteřin a možnost využití tohoto projektu je až neuvěřitelná.

Jeho uživatelé ocení především vyhody, které spočívají v decentralizaci. Nesmíme opomenout ani skvělé zabezpečení a průkaznost informací, které se do blockchainu uloží. Je to velmi snadno použitelný nástroj, který mohou využít různí tvůrci, kreativci, agentury, advokáti i výrobní firmy.

Veracity Protocol

Další český startup Veracity Protocol slouží ke spojení mezi fyzickým a digitálním světem. Jeho záměrem je ověřovat věrohodnost položek ve fyzickém světě a jejich stav. Díky tomu pak může vymazat z digitálního světa údaje, které jsou falešné a zároveň tak může zabránit manipulaci či padělání.

Údaje sbírá z různých dostupných zdrojů, jako jsou kamery, mobilní telefony, satelity a další. Umělá inteligence pak data analyzuje a dá dohromady ve formě “digitálních pasů”. Toho se dá využít například v oblasti letectví, automotive či luxusního zboží. Systém dovede rozpoznat falešné bankovky, pasy, dohledávat kvalitu i původ různých druhů zboží.

Líbil se vám článek? Podpořte nás pomocí LN!

Přednastavená částka pro podporu je 4000 sats – ekvivalent 1 kávy.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!