Zdroj: Pixabay.com

Evropská centrální banka (ECB) schválila nový rámec dohledu nad elektronickými platbami. Ten bude nově zahrnovat i stablecoiny a další kryptoaktiva. ECB bude posuzovat bezpečnost a účinnost elektronických plateb a bude tento rámec uplatňovat při dohledu nad společnostmi, které umožňují nebo podporují používání platebních karet, inkas, nebo třeba digitálních platebních tokenů včetně elektronických peněženek.

Nový rámec se bude také vztahovat na služby související s kryptoaktivy, jako je jejich přijímání obchodníky za pomocí platebních karet. Také si posvítí na možnost přijímat, odesílat nebo platit pomocí kryptoaktiv prostřednictvím elektronických peněženek.

ECB chce držet krok s inovacemi a technologickým pokrokem

Člen výkonné rady ECB Fabio Panetta k tomu dodává: „Ekosystém retailových plateb se rychle vyvíjí díky inovacím a technologickým změnám. To vyžaduje přístup, který se dívá do budoucnosti v rámci dohledu nad digitálními platebními řešeními. PISA bude zahrnovat digitální platební tokeny, jako jsou stablecoiny, spolu s tradičními platebními nástroji a schématy, ve kterých jsme v průběhu let získali zkušenosti. Bude také třeba zintenzivnit mezinárodně koordinovanou činnost, aby bylo možné vyrovnat se s výzvami, které přinášejí globální digitální platební řešení a stablecoiny.“

Panetta dále upřesnil, že nový přístup doplní nadcházející předpisy EU o kryptokativech včetně stablecoinů a mezinárodní standardy, které se jich týkají. Pro firmy, které již spadají do regulatorní působnosti ECB, se očekává, že se na ně budou nová pravidla vztahovat nejpozději v listopadu 2022. Ostatní společnosti budou mít odkladnou dobu jednoho roku od okamžiku, kdy jim bude oznámeno, že budou podléhat zmíněnému dohledu podle nových pravidel.

Zdroj: finextra.com

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!