Photo by Bermix Studio on Unsplash

Evropský trh s kryptoaktivy čeká zásadní změna podmínek fungování. Nové nařízení známé pod zkratkou MiCA (Markets in Crypto-assets) přinese řadu změn pro vydavatele, obchodníky a poskytovatele služeb spojených s kryptoaktivy. Vedle nutnosti získat licenci, budou muset emitenti kryptoaktiv notifikovat u orgánů dohledu white paper připraven podle speciálních kritérii nebo dodržovat určitá pravidla ohledně marketingových sdělení nebo ochrany spotřebitele. MiCA dále nastavuje ještě striktnější pravidla pro e-money tokeny a stablecoiny. 

Pod novou regulaci budou také spadat poskytovatele služeb spojených s kryptoaktivy (tzv. CASP, crypto-assets service providers), včetně například poradců v oblasti kryptoaktiv. Zároveň na kryptoaktiva, které svou podstatou odpovídají již existujícím a regulovaným nástrojům finančního trhu, se nově budou vztahovat stávající předpisy, například směrnici MiFID II.

Jednání o kryptoaktivech v parlamentu EU

Poslední fáze jednání o podobě MiCA začíná nyní: Evropský parlament před dvěma týdny připravil návrh kompromisního textů. Změnou k lepšímu je například, že na základě podnětů z trhu nová verze přináší definici DAO, dává výjimky DeFi projektům a prodlužuje přechodné období pro již fungující krypto služby. Současné ale europoslanci přidali několik předpisů týkajících se NFT, nezaměnitelných tokenů nebo zmínku o potřebě řešit uhlikovou stopů bitcoinů. Začátkem příštího roku evropské instituce – Rada, Parlament a Komise – zahájí trojstranné vyjednávání. Bude to také poslední možnost podílet se na výsledné podobě pravidel hry na trzích s kryptoaktivy. 

Ve spolupráci s

Fintech
Avatar Autor
Maria Staszkiewicz

Působí jako předsedkyně European Digital Finance Association a výkonná ředitelka České fintech asociace. Pracovala v Generálním sekretariátu Rady EU. Je absolventka evropských studií a lingvistiky a členka redakční rady časopisu Bankovnictví.