Bondster.cz česká online platforma, kde můžou lidé investovat do zajištěných půjček, nově spustila sekundární trh. Investoři si tak nově mohou prodávat své aktuální investice mezi sebou navzájem. Platforma tak přichází s další možností jak své portfolio diverzifikovat a zároveň také nabízí větší prostor pro investování.

Peer-to-Peer (P2P) investování je v posledních letech na vzestupu. Během propuknutí pandemie koronaviru na jaře minulého roku sice tyto investice zaznamenaly pokles zájmu, ten však od začátku roku letošního opět prudce stoupal. V dubnu 2021 pak na platformě Bondster už objem peněz investovaný přes tento FinTech dosáhl stejné úrovně jako před koronavirem.

pocet-investoru

Počet investorů, Zdroj: Bondster.com

Výhody sekundárního trhu

Nově vzniklý sekundární trh je místem, kde může více než 12 tisíc lidí investujících na této platformě mezi sebou prodávat a nakupovat své aktuální investice. Prostřednictvím původně české firmy už investoři proinvestovali více než 1,9 miliardy korun.

Sekundární trh přináší několik důležitých výhod. Asi nejzajímavější je snadné vystoupení z investic. Investoři tak dosáhnou na větší flexibilitu a především větší likviditu. Když tak chce investor z některé investiční půjčky vystoupit, může ji nabídnout k prodeji dalším investorům. Zajímavá je i možnost na sekundárním trhu cenu půjčky snížit a díky tomu ji prodat rychleji.

Na sekundárním trhu se také investoři mohou dostat k investicím, které jsou populární a na primárním trhu jsou vždy velmi rychle vyprodané. Lze tak zlepšit jak diverzifikaci portfolia, tak dosáhnout na atraktivnější zhodnocení.

Investoři obchodují na sekundárním trhu mezi sebou, platforma si za zprostředkování obchodu účtuje 0,5 %. Prodávající může navíc cenu i navýšit.

Sekundární trh investorům přináší větší manévrovací prostor při investování a dále zvýší atraktivnost portálu nejen v českém, ale i evropském měřítku. V poslední době zaznamenáváme velký zájem hlavně ze strany zahraničních investorů, kteří u nás aktuálně tvoří zhruba 40 % z celkového počtu investorů,“ dodal Pavel Klema, generální ředitel Bondsteru.

Bondster se tak řadí po bok dalších P2P FinTechů Zonky a Mintos, které sekundární tržiště už mají. FinTech vznikl v roce 2017 a funguje jako investiční marketplace, který propojuje investory s prověřenýi poskytovateli půjček z Česka i zahraničí.

Statistiky a grafy k růstu zájmu o investice jsou poté dostupné na stránkách Bondsteru.

Zdroj: Tisková zpráva

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování, dat, osobních financí a udržitelnosti. Pomocí dat rád upozorňuje na zajímavosti ze světa financí, technologií přehledné a srozumitelné formě.

Bondster recenze

Více o Bondsteru se dozvíte v naší podrobné recenzi.

Hodnocení
Přečíst recenzi