K dnešnímu rozhovoru jsme si pozvali Luboše Kovaříka. Luboš je nadšenec do Bitcoinu a automatizace. Jako programátora ho vždy zajímalo, jak může tvořit služby, které budou pomáhat lidem. Proto přišel s projektem Štosuj.cz, na který se v tomto rozhovoru blíže podíváme.

Ahoj Luboši, děkuji že jsi přijal pozvání k tomuto rozhovoru. Rozhovor se bude točit hlavně okolo tvého nejnovějšího projektu Štosuj.cz, nástrojem pro pravidelný nákup kryptoměn. Na začátek nás bude zajímat tvoje cesta do tohoto světa. Můžeš nám představit tvoji dosavadní pracovní dráhu?

Pracuji celý život jako softwarový vývojář, ze začátku zaměřený na automatizované testování. Pracoval jsem mimo jiné i ve velkých finančních korporátech jako Barclays Investment Bank a bance UBS ve švýcarském Curychu. Kvůli své vášni pro kryptoměny jsem se ale loni rozhodl vstoupit do tohoto odvětví.

https://stosuj.cz

Jak jsi se dostal ke kryptoměnám? Kdy jsi o nich poprvé slyšel a jaké byly tvé začátky? Prozradíš nám, jak probíhal tvůj první nákup bitcoinu?

Poprvé jsem o Bitcoinu zahlédl článek na Novinky.cz už v roce 2013, to stál bitcoin asi 120 dolarů. Na zkoušku jsem zlomek koupil přes burzu a hrál si s tím, ale vůbec jsem si nenastudoval co to Bitcoin je, jaké má vlastnosti a proč je vlastně tak zajímavý. Udělal jsem tedy spoustu začátečnických chyb, podlehal jsem FOMO, prodával ve ztrátě, zkoušel časovat trh atd. Kéž bych už tenkrát jel DCA. 🙂

Na tvém LinkedIn profilu jsem viděl, že jsi pracoval mimo jiné pro GENERAL BYTES, českého výrobce bitcoinmatů. Co jsi měl v této firmě na starost?

Ano, donedávna jsem tam pracoval a měl na starost vývoj serverové části (komunikace s bitcoinmaty, burzami) a administrativního rozhraní pro operátory terminálů. Konkrétně jsem pracoval na požadavcích největšího kanadského operátora, Localcoin, který jich provozuje několik stovek po celé Kanadě i v USA.

Na konci února jsem se ale rozhodl dát šanci svému projektu a v GB jsem skončil.

Momentálně se plně věnuješ vlastnímu projektu Štosuj.cz. Jak by jsi tento projekt popsal? Co je hlavní myšlenkou a k čemu bude aplikace sloužit?

Hlavní myšlenkou je pomoci lidem s pravidelnými nákupy a automatizací jejich strategie. Tedy aby si to uživatel jednou nastavil, nemusel se o to starat a z obchodování tak úplně odstranil emoce. Tím se předejde i spoustě chyb, které jsem zmiňoval výše.

U nás si tak jednoduše propojíte účet se svým vlastním účtem na burze/směnárně, nastavíte si DCA strategii a my zajistíme pravidelné provádění objednávek v nastavené frekvenci.

Ve Štosuj.cz propagujete strategii nákupu bitcoinu metodou Dollar-cost averaging (DCA). Můžeš tuto strategii popsat pro ty, co ji neznají? Myslíš si, že se jedná o nejlepší strategii na nákup kryptoměn?

DCA je určitě nejjednodušší strategie a možná i nejefektivnější, protože nevyžaduje kromě prvotního nastavení žádný další čas na správu/optimalizaci v průběhu.

Profesionální tradeři samozřejmě dokáží trh načasovat lépe, ale to se většině běžných lidí nedaří.

DCA je zároveň skvělé pro dlouhodobé spoření do bitcoinu.

V podstatě se jedná o to, že pravidelně nakupujete za malou částku např. každý měsíc/týden nehledě na cenu. Zkrátka si řeknete, že třeba každé pondělí nakoupíte za 1000 Kč, ať je cena jakákoli.

Místo jednoho velkého nákupu tak vklad raději rozložíte po menších částkách do delšího období. Eliminuje se tak riziko nákupu na cenovém vrcholu, průměrná nákupní cena se vám průběžně ředí dalšími nákupy.

Co všechno bude Štosuj.cz nabízet? A bude služba zdarma, nebo budou nějaké funkce zpoplatněny?

Kromě pravidelných nákupů popsanou metodou DCA bude Štosuj.cz nabízet i pomoc s výpočtem postupného odprodeje, tzv. exit strategií, a jeho automatizací. Včetně následného nákupu, pokud po prodeji dojde zase k propadu.

Chtěli bychom také připravit funkci rebalancingu portfolia, tedy automaticky udržovat 2 kryptoměny v porfoliu v určitém poměru, např. BTC a ETH 50:50.

Službu budou moci uživatelé využít i naprosto zdarma k nastavení pravidelného nákupu BTC za fiat (CZK, EUR, USD) či stablecoiny s frekvencí jednou měsíčně nebo jednou týdně.

Kratší frekvence (každých X dní) a všechny ostatní měnové páry půjdou použít v rámci měsíčních předplatných za symbolickou částku 20 nebo 50 Kč.

Všechny detaily předplatných najdete už teď v popisu služby na Hithitu.

Viděl jsem, že váš projekt podporují například Jakub Kicom Vejmola z Bitcoinového kanálu, nebo třeba Matěj Švancer alias KRYPTO Mates. Jak se ti podařilo s nimi navázat spolupráci?

Ano, s oběma jsem se potkal v září 2021 na ChainCampu a už tam jsem jim řekl o tomto mém nápadu. Zaujalo je to a průběžně jsem je o progresu ve Štosuj.cz informoval. Před spuštěním Hithit kampaně jsem je oslovil ohledně dlouhodobé spolupráce a našli jsme tam společnou synergii. Mám z toho radost, určitě se tak podaří projektem oslovit více lidí.

Momentálně běží vaše crowdfundingová kampaň na Hithitu. Co je cílem kampaně a jak plánujete získané prostředky ve Štosuj.cz využít?

Rozhodli jsme se uspořádat tuto kampaň, abychom o Štosuj.cz dali vědět ještě před spuštěním a zároveň zjistili od lidí zpětnou vazbu. Myslím, že je to fajn forma, jak budoucí uživatelé mohou projekt do jeho začátku podpořit a jsme moc vděční, že se v kryptokomunitě našlo tolik lidí, kteří již přispěli.

Cílová částka kampaně je 200 000 Kč a než jsem teď nasedal do letadla do Miami (právě letím na konferenci Bitcoin 2022), tak bylo vybráno už téměř 90 %, to je úžasné. (Poznámka redakce: v době vydání rozhovoru už je cíl splněn.)

Nicméně na cílové častce se nemusí skončit, máme v detailu kampaně vypsané i další milníky, kterých bychom chtěli dosáhnout a s čím nám to pomůže.

Vybrané peníze použiji na zaplacení profi UI/UX designéra, protože já se věnuji jen backend vývoji a měl jsem vždy problém najít šikovného grafika, který by připravil frontend co nejpřívětivější.

Podpořte Štosuj.cz v Hithit kampani 👉 zde.

Vaše aplikace je momentálně ve fázi příprav. Kdy se můžeme na spuštění Štosuj.cz těšit?

Před pár týdny jsme pustili k uzavřenému testování první asi stovku uživatelů, tak už teď fungujeme a sbíráme feedback, ladíme mouchy a vylepšujeme design, aby vše bylo jasnější.

Budujeme také komunitu na Discordu, kde vše probíráme s uživateli.

Ostrý start plánujeme na začátek května, držte palce.

Máte nějakou vizi, které byste chtěli se Štosuj.cz dosáhnout? A jaké jsou plány do budoucna?

Tak určitě! 🙂 Týká se to především cílové skupiny. Nyní míříme na lidi, kteří už v kryptu nějakým způsobem jsou. Cílem je ale oslovovat i naprosté začátečníky, kterým pomůžeme do světa Bitcoinu bezpečně vstoupit.

Chtěli bychom tedy vybudovat edukační portál, který vše krok po kroku vysvětlí.

Doufám, že se k tomu dostaneme do konce roku.

Do budoucna kromě zmíněných funkcí chystáme také překlad do slovenštiny a angličtiny, notifikace o objednávkách, automatizaci výběrů do vlastní peněženky, lepší design s grafy (historie/průběh investice) a mnoho dalšího.

Chceme také rozšiřovat počet integrovaných burz – momentálně podporujeme Coinbase Pro, Binance, Bitstamp a nově připravujeme českou směnárnu Anycoin.

Možná se pustíme i na globální trh, pro to ale budeme potřebovat vymyslet anglický brand/doménu.

Možná jsou mezi našimi čtenáři lidé, kteří mají nápad na vlastní projekt, ale zatím nenašli odvahu se mu věnovat. Měl by si pro ně nějakou radu, jak s vlastním projektem začít?

Zkuste to! Jak vidíte, nemusíte jít na trh až s hotovým produktem – nahoďte info online, dejte tam dotazník, sbírejte zpětnou vazbu… uvidíte, jestli je o něco takového zájem a podle toho se rozhodnete jakým směrem jít.

Já v září na stosuj.cz nahodil dotazník, sešlo se mi přes 600 odpovědí, na Twitteru se blížím 1000 followerů a na Hithitu vybíráme statisíce, aniž bychom službu ještě spustili! 🙂 Zní to neuvěřitelně, ale funguje to.

Nejdůležitější ale je, aby vás to bavilo, měli jste pro to vášeň. Já jsem konečně po dlouhých letech našel něco, co mě obrovsky naplňuje a do toho produktu se to odráží.

Luboši, děkuji pěkně za rozhovor. Je něco, co by si chtěl našim čtenářům na závěr vzkázat?

Štosujte saty! 🙂 Toto není investiční rada… 😀

Chci poděkovat všem, kteří projekt podporují. Těší mě, jak velkou přízeň nám lidé vyjadřují a já věřím, že je nezklameme.

#štosuj

stosuj.cz

Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.