Drazí čtenáři, vítáme vás u našeho nového seriálu Fintree kryptoměnový týdeník. Týdeník bude vycházet pravidelně každou středu a budou v něm shrnuty ty nejdůležitější novinky z kryptoměnového světa.

Volatilita bitcoinu je poprvé za dva roky nižší než u indexů S&P 500 a Nasdaq

Tuto novinku už jsme na našem webu rozepisovali do větší hloubky, avšak pro čtenáře, kteří ji nestihli, jí shrneme v kratším znění ještě jednou.

21.10.2022 se na 20denním grafu aktiv ukázalo, že se bitcoin dostal s volatilitou pod úroveň volatility světově nejznámějších indexů S&P 500 a Nasdaq. Tyto dva americké indexy jsou v podstatě standardem dnešního investičního světa. Z pohledu rizika jsou oproti kryptoměnám v podstatě bezpečným přístavem. Je proto vcelku překvapující, že by se něco takového stalo.

Zdroj: Decrypt

Informace se na grafu ukázala několik dní poté, co vyšla na světlo světa zpráva o inflaci v USA. Ta se vyšplhala na nová maxima. Očekává se, že v návaznosti na rostoucí inflaci ohlásí Fed na svém zasedání v listopadu zvýšení úrokových sazeb ještě o dalších 0,75 % nad rámec dosavadních předpovědí. Akciové trhy na tyto informace zareagovaly propadem a následně vcelku strmým růstem. Bitcoin se naopak už nějakou dobu drží kolem hranice 19 000 dolarů. 

Je samozřejmě pravděpodobné, že tato sestava volatility dlouho nevydrží. Na druhou stranu je možné vidět, že i rizikové aktivum jako kryptoměna dokáže být v určitých dobách bezpečnější, než léty prověřené indexy. Ve výsledku by to mohlo znamenat, že se kryptoměny začnou postupně dostávat i do portfolií jako stabilizátor hodnoty.

Zdroj: CNBC

Bitcoin a jeho úspěchy – Vše není tak černé, jak se může zdát

Pokud jste sledovali kryptoměnovou scénu poslední dva až tři roky, jistě jste viděli celý bull market a následný meteorický propad až na hodnoty, na kterých se držíme dnes. Může se tak zdát, že je vše ztraceno. Reálně se ale kryptoměnová scéna stále hýbe a Bitcoin si ponechává své postavení. Máme zde pro vás připravené dvě zprávy, které by vám mohly přinést trochu optimismu.

1,6 miliardy dolarů bylo odesláno za poplatek pouhých 0,75 dolaru

Jako osamocená zpráva to možná nezní jako velký úspěch, ale z trochu širšího pohledu se jedná o něco úžasného. Typicky se poplatky za platbu kartou u obchodníků pohybují v řádech několika procent. Mezinárodní převody se mohou vyšplhat v absolutních číslech na několik desítek dolarů za transakci. Služba Wise zabývající se velmi levným převodem měn se u částek kolem 100 000 liber pohybuje na poplatku 0,4 %. Samozřejmě se zde neberou v potaz potenciální problémy, legislativa, všemožná povinná oznámení atd. 

Porovnejte si to s transakcí na bitcoinové síti. Ve výsledku zde mohou být v podstatě nulové náklady, převod je skoro okamžitý a bez čekání, nikdo nevstupuje mezi příjemce a odesílatele.

V relativním podání se transakce uskutečnila za poplatek 0,0000000004 %. Možná že se bitcoin nikdy nedostane do rukou běžným lidem, nicméně jako síť pro vyrovnávání velkých částek se zdá jako perfektní nástroj.

Bitcoin výkonnostně překonal všechny třídy aktiv až na Index dolaru v třetím čtvrtletí 2022

Poslední měsíce nebyly lehké pro žádnou třídu aktiv. Válka na ukrajině ovlivnila celý svět, stále pociťujeme dopady covidových opatření, inflace se rozběhla po celém světě a všude je panika a nejistota. Jako vždy, všechny tyto události můžeme vidět na cenách.

Společnost CoinGecko vydala minulý týden report z kryptoměnových trhů. Jednou z nejzajímavějších věcí bylo porovnání výkonnosti jednotlivých aktiv za poslední čtvrtletí a od počátku roku 2022.

Zdroj: CoinGecko

Z grafu můžeme jasně vidět dvě věci. V tom dlouhodobém horizontu bitcoin suverénně prohrává. Od počátku roku ztratil 58 % ze své hodnoty. Obecně rizikovější třídy aktiv jako jsou akcie ale o tolik nezaostávají. 

Když se však koukneme na kratší období posledního čtvrtletí, je na tom bitcoin podstatně lépe. Zaostávají za ním všechny třídy aktiv až na dolarový index.

Okruhem se tu tak dostáváme zpět k první novince o volatilitě. Bitcoin se v posledních týdnech stabilizoval na ceně 19 000 dolarů, která pro teď funguje jako zóna podpory. Zatímco se bitcoin drží na relativně stejné ceně, akciové index jsou ve volném a neřízeném pohybu.

Apple blokuje využívání NFT v aplikacích na App Store

Apple se pyšní především svou kompatibilitou mezi zařízeními, vyladěností jednotlivých aplikací, ale také svým zabezpečením proti virům. K tomu všemu je potřeba systém, který je v podstatě plně pod kontrolou tohoto giganta. Na App Store se pouští jen prověřené aplikace. Není nutné si ale cokoliv nalhávat – stejně jako každá společnost, i Apple kouká v první řadě na svůj vlastní zisk.

Vzhledem k rozvoji NFT technologie se někteří vývojáři aplikací uchýlili k tomu, že v některých případech odemykají funkcionalitu aplikací právě pomocí NFT tokenů, které si mohou uživatelé zakoupit. Pakliže ale majitel aplikace takto obejde Apple, zároveň tím společnost připraví o možnost strhnout si svou vlastní provizi z nakoupených služeb ze strany zákazníka. Nutno podotknout, že tyto poplatky mohou dosáhnout až na 30 % z ceny.

V nedávné úpravě obchodních podmínek se objevilo nové pravidlo. Aplikace už nesmějí nadále využívat NFT ve spojitosti s tlačítky, externími odkazy a obecně reklamou, která uživatele vybízí k vykonání nějaké akce vedoucí k nákupu dalšího rozšíření aplikace.

Vývojáři mohou ale nadále poskytovat služby, které jsou s NFT tokeny spjaty. Konkrétně se zde jedná o minting (vydávání NFT tokenů), listing (zalistování tokenů k prodeji) a převody NFT tokenů.

Nové oznámení vyvolalo samozřejmě řadu kritiky především ze strany NFT tvůrců. Pro zákazníky je v tomto případě lepší, když stahování nějaké aplikace úplně přeskočí a rovnou půjdou na stránky NFT tržiště.

Zdroj: The Block

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!