Vít Endler je CEO crowdfundingové investiční platformy Fingood, spolumajitel firmy Virtooal, která se zabývá rozšířenou realitou, small size investor, business consultant v oblasti implementace úspěšné strategie do firem. Vítek byl generálním ředitelem e-shopu MALL.

V roce 2012 se začal věnovat investicím. Během prvních dvou let se mu podařilo své portfolio zhodnotit o 50 % a v roce 2013 si pořídil svoji první investiční nemovitost. Dnes už vlastní nemovitostní portfolio v hodnotě několika desítek milionů korun. Nyní stojí v čele úspěšné investiční platformy Fingood, přes kterou své finance zhodnocuje více než 5 300 investorů. Tímto ho vítám a děkuji za přijetí pozvání k rozhovoru.

Můžete nám platformu Fingood v krátkosti představit?

Fingood je P2B (Peer to Business) crowdfundingová platforma. To v zásadě znamená, že drobní investoři, investují do firem, respektive do firemních úvěrů. Nejedná se o Equity investování, ale o půjčky, tedy úvěry. Lidé tak podporují firmy/drobné a střední podnikatele. Fingood nenabízí k investování mladé firmy (startupy), ale firmy s podnikatelskou historií. Většina nabízených investic je zajištěna movitým a nebo nemovitým majetkem. Pokud vycházíme z toho, že každá investice s sebou nese určitou míru rizika, tak Fingood nabízí investice se zdravou dávkou rizika.

Jak jste se k Fingood dostal, co tam máte na starost?

Nejdříve jsem ze své pozice konzultanta dělal analýzu společnosti a jejího business modelu a navrhnul jsem plán, jak společnost vést a posunout kupředu. Společnost se mi líbila, nápad a business model byly v pořádku, jen exekutiva ve společnosti byla špatná. Nakonec jsem do společnosti vstoupil spolu s majoritním vlastníkem Alcor investment a od podzimu 2019 vedu společnost z pozice CEO a jsem minoritní vlastník společnosti. 

Co je to crowdfunding? Jaké jsou jeho typy, který z nich reprezentuje Fingood a jak funguje?

Platforma propojuje 2 skupiny, podnikatele – skupinu, která hledá financování pro svůj projekt/firmu a investory, kteří hledají slušné zhodnocení se zdravou mírou rizika. Připravujeme tedy investiční příležitosti a na druhé straně musíme zajistit dostatečný počet investorů, aby se nám podařilo projekt zafinancovat. Platforma se pak postará o celou úvěrovou dokumentaci, zajišťovací dokumentaci a hlídá splácení úvěrů, které je měsíční. Zároveň v případě defaultu úvěru zajišťuje platforma i vymáhání dlužné částky. 

Jak často se stane, že se nezapojí dost investorů a investice se neuskuteční?

Za posledního 2,5 roku, kdy jsme zafinancovali přes 100 úvěrů, se nám to stalo 2x. 

Jak jsou úvěry zajištěné?

Všechny úvěry, které nabízíme k investici, mají určitý druh zajištění. Tím se výrazně lišíme od většiny firemních dluhopisů, které nabízejí mnohdy nižší zhodnocení a zajištěné nejsou. 

V současné době máme na platformě přes 70 % úvěrů zajištěných nemovitým majetkem a 20 % úvěrů zajištěných movitým majetkem, který je zapsán v rejstříku zástav. Zbylých 10 % úvěrů je poskytnuto extrémně finančně zdravým společnostem a i zde je tzv. papírové zajištění, tedy Notářský zápis s přímou vykonatelností a Avalovaná směnka majitele společnosti. Snažíme se tak maximálně minimalizovat riziko pro investory. 

fingood - aplikace

Poslední dobou můžeme sledovat růst počtu retailových investorů, co za tímto trendem podle vás stojí?

Nevím přesně jakou poslední dobu myslíte. My tím, že jsme v businessu necelé 3 roky, tak můžeme komentovat tuto dobu a za uvedené období jsme na platformě přivítali přes 5 tis. nových investorů. Máme erudovanější investory a většinou jsou to lidé, kteří mají investice i v jiných aktivech. 

To, že se obecně víc mluví o penězích a jejich zhodnocování a také v poslední době o inflaci, tak víc lidí uvažuje, jak svoje vydělané peníze ochránit a nebo zhodnotit. Jsem přesvědčený, že je to dobře, ale je potřeba se v investování vzdělávat a to si myslím, že pořád pokulhává.

V současné době míra inflace vzrostla na 12,7 %. Myslíte si, že i toto je jeden z motivů, proč lidé v dnešní době více investují?

Pokud byla inflace 2-3 %, tak v podstatě nikoho nezajímala. Nyní ji vnímá každý a to v běžném životě, při nákupu nebo tankování na pumpě. No a jestli vám z vašich úspor inflace ukrojila zmiňované 2 %, tak to mnoho lidí netrápilo, pokud ale přijdete o 12 %, pak už to zabolí. Proto o investování začínají uvažovat i lidé, kteří o něm ještě před rokem neuvažovali. 

Kdo je typickým investorem ve Fingood?

Ve většině případů je to muž (80 % investorů na platformě jsou muži) v produktivním věku 25-35 let. To je největší skupina investorů, ale máme na platformě také investory v důchodu, což jsou lidé, kteří investují své naspořené peníze, podnikatele, kteří prodali své firmy a starají se nyní o své peníze, a také mladé začínající investory. Tito začínající investoři nyní mohou investovat již od 1 000,-Kč, čímž jsme jim investování značně usnadnili. 

Fingood - tým

Jakého průměrného výnosu mohou investoři na vaší platformě dosáhnout?

V roce 2021 byl průměrný výnos 8,21 %. V letošním roce odhadujeme výnos mezi 9,5-10 %. 

Jaká jsou rizika takových investic?

Jak jsem již zmiňoval, nabízíme investice se zdravou mírou rizika a to z důvodu silného zajištění. Většina jiných podobných platforem se zajištěním investic příliš nezabývá, což má pak bohužel vliv na celý trh. Zejména “prašivé” dluhopisy vidím jako problém. U nás je 90 % investic zajištěno nemovitým a nebo movitým majetkem a 10 % je zajištěno zajišťovacími instrumenty. 

Zároveň každá investiční příležitost, kterou nabízíme, prochází důkladnou risk analýzou. Standardně se na platformu dostane cca 10 %- 20 % firem, které o úvěr žádají. 

Jak vnímáte svoji konkurenci v oblasti crowdfundingových investic? Co je podle vás na Fingoodu odlišného?

Je to právě již zmiňované zajištění úvěrů, většina crowdfundingových platforem zajištění neřeší a celou odpovědnost překládá na investora. My chceme nabídnout investorům skvělý produkt, kterým je v našich očích solidní zhodnocení s minimální mírou rizika. Zároveň investory chceme vzdělávat přes naši Fingood akademii, kde vysvětlujeme základní investiční pojmy a děláme rozhovory s lidmi, kteří mají s investováním hluboké zkušenosti. Pokud chce člověk investovat, měl by nejprve investovat svůj čas právě do vzdělání. 

Jaké máte s Fingood plány do budoucna?

Plán pro letošní rok je překonání kumulativně zainvestované jedné miliardy korun. Zároveň cílíme na 8-10 tis. investorů v naší databázi. Aktuálně jsme na 500 milionech a cca 5,5 tis. investorů. Na přelomu léta a podzimu uvedeme funkci investorské peněženky. Do konce roku máme ambici získat novou crowdfundingovou licenci pro Evropu. 

Pro další roky, se budeme rozšiřovat do dalších Evropských zemí a pro investory tu bude možnost automatického investování, second marketu, vylepšené mobilní aplikace a také nabídka dalších možností investování.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Investiční platforma Fingood

Investujte do prověřených českých firem

Chci investovat