Obsah:
- Co je to Spendee a v čem vám pomůže?
- Kdo za tím stojí?
- Jak aplikace funguje?
- Jak funguje správa transakcí a peněženek
- Co vše aplikace umí?
- Bezpečnost
- Srovnání tarifů
- Výhody
- Nevýhody
- Osobní zkušenost s aplikací
Co je to Spendee a v čem vám pomůže?
Také máte rádi vše organizované? A co své osobní finance? Organizujete? Tady většina čtenářů pravděpodobně narazí a já taktéž. Je pravda, že mám rád, když mám ve všem pořádek. Tabulky, plány, to-do listy, to je moje. Je ale nutné uznat, že s financemi je to trochu složitější a málo komu se chce rozpočítávat kolik, za co, kde a kdy utratil nebo vydělal.
Naštěstí existují aplikace pro snadnou správu osobních financí, které toto všechno udělají za vás. Jednou z takových aplikací je právě Spendee, která dostane vaše rozhazování pod kontrolu, poradí vám kolik si odkládat a obecně, jak s penězi hospodařit. Aplikace dělá tzv. budgeting.
Kdo za tím stojí?
Za aplikací stojí český tým v čele s CEO Davidem Nevečeřalem a CSO Jakubem Sechterem. Původní myšlenka k vytvoření aplikace pocházela z vlastní nespokojenosti Jana Částka, jednoho ze zakladatelů, který hledal způsoby zlepšení přehledu o svých financích. Excelovské tabulky a několik nepovedených aplikací nakonec daly v roce 2013 za vznik finanční aplikace, kterou si 3 dny po zveřejnění nainstalovalo přes 100 tisíc uživatelů.
Důvěru v aplikaci vložil i Google v roce 2017. Tehdy ji vybral jako jeden z 33 startupů z celého světa a poslal rozvíjet do Google Accelaratoru v San Franciscu. Spendee se tak stalo vůbec prvním startupem z České republiky, které se akcelerátoru zúčastnilo. Kromě toho se Spendee objevilo i mezi 50 startupy do WeXelerate 2017 ve Vídni, kde jej investoři a odborníci vybrali mezi TOP 7 startupů.
Úspěchy přicházely i v tuzemsku, kde startup vyhrál Deloitte Fintech Accelerator 2017, Startup Roku 2017, Zlatou Korunu 2019, Fintech Roku v 2018 i 2019 a řadu dalších.
Zdroj: Spendee
Jak aplikace funguje?
Celé to funguje na základě peněženek, kategorizování transakcí a vytváření budgetů. Do aplikace je nutné dlouhodobě zaznamenávat své výdaje a příjmy. Každý výdaj je možné kategorizovat např. Jídlo & pití, Nákupy, Doprava, Zábava, Cestování. Podobnou kategorizaci využijeme i u příjmů. Tam nalezneme třeba Plat, Podnikání, Půjčku, Mateřskou, Dárek a více než 30 dalších.
Zdroj: Spendee
Díky tomu, že si poctivě zaznamenáte každou vaši transakci, aplikace vše rozpočítá do jednotlivých kategorií a vy tak přesně uvidíte, že jste například za nákupy tento měsíc utratili 6 000 Kč, minulý měsíc 4 000 Kč. Jestli je to málo nebo hodně už záleží na vás. Pokud se vám zdá vaše útrata příliš velká, můžete si nastavit budget (rozpočet) na další měsíc a když se budete blížit maximu, aplikace vás upozorní.
Díky tomu získáte své finance pod kontrolu. Přesně zjistíte za co, kolik a kde utrácíte, ale i to, kde byste měli ubrat. Kromě toho vás Spendee naučí pracovat s financemi více zodpovědně. V záložce “Aktivita” se objeví tipy, jako třeba to, že byste měli z každé své výplaty ušetřit alespoň 20 % nebo že byste se měli držet pravidla 50-30-20, tedy 50 % z výplaty věnovat na nezbytnosti, 30 % na věci pro radost a 20 % na úspory, investice apod.
Zdroj: Spendee
Jak funguje správa transakcí a peněženek
Spendee nabízí více než 30 různých kategorií, do kterých je možné transakce zařadit a nad kterými můžete mít kontrolu. Aby vše fungovalo jak má, je nutné, aby každá transakce byla správně zařazena. Transakci je možné přidat automaticky nebo manuálně. Podobnou kategorizaci dovede například i Twisto nebo Revolut, které ovšem neumožňují připojit si účty z jiných bank.
Automatická správa
Automatické propojení s bankovním účtem se provádí hned při registraci a je možné připojit prakticky kterýkoliv bankovní účet ať už je to Komerční banka, Air bank, Česká spořitelna, Raiffeisenbank, ČSOB, FIO banka, Equa bank nebo Moneta. Kromě běžných bankovních účtů je možné napojit i elektronické peněženky jako je třeba Revolut, PayPal, Payoneer, Coinbase, WeMoney a další. Veškeré možnosti propojení naleznete zde.
Díky tomuto propojení získáte automatický import, kategorizaci transakcí a jednoduchý přehled o všech napojených účtech a peněženkách. To nejdůležitější je však ušetření velké spousty času, protože jinak byste museli zadávat každou platbu manuálně.
Po propojení s účtem uvidíte i transakce, které jste provedli historicky, ale i ty, které provedete v průběhu času. Transakce se automaticky propíší do Spendee po několika hodinách. Někteří uživatelé si stěžují na to, že Spendee nesynchronizuje transakce ihned po provedení. Důležitou otázkou však je, zda je to skutečně potřeba. Kontrolujete své finance vícekrát něž 1x denně? Pravděpodobně ne.
Jakmile propojený účet zaznamená nějakou aktivitu, Spendee provede kategorizaci této transakce na základě finančních údajů, které od banky obdrží.
Obvykle bere v úvahu příjem, výdej, popis obchodníka nebo poznámku o transakci. Na základě toho rozhodne, do které kategorie je vhodné transakci umístit. Přesnost automatické kategorizace tedy závisí na informacích, které Spendee od banky obdrží.
Občas se stane, že Spendee nezíská tolik informací, které jsou potřebné ke správné kategorizaci. V takové chvíli je pravděpodobné, že se transakce zapíše do špatné kategorie, což zkresluje celkový přehled výdajů daných kategorií. Z toho důvodu je možné automaticky importovanou transakci změnit a zařadit správně. Spendee se potom učí preference svých uživatelů.
Je nutné upozornit na to, že tato funkce je placená. Měsíčně stojí 65 Kč, ale za ten ušetřený čas to skutečně stojí. Nicméně ušetřený čas není jedinou výhodou Prémiového účtu, ale o tom až později.
Manuální správa
Možná si říkáte, že když je možné využívat automatické propojení bankovního účtu a peněženky ve Spendee, na co by mi byla peněženka, kterou budu spravovat ručně? Nesmíme zapomenout, že existují typy transakcí, které zkrátka propojit nejdou, a to třeba hotovost. Každý z nás má kromě bankovního účtu i fyzickou peněženku, ze které sem tam vytáhneme zmuchlanou Boženku Němcovou.
Kromě toho jistě existují i další typy elektronických peněženek, které zatím propojit nejdou jako třeba Twisto, Wirex apod. Díky manuální správě můžete vytvořit i peněženku pro spoření, investice apod. Přesně proto se hodí vytvořit vlastní peněženku a vkládat do ní transakce manuálně.
Import a export transakcí
Pokud jste pečlivější než já, a již dříve jste si kategorizovali transakce sami např. do excelovské tabulky, pravděpodobně by se vám nyní hodilo přesunout všechny vaše záznamy do Spendee.
Ručně by to ale byla docela dřina a velká spousta ztraceného času. Proto je možné využít import ze souboru xls, xlsx, csv. Soubor by měl obsahovat alespoň datum, kategorii transakce a částku. No a pokud potřebujete data naopak exportovat, ani toho se nemusíte obávat, protože i to Spendee nabízí. Je nutné podotknout, že možnost importu a exportu se dá použít pouze ve webové verzi Spendee.
Přehled v peněženkách
Transakce jsou importované, kategorizované, ale co dál? Teď je nutné s nimi začít pracovat, a to pomocí přehledů a nastavování rozpočtů. Přehled slouží k tomu, abyste se snadno ve vašich útratách zorientovali.
Zdroj: Spendee
Spendee vám ukáže celkový zůstatek v peněžence a celkovou změnu za vybrané období. Asi nejdůležitější jsou však kategorizované výdaje i příjmy. K tomu samozřejmě patří i přehledné grafy, se kterými je možné i dále pracovat – zobrazovat stav po dnech, týdnech či měsících.
Zdroj: Spendee
Přehled můžete zobrazit jak souhrnně pro všechny peněženky, ale i jednotlivě pro každou peněženku zvlášť. Díky tomu zjistíte, jak si stojíte se svým běžným účtem, s hotovostí, spořícím účtem, krypto peněženkou a dalšími.
Zdroj: Spendee
Co vše aplikace umí
Kdybych měl jedním slovem popsat, jaké je prostředí aplikace Spendee, rozhodně bych volil slovo přátelské. Mobilní verze je přehledná, intuitivní, snadno tam najdete přesně to, co potřebujete a za dobu, po kterou Spendee testuji, jsem se nesetkal s jedinou funkční chybou.
Velmi podobně to mám i s webovou verzí na desktop, která je o něco přehlednější, což je logické vzhledem k velikosti zařízení. Na úvodní straně jsou vidět všechny peněženky se zůstatkem a samozřejmě celkový přehled všech peněženek. Po kliknutí na jednu z peněženek se zobrazí její detail a opět jednotlivé přehledy.
Rozpočty
O rozpočtech už padlo několik slov. Pokud chcete ušetřit nějaké peníze, Spendee vám pomůže díky rozpočtovým funkcím. V základním plánu můžete nastavit pouze jeden rozpočet, ale u předplatného Plus nebo Premium můžete nastavit neomezené množství rozpočtů a vaše rozpočtování bude ještě podrobnější.
Jednoduše si nastavíte, kolik chcete v dané období utratit za jakou kategorii a Spendee vás bude informovat, pokud utratíte 75% a 90% svého rozpočtu. Můžete také vidět, kolik peněz můžete denně utratit, abyste se drželi svých rozpočtových cílů.
Zdroj: Spendee
Opakování
Kromě již zmíněných funkcí jako je propojení s bankovním účtem, kategorizace, rozpočty, umí Spendee i další funkce, které se vám mohou hodit. Jednou takovou funkcí je tzv. Opakování, které se dá využít jak pro transakce tak i rozpočty.
Řekněme, že máte platbu, kterou platíte pravidelně, a která se nespáruje s vaším bankovním účtem a tedy se neobjeví v přehledu Spendee? Přesně pro takové transakce můžete nastavit opakování. Stačí ji nastavit jednou a pak už jen zvolíte, zda se má transakce opakovat každý den, týden, obden, jednou měsíčně apod. Velmi podobně to funguje i s rozpočty.
Zdroj: Spendee
Poznámky
Další funkcí jsou poznámky, které si rovněž můžete připsat ke každé transakci. Získáte tak mnohem větší přehled o dané transakci a obzvlášť, pokud se řídíte heslem: „Co si nezapíšu, jako když nevím!”
Fotky
S větším přehledem vám jistě pomůže i fotka, kterou je možné snadno přidat ke každé platbě. Ztrácíte účtenky? Vyfoťte ji, připojte k transakci a hotovo. Až budete příště něco reklamovat, stačí ji najít ve Spendee.
Štítky
Podobnou vychytávkou jsou štítky, se kterými snadno označíte danou transakci, což vám ušetří spoustu času s jejím hledáním v budoucnu. Některé štítky jsou už předpřipravené, ale můžete si vytvářet i neomezené množství svých vlastních.
Oznámení
Ve Spendee na vás čekají různé typy oznámení, které vám pomohou dostat vaše utrácení pod kontrolu. Upozorní vás, abyste přidali transakce na konci dne, nebo že se blížíte k vyčerpání nastaveného rozpočtu.
Informační kanál Aktivita
Pod záložkou “Aktivita” se skrývají různé tipy a triky, které vám pomohou lépe pracovat se svými financemi, nastavit si rozpočty, ušetřit nějaké peníze navíc a spoustu dalšího. Doporučuji tento kanál sledovat.
Sdílení peněženek
Pokud jste četli jeden z našich článků – 3 tipy na aplikace s funkcí split, pravděpodobně už budete vědět, k čemu můžete tuto funkci využít. Pro ty, kteří o této funkci nikdy neslyšeli, jedná se o možnost, jak velmi jednoduše řídit finance mezi spolubydlícími, rodinou, přáteli apod.
Díky ní dokážete velmi snadno rozpočítat celkovou útratu například na společných nákupech, v hospodě, při cestování nebo soužitím pod jednou střechou. Každý, komu peněženku nasdílíte, může přidávat výdaje, které jednak kategorizují a také rozpočítají mezi všechny ostatní členy sdílené peněženky. Vždy tedy budete mít přehled o tom, kdo má kolik zaplatit a komu, aby se účet vyrovnal.
Funkce převody
Nyní už byste měli vědět, že aby bylo sledování a hospodaření s financemi efektivní, musíte sledovat každou transakci v každé peněžence. Co když ale budete chtít pouze vybrat peníze z bankovního účtu a mít je v hotovosti? Transakci byste museli zaznamenat do peněženky “Bankovní účet” jako výdaj a do peněženky “Hotovost”, jako příjem.
To je ale poněkud zdlouhavé a hlavně zbytečné. Právě proto Spendee vytvořilo funkci převod, se kterým jednoduše zaznamenáte převody mezi vašimi peněženkami bez zdlouhavého zaznamenávání transakcí.
Zdroj: Spendee
Využití různých měn
Držíte více měn? Pro Spendee žádný problém. Pro každou peněženku si můžete nastavit různé měny a dokonce to samé můžete udělat i s jednotlivými transakcemi včetně upravení směnného kurzu.
Bezpečnost
Spendee, podobně jako banky, musejí dodržovat zákon, který slouží k ochraně proti praní špinavých peněz. Jedná se o zákon, podle kterého musí Spendee nahlásit podezřelé transakce, které mohou být spojené s financováním terorismu nebo praní špinavých peněz. Může se vám to zdát zvláštní, jelikož transakce monitoruje samotná banka, na kterou se Spendee napojí, nicméně je to tak.
Co se týče bezpečnosti dat, je samozřejmé, že nikdo z nás nechce sdílet citlivá data jako jsou právě transakce na našich účtech. Co si budeme nalhávat, stejně se tomu nevyhneme. Digitální stopu zanecháváme i v tuto chvíli. Možná je lepší se s tím naučit žít a podporovat návrhy na zákony, které nás ochrání. Pro ostatní transakce nám tu stále zůstává anonymní hotovost, nebo třeba kryptoměny.
Je důležité zmínit, že Spendee pracuje se všemi informacemi z vašich účtů pouze v režimu čtení. Mohou tedy zkontrolovat zůstatek, stahovat seznamy transakcí, ale nebudou schopni provádět platby ani jinak s účtem manipulovat. Spendee ukládá minimální požadované množství citlivých údajů, jako jsou přihlašovací údaje, které jsou bezpečně uložené v šifrovaném úložišti.
Bezpečnost je pro Spendee nejvyšší prioritou, a proto jsou veškerá data, která cestují mezi servery Spendee a vaším telefonem, šifrována. Z toho vyplývá, že nikdo nemůže sledovat data, která mezi servery putují, a to ani potom, co se na server data uloží. Spendee navíc slibuje, že neprodává a nikdy nebude prodávat data žádným třetím stranám.
Také musím zmínit, že Spendee je vůbec první českou finanční aplikací, která získala licenci od České národní banky k přímému napojení na bankovní účty uživatelů.
Spendee vám také umožní nastavit si na aplikaci PIN, aby se nikdo k přehledu vašich financí nedostal. Podobně můžete aplikaci zabezpečit i pomocí Touch ID či Face ID.
Srovnání tarifů
Nejvyšší tarif Premium se všemi funkcemi si můžete předplatit již za 2,99 $ (cca 65 Kč) měsíčně, což je zhruba jako jedno kafe ze Starbucksu. Pokud si předplatíte Spendee na celý rok, máte možnost ušetřit 37 %. Premiový tarif stojí ročně 22,99 $, tedy zhruba 500 Kč. K předplatnému navíc získáte prvních 7 dní zdarma, abyste si vyzkoušeli, že hospodařit s penězi, se opravdu vyplatí.
Tarif | Free | Plus | Premium |
Cena | Zdarma | 43 Kč / měsíc | 65 Kč / měsíc |
Automatická synchronizace s bankovním účtem | ❌ | ❌ | ✅ |
Automatická kategorizace | ❌ | ❌ | ✅ |
Záloha a synchronizace | ✅ | ✅ | ✅ |
Neomezené množství peněženek | Pouze 1 peněženka | ✅ | ✅ |
Neomezené množství budgetů | Pouze 1 budget | ✅ | ✅ |
Sdílení peněženky s ostatními | ❌ | ✅ | ✅ |
Import/Export transakcí | ✅ | ✅ | ✅ |
100% zabezpečení | ✅ | ✅ | ✅ |
Přehledy | ✅ | ✅ | ✅ |
Výhody
- Pohodlná správa financí z jednoho místa.
- Možnost automatické synchronizace.
- Velmi přehledné a přátelské rozhraní.
- Nastavování rozpočtů.
- Přehledné grafy a zůstatky.
- Široká možnost kategorizací.
- Možnost použít další funkce jako štítky, poznámky, fotky, opakování apod.
- Přizpůsobitelná oznámení.
- Možnost sdílení peněženky s dalšími lidmi.
Nevýhody
- S některými aplikacemi není možné Spendee propojit.
Osobní zkušenost s aplikací
Moje osobní zkušenost se Spendee je velmi pozitivní. Je pravdou, že dřívější verze aplikace obsahovaly značné problémy a některé velmi podstatné funkce zde chyběly jako třeba automatická kategorizace nových transakcí, funkce převody mezi peněženkami, nebo že se nedal zobrazit celkový přehled všech peněženek.
Na rovinu přiznám, že dříve jsem o Spendee ztrácel zájem právě kvůli chybám a nedostatečné funkcionalitě, za kterou se mi už vůbec nechtělo něco platit. Na druhou stranu chyby, které mě dříve trápily jsou pryč a funkce, které chyběly dnes s radostí využívám a rád za ně zaplatím. Za 500 Kč ročně se vyplatí mít přehled o všech svých financích.
Spousta čtenářů může oponovat tím, že něco podobného nabízí i některé banky a vlastně i Revolut dokáže celkem hezky transakce kategorizovat a vytvářet budgety. Tady je však nutné připomenout, že ať už internetové bankovnictví nebo Revolut vám dá vždy přehled pouze o tomto a jednom účtu.
Spendee zvládne naprosto všechny vaše účty dostat pod kontrolu a pokud jste na tom stejně jako já, že máte 2 bankovní účty, k tomu Revolut, Coinbase, Wirex a další, budete si připadat jako Tomáš Pacovský v seriálu Comeback.
Zdroj: TV NOVA / YouTube