Zdroj: Juni; Spoluzakladatelé Anders Orsedal a Samir El-Sabini
V evropském FinTech světě se toho událo v minulém roce opravdu hodně. Přibyly spousty nových jednorožců, přišla vlna IPOs a funding kol pro velikány jako Revolut nebo Klarna, a také se v roce 2021 objevila řada úplně nových hráčů.
Online magazín sifted využil data z LinkedInu a Dealroomu k vytvoření seznamu FinTechů, které přijaly v roce 2021 nejvíce zaměstnanců. Aby se předešlo nepřesnostem byly vzaty v úvahu pouze FinTechy, které už v investičních kolech získaly více než 50 milionů eur. Následně se přesnost získaných dat potvrdila přímo s danými společnostmi.
Níže naleznete 7 evropských FinTechů, kterým se za posledních 12 měsíců podařilo nejvíce rozšířit své řady.
1) Juni
Zdroj: Juni
Juni je neobanka vytvořena speciálně pro ecommerce obchodníky. Švédský startup doufá, že se stane jejich finančním společníkem. FinTech už expandoval do Nizozemí a Spojeného Království s nabídkou produktů zaměřených na půjčky nebo třeba nástroje ke sledování návratnosti investic. A je to právě tento švédský Fintech, který zaznamenal nejvyšší poměrný růst zaměstnanců v roce 2021.
Rok založení: 2020
Sídlo: Goteborg
Růst týmu: 644 % (z 9 na 67 zaměstnanců)
Získané financování: 76 milionů dolarů
2) Uncapped
Zdroj: Uncapped; Spoluzakladatelé Asher Ismail a Piotr Pisarz
Uncapped nabízí ecommerce startupům, kterým se daří vytvářet pravidelný příjem, alternativu k VC financování pomocí specifických půjček ve výši až 5 milionů liber.
Rok založení: 2019
Sídlo: Londýn
Růst týmu: 554 % (z 11 na 72 zaměstnanců)
Získané financování: 117 milionů dolarů (včetně dluhového financování)
3) Wayflyer
Zdroj: Wayflyer; Spoluzakladatelé Jack Pierse a Aidan Corbett
Podobně jako Uncappe, i Wayflyer nabízí půjčky pro ecommerce firmy. FinTech nabízí financování a analytická řešení, která pomáhají zlepšit cashflow. V současnosti je tento start up aktivní napříč Evropou, s cílem v roce 2022 rozmístit 100 milionů dolarů v Nizozemí a Španělsku.
Rok založení: 2019
Sídlo: Dublin
Růst týmu: 485 % (z 39 na 228 zaměstnanců)
Získané financování: 76 milionů dolarů
4) Zilch
Zdroj: Zilch
Zilch představil trhu „American Express pro mileniály a generaci Z“, kartu s personalizovaným kreditním účtem, který může být splacen po částech. Společnost s britskou spotřebitelskou kreditní licencí dosáhla v listopadu 2021 na 1,2 milionu stažení, poté co oznámila, že byla oceněna na 2 miliardy dolarů.
Rok založení: 2018
Sídlo: Londýn
Růst týmu: 453 % (z 38 na 210 zaměstnanců)
Získané financování: 400 milionů dolarů (včetně dluhového financování)
5) Copper
Zdroj: Copper; Zakladatel Dmitry Tokarev
Copper je startup původem z Londýna, který se soustředí na pomoc velkým investorům se skladováním a správou kryptoměnových investic. Plánem je stát se strážcem a regulatorním pomocníkem pro banky a další velké instituce v momentě, kdy se rozhodnou začít nabízet krypto.
Rok založení: 2018
Sídlo: Londýn
Růst týmu: 350 % (z 40 na více než 180 zaměstnanců)
Získané financování: 84,3 milionů dolarů
6) Primer
Zdroj: Primer
Primer je platební integrátor, který nevyužívá žádné kódy. Tento startup umožňuje obchodníkům jednoduše využívat různé platební poskytovatele. Díky tomu je možné se vyhnout nutnosti se spoléhat na pouze jeden nástroj nebo složitě spravovat několik různých platebních systémů najednou.
Rok založení: 2020
Sídlo: Londýn
Růst týmu: 329 % (z 24 na 103 zaměstnanců)
Získané financování: 73,4 milionů dolarů
7) Alma
Zdroj: Alma; Zakladatelé Louis Chatriot a Guillaume Desloge
Alma je francouzský leader v oblasti buy now, pay later (BNPL). Tento FinTech má jedinečný scoringový systém, díky kterému poskytuje nakupujícím neustálé rady ohledně půjček.
Rok založení: 2018
Sídlo: Paris
Růst týmu: 311 %
Získané financování: 65 milionů eur
Co na seznam, který připravil magazín sifted říkáte? A myslíte, že by si nějaký český FinTech zasloužil dostat se do podobné statistiky?
Zdroj: sifted