Zdroj: Juni; Spoluzakladatelé Anders Orsedal a Samir El-Sabini

V evropském FinTech světě se toho událo v minulém roce opravdu hodně. Přibyly spousty nových jednorožců, přišla vlna IPOs a funding kol pro velikány jako Revolut nebo Klarna, a také se v roce 2021 objevila řada úplně nových hráčů.

Online magazín sifted využil data z LinkedInu a Dealroomu k vytvoření seznamu FinTechů, které přijaly v roce 2021 nejvíce zaměstnanců. Aby se předešlo nepřesnostem byly vzaty v úvahu pouze FinTechy, které už v investičních kolech získaly více než 50 milionů eur. Následně se přesnost získaných dat potvrdila přímo s danými společnostmi.

Níže naleznete 7 evropských FinTechů, kterým se za posledních 12 měsíců podařilo nejvíce rozšířit své řady.

1) Juni

juni-fintech-ecommerce

Zdroj: Juni

Juni je neobanka vytvořena speciálně pro ecommerce obchodníky. Švédský startup doufá, že se stane jejich finančním společníkem. FinTech už expandoval do Nizozemí a Spojeného Království s nabídkou produktů zaměřených na půjčky nebo třeba nástroje ke sledování návratnosti investic. A je to právě tento švédský Fintech, který zaznamenal nejvyšší poměrný růst zaměstnanců v roce 2021.

Rok založení: 2020

Sídlo: Goteborg

Růst týmu: 644 % (z 9 na 67 zaměstnanců)

Získané financování: 76 milionů dolarů

2) Uncapped

uncapped

Zdroj: Uncapped; Spoluzakladatelé Asher Ismail a Piotr Pisarz

Uncapped nabízí ecommerce startupům, kterým se daří vytvářet pravidelný příjem, alternativu k VC financování pomocí specifických půjček ve výši až 5 milionů liber.

Rok založení: 2019

Sídlo: Londýn

Růst týmu: 554 % (z 11 na 72 zaměstnanců)

Získané financování: 117 milionů dolarů (včetně dluhového financování)

3) Wayflyer

Wayflyer

Zdroj: Wayflyer; Spoluzakladatelé Jack Pierse a Aidan Corbett

Podobně jako Uncappe, i Wayflyer nabízí půjčky pro ecommerce firmy. FinTech nabízí financování a analytická řešení, která pomáhají zlepšit cashflow. V současnosti je tento start up aktivní napříč Evropou, s cílem v roce 2022 rozmístit 100 milionů dolarů v Nizozemí a Španělsku.

Rok založení: 2019

Sídlo: Dublin

Růst týmu: 485 % (z 39 na 228 zaměstnanců)

Získané financování: 76 milionů dolarů

4) Zilch

Zilch

Zdroj: Zilch

Zilch představil trhu „American Express pro mileniály a generaci Z“, kartu s personalizovaným kreditním účtem, který může být splacen po částech. Společnost s britskou spotřebitelskou kreditní licencí dosáhla v listopadu 2021 na 1,2 milionu stažení, poté co oznámila, že byla oceněna na 2 miliardy dolarů.

Rok založení: 2018

Sídlo: Londýn

Růst týmu: 453 % (z 38 na 210 zaměstnanců)

Získané financování: 400 milionů dolarů (včetně dluhového financování)

5) Copper

copper

Zdroj: Copper; Zakladatel Dmitry Tokarev

Copper je startup původem z Londýna, který se soustředí na pomoc velkým investorům se skladováním a správou kryptoměnových investic. Plánem je stát se strážcem a regulatorním pomocníkem pro banky a další velké instituce v momentě, kdy se rozhodnou začít nabízet krypto.

Rok založení: 2018

Sídlo: Londýn

Růst týmu: 350 % (z 40 na více než 180 zaměstnanců)

Získané financování: 84,3 milionů dolarů

6) Primer

primer

Zdroj: Primer

Primer je platební integrátor, který nevyužívá žádné kódy. Tento startup umožňuje obchodníkům jednoduše využívat různé platební poskytovatele. Díky tomu je možné se vyhnout nutnosti se spoléhat na pouze jeden nástroj nebo složitě spravovat několik různých platebních systémů najednou.

Rok založení: 2020

Sídlo: Londýn

Růst týmu: 329 % (z 24 na 103 zaměstnanců)

Získané financování: 73,4 milionů dolarů

7) Alma

alma

Zdroj: Alma; Zakladatelé Louis Chatriot a Guillaume Desloge

Alma je francouzský leader v oblasti buy now, pay later (BNPL). Tento FinTech má jedinečný scoringový systém, díky kterému poskytuje nakupujícím neustálé rady ohledně půjček.

Rok založení: 2018

Sídlo: Paris

Růst týmu: 311 %

Získané financování: 65 milionů eur

Co na seznam, který připravil magazín sifted říkáte? A myslíte, že by si nějaký český FinTech zasloužil dostat se do podobné statistiky?

Zdroj: sifted

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou!

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!