Jedná se o poměrně široký pojem, který můžeme velmi obecně definovat, jako obchodování nebo podnikání prostřednictvím internetu. E-commerce nebo také často e-komerce nezahrnuje pouze internetové obchody, ale celou řadu dalších typů online podnikání.

Do e-commerce řadíme mimo jiné i platební karty, které využívají terminály, ale také obchodní komunikaci, reklamu, nabídku, platby a vlastně vše, co vede k tomu, aby zákazníci přes internet koupili službu nebo produkt. Toto odvětví e-commerce se nazývá e-business. 

Dá se říci, že hlavní pilíř elektronické komerce tvoří internetové obchody, kterých je opravdu velké množství. Máme tu giganty jako je Amazon, Aliexpress, eBay a deseti tisíce dalších. Jen v České republice máme v tuto chvíli téměř 50 tisíc internetových obchodů a toto číslo neustále roste. Ne nadarmo se Česku přezdívá e-shopová velmoc. Jsme země, která má největší a stále rostoucí počet internetových obchodů v Evropě.

Celkem se v e-commerce nachází 7 různých vztahů, které se liší postavením kupujícího a prodejce. 

ZkratkaObchodní vztahPodrobnosti
B2BBusiness to BusinessObchodník obchodníkovi
B2CBusiness to ConsumerObchodník zákazníkovi
C2BConsumer to BusinessZákazník obchodníkovi (např. zákazník napíše online doporučení na obchodníka)
C2CConsumer to ConsumerZákazník zákazníkovi (např. zákazník prodá zákazníkovi na eBay)
B2GBusiness to GovernmentObchodník státu
C2GConsumer to GovernmentZákazník státu (např. podání daňového přiznání)
G2GGovernment to GovernmentStát státu

Tuzemské e-commerce projekty

Jak už bylo zmíněno, Česko se považuje za ráj e-shopů, nicméně máme v tuzemsku i velkou spoustu dalších velmi povedených a úspěšných projektů. Jejich představení zároveň vnímám jako skvělou šanci dozvědět se více o tom, co vše elektronická komerce zahrnuje.

Shoptet

Jedná se o největšího poskytovatele e-shopového řešení v Česku, který se poprvé objevil na trhu v roce 2009. O sedm let později se Shoptet stal špičkou a v tuto chvíli jeho systém využívá více než 27 tisíc tuzemských internetových obchodů. Kromě e-shopového řešení nabízí Shoptet i pokladnu pro kamenné prodejny.

Shoptet - e-commerce

GoPay

Je výkonná platební brána, která patří k těm nejlepším na českém trhu. Díky GoPay je možné využít při placení v e-shopech platební kartu, zrychlený bankovní převod, kryptoměny nebo jejich vlastní řešení, GoPay peněženku. Kromě toho nabízí i terminály pro kamenné prodejny. 

Balíkobot

Tento startup nabízí e-shopům chytrou technologii pro automatizaci a zjednodušení expedice balíků či zásilek. Balíkobot dokáže integrovat přes 30 nejvyužívanějších dopravců a nabídne pohodlnou správu zásilek z jednoho jediného systému.

Signi

Díky Signi můžete jednoduše podepsat jakoukoliv smlouvu bez zbytečného tištění a skenování dokumentů. Nabízí jednoduchý systém pro vytvoření dokumentů včetně elektronického podepsání, které je právně závazné, a které provedete jednoduše přes mobilní telefon.

Mutumutu

Nabízí svým klientům revoluční a smysluplné životní pojištění s minimem výjimek, které zvládnete uzavřít během několika minut z pohodlí domova a bez zdlouhavého tištění a skenování smluv. Životní pojištění vám Mutumutu sjedná u Komerční pojišťovny, ale o vás a vaší pojistku se po celou dobu trvání stará.

Další úspěšné tuzemské e-commerce projekty:

Srovnávače zboží: Heureka, Zboží, Glami, Favi, Srovnáme, Hledejceny.
Srovnávače pojištění: Srovnejto, Rixo, Srovnávač.
Platební brány a systémy: GoPay, Comgate, ThePay, Twisto.
Cashbackové portály: Podpořit.cz, Hamty, Plnápeněženka, Tipli.
Aukční portály: eBay, Aukro.
Affiliate systémy: eHub, Affilbox, Affilport.
Slevové portály: Slevomat, Skrz.
Fulfilment: Comgate, Skladoň, Skladio.
Marketing: Ecomail, Likemat, Oktium, Smartlook, Retino, Incomaker.
Doprava: Chameleoon, Mesík, Foxdeli.
Finance: Lemonero, Roger.
E-shopová řešení: Fastcentrik, Webnode.
Projektové a produktové řízení: Frello, Productboard.
Srovnávače letenek: Kiwi, Pelikán, Honzovyletenky.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!