E-commerce v Česku stále roste. Je to již více než rok od vypuknutí pandemie koronaviru, která zapříčinila uzavření většiny kamenných prodejen a ohromný růst online nákupního trendu.

Objem plateb, které česká platební brána GoPay zpracuje, raketově roste. V lednu letošního roku vzrostl objem meziročně o 82 % a v únoru dokonce o 91 %. Rekordní růst pokračuje už od loňského roku, kdy se v součtu za celý rok objem plateb zvýšil o 100 %.

Hodnota transakcí, které se přes platební bránu uskutečnily, se pohybuje v hodnotách středních desítek miliard korun. Tržby vzrostly o 70 % a pohybují se ve stovkách milionů korun. S tržbami roste i EBITDA, konkrétně meziročně o 60 % a dosahuje desítek milionů korun.

“Opakovaně zažíváme dvojciferný růst několik let v řadě, ale meziroční nárůst o 100 %, který jsme loni zažili, je mimořádný. Pandemie jednoznačně změnila nákupní návyky Čechů. Ukazuje se, že platit kartou online nebo pomocí chytrých plateb, jako je Google Pay nebo Apple Pay, začíná být pro řadu Čechů preferovanou volbou”, říká Jan Vodička, marketingový manažer GoPay

Kromě zákazníků z České republiky a Slovenska obsluhuje Gopay takřka z celé Evropy. Mimo české koruny a eura přes ni zákazníci platí i v dalších měnách jako jsou libry, dolary, zloté, forinty, ale také bulharská leva, chorvatská kuna nebo rumunský leu.

Tradičně nejsilnější měsíc byl pro GoPay prosinec, avšak v minulém roce to byl listopad, který prosincové výsledky doslova převálcoval. Den, kdy se provedlo nejvíce transakcí byl 27. listopadu, tedy den nákupního svátku zvaný Black Friday. Během tohoto svátku GoPay odbavilo 168 tisíc plateb.

Souhrn výkonu brány GoPay za rok 2020

 • Celkový počet platících: 14 milionů (+47% nárůst)
 • Celkový počet plateb: 27,4 milionů (+70% nárůst)
 • Průměrný denní počet plateb: 71 tisíc (+52% nárůst)
 • Top den: 27.11. (168 tisíc plateb)

Za jaké zboží lidé přes platební bránu v roce 2020 platili?

 1. Oblečení
 2. Sázení a loterie
 3. Dům a zahrada
 4. Elektronika
 5. Film a knihy

První příčku obsadila kategorie Oblečení, za kterou lidé přes GoPay zaplatili zboží v hodnotě 4,6 miliardy korun. Druhou příčku obsadila kategorie Sázení a loterie, za kterou lidé utratili 3,5 miliardy. Následují kategorie Dům a zahrada (3,5 miliardy), Elektronika (2,1 miliard) a Film a knihy (2 miliardy).

Na prvním místě se objevila kategorie Oblečení, za kterou zákazníci GoPay zaplatili produkty s hodnotou 4,6 miliardy korun. Na druhé příčce je kategorie Sázení a loterie, kde lidé utratili 3,5 miliardy korun. Třetí příčku obsadila kategorie Dům a zahrada s 3,5 miliardami korun, dále Elektronika (2,1 miliardy) a na pátém místě Film a knihy (2 miliardy).

Mobilní platební brána GoPay

Zdroj: GoPay.cz

Které kategorie rostly nejvíc?

 1. Sázení a loterie ( +263% meziroční nárůst)
 2. Dům a zahrada ( +182% meziroční nárůst)
 3. Zdraví ( +161% meziroční nárůst)
 4. Dětské zboží ( +160% meziroční nárůst)
 5. Elektronika ( +152% meziroční nárůst)
 6. Jídlo ( +151% meziroční nárůst)
 7. Sport ( +145 meziroční nárůst)
 8. Erotika ( +105% meziroční nárůst)
 9. Chovatelské potřeby ( +77% meziroční nárůst)
 10. Drogerie a kosmetika ( +75% meziroční nárůst)

Největší meziroční růst vykázala kategorie Sázení a loterie s neuvěřitelným nárůstem o 263 %. Na druhém místě Dům a zahrada (+ 182 %), Dětské zboží (+ 160 %) a Elektronika (+ 152 %). Zde je jednoznačně patrný vliv pandemie koronaviru, kdy zejména na jaře lidé ve velkém skupovali zboží z drogerie, jako hygienické a ochranné pomůcky, dezinfekční gely, čisticí prostředky, v kategorii Zdraví zase léky a doplňky stravy.

Meziroční růst v kategorii Elektronika je pak způsoben přechodem zaměstnanců na home office. Práce z domova také pomohla kategorii Kancelářské potřeby (+ 110 %), kdy lidé potřebovali nakoupit židle a stoly vhodné k práci. Omezení fyzických kontaktů na online hovory pak způsobilo růst prodejů webkamer a notebooků. Konzumace online obsahu (filmy, seriály a hry) zase zapříčinila nárůst nákupů televizí a herních konzolí. Nutno dodat, že lidé neholdovali pouze online hrám, ale s oblibou nakupovali i hry deskové.

Zvýšený pobyt v domácím prostředí se projevil mimo jiné tím, že lidé se více věnovali zútulnění svých příbytků i pracím na zahradě. Proto jsme zaznamenali nárůst v kategorii Dům a zahrada (+ 182 %).

Velké nárůsty opanovaly i kategorie Sport (+ 145 %), kdy lidé nakupovali jak sportovní vybavení, tak i trendy zboží, jako elektrokola, elktrokoloběžky nebo paddleboardy.

Nemůžeme nezmínit nárůst v kategorii Jídlo a potraviny (+ 151 %), který byl patrný zejména na jaře, a pak tradičně před Vánoci.

Mezi další silné kategorie patřily Drogerie a kosmetika (+ 75 %), Chovatelské potřeby (+ 77 %), nebo Erotika (+ 105 %).

Do jakých kategorií e-shopy vstupovaly nejčastěji?

 1. Jídlo (+187% nárůst obchodníků)
 2. Oblečení (+72% nárůst obchodníků)
 3. Dům a zahrada (+62% nárůst obchodníků)

Minulý rok jednoznačně dominovaly kategorie jako Oblečení (hlásilo se až o 72 % více obchodníků v této kategorii), Dům a zahrada (o 62 % více) a Jídlo (zde až o 187 % více e-shopů než v roce 2019).

Největší nárůsty ve zmíněných kategoriích jsme zaznamenali během března a dubna, ale u oblečení to bylo až v listopadu, tedy předvánoční sezóně. Zdvojnásobil se také počet e-shopů v kategorii Drogerie a kosmetika a Zdraví.

Noví obchodníci platební bránu poptávali podle sezóny a podle opatření. V červnu, kdy se začalo mluvit o letním rozvolnění, se začali hlásit obchodníci z kategorie Cestování a Ubytování. Před začátkem léta se také začali hlásit obchodníci s kategorií Sport. Na přelomu srpna a září, když nikdo nepředpokládal druhou vlnu a s ní související uzávěry ekonomiky, se začali hlásit i obchodníci s kategorií Vstupenky a akce.

Co bude dál?

Trendem pro rok 2021 bude i nadále vzrůstající tendence plateb přes mobily. Poměr zařízení, přes která uživatelé zaplatí, se totiž mění ve prospěch mobilů. V loňském roce byla každá druhá platba přes platební bránu GoPay zaplacena z mobilu. 

Dosavadní tendence uživatelů, kteří si na mobilu zboží pouze prohlédli a následně objednali ze stolního počítače, ustupuje. Tomuto trendu jsme se rozhodli jít naproti, a proto loni nasadili úplně novou mobilní bránu, navrženou speciálně pro mobilní zařízení.

Do popředí zájmu se dostanou také PSD2 platby. V kontextu platební brány se mluví o možnosti, kdy zákazníci budou moct zadávat přes platební bránu platby z účtů, které mají u svých bank nebo prostřednictvím brány číst zůstatky na svých bankovních účtech.

Více se bude mluvit i o silné autentizaci plateb, kterou banky naplno nasadily od letošního ledna. Jedná se o nové způsoby ověření plateb, kdy místo klasického SMS kódu uživatelé ověří platbu potvrzením v bankovní aplikaci nebo otiskem prstu (v závislosti na druhu zařízení, které vlastní a bance).

Zdroj: Tisková zpráva: GoPay.cz

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Chci vás pozvat! ☕