Obsah

 1. Co je to Mutumutu
 2. Co nabízí životní pojištění Mutumutu
 3. Bonus 5 000 Kč pro nové klienty
 4. Výhody
 5. Nevýhody
 6. Celkové hodnocení
 7. Jak sjednat životní pojištění u Mutumutu

Co je Mutumutu

V roce 2018 se na trhu objevila nová možnost v oblasti životního pojištění. Inovace neznají mezí a konečně se něco začalo dít i v oblasti pojišťovnictví. Ve startupovém studiu Creative Dock, které má za sebou projekty jako je třeba Zonky nebo HoppyGo, vznikl zcela nový insuretech Mutumutu.

Jedná se o životní pojištění stavěné od zákazníků pro zákazníky. Před nástupem Mutumutu bylo běžnou praxí, že zákazníkům ve sjednání zdravotního pojištění stál v cestě dokument o 80 stranách s pojistnými podmínkami, které obsahovaly spoustu výjimek, byly nesrozumitelné a s poznámkami pod čarou nebo malými písmeny. Přesně to se Mutumutu rozhodlo změnit.

Cílem bylo nabídnout klientům nové revoluční životní pojištění, které bude srozumitelné, smysluplné, s minimem výjimek, které zvládnou uzavřít během několika minut, z pohodlí domova a bez zdlouhavého tištění a skenování smluv. Dle našich zkušeností se to více než podařilo. 

Mutumutu je vázaný zástupce Komerční pojišťovny, se kterým zvládnete životní pojištění uzavřít během 10 minut. Pojistné podmínky jsou na pár stránkách, kde naleznete pouze 8 výjimek, mezi které patří třeba alkohol, drogy nebo extrémní sporty. Jedná se pouze o zprostředkovatele, což znamená, že Mutumutu není pojišťovna jako taková. Životní pojištění vám Mutumutu sjedná u Komerční pojišťovny, ale o vás a vaší pojistku se po celou dobu trvání stará Mutumutu

Co nabízí revoluční životní pojištění

Krátké a srozumitelné pojistné podmínky

Pojistné podmínky se dokázaly vlézt na 6 stran, které přečtete během pár minut. Obsahují veškeré informace, které pro sjednání pojištění potřebujete vědět. Kromě toho zde naleznete i další informace např. o stupních invalidity, podle čeho se určuje apod. Zároveň podmínky obsahují i popis 8 výluk, na které se pojištění nevztahuje. 

Pokud byste porovnávali podmínky běžných pojišťoven, překvapilo by vás, že jsou formulované na několik desítek stran. Běžné pojišťovny mají navíc 40 – 50 výjimek, za které pojistné nevyplácí. 

Jaké má výluky životní pojištění Mutumutu

Jak už bylo zmíněno, pojištění má jen 8 výjimek, za které se pojistné klientům nevyplácí. Výjimky jsou zcela pochopitelné. Patří mezi ně:

 • Války, vzpoury, terorismus. Pokud se však v těchto situacích ocitnete jako oběť, pojistné bude plně vyplaceno.
 • Sebevraždy a pokusy o sebevraždu.
 • Případy úmrtí, nemocí a úrazů pod vlivem návykových látek a alkoholu.
 • Pojištění se nevyplácí za úrazy a nemoci, které byly diagnostikované ještě před uzavřením pojištění a při sjednání jste je zatajili.
 • Pojištění se nevyplácí v případě řízení strojů, nebo dopravních prostředků bez platného oprávnění.
 • Při rizikovém sportu jste chránění jen v případě smrti. Invalidita a pracovní neschopnost nebude proplacena.
 • Pojištění se nevyplácí v důsledku působení jaderné energie, ionizace, radiace nebo radioaktivní kontaminace.
 • Pojištěna není ani pracovní neschopnost, která vznikne v souvislosti s těhotenstvím, potratem a porodem.

Na co se můžete pojistit

Dobu pojištění můžete stanovit do 55, 60 nebo 65 let. Pojištění od Mutumutu se skládá ze tří různých složek, kterými jsou:

 • Pracovní neschopnost
 • Invalidita
 • Smrt

Pojištění pracovní neschopnosti a invalidity je nepovinné. Je jen na vás, jestli se necháte na tyto případy pojistit. Pojištění smrti je povinné ke každému pojištění – nelze jej vynechat. U každé složky můžete libovolně měnit pojistné částky.

V případě pracovní neschopnosti můžete zvolit, od kdy chcete pojistné plnění vyplácet. Máte na výběr výplatu od 30. nebo 60. dne pracovní neschopnosti. Minimálně je možné nastavit plnění na 1 200 Kč a maximálně na 30 000 Kč za měsíc.

Mutumutu - Pracovní neschopnost (doba)

Zdroj: Mutumutu

Mutumutu jako jedno z mála pojištění proplácí i pracovní neschopnost způsobenou bolestí zad nebo psychickým onemocněním. K tomu, aby vám bylo plnění uznáno stačí, aby vám lékař vystavil potvrzení, že kvůli jednomu z těchto problémů nemůžete pracovat. Jakmile doba léčení přesáhne 30 nebo 60 dnů (záleží, co si v pojištění nastavíte), začíná vám pojišťovna platit. Kromě běžných typů pracovní neschopnosti Mutumutu kryje i Covid-19. 

Pozor! V prvních třech měsících od počátku pojištění Mutumutu kryje pracovní neschopnost a invaliditu pouze následkem úrazu, nikoliv nemoci. Tuto podmínku mají všechny pojišťovny, a to často na několik měsíců.

Mutumutu - Pracovní neschopnost

Zdroj: Mutumutu

Pojištění invalidity se vztahuje na všechny 3 stupně, které stát rozlišuje. Invaliditu vám uznají tehdy, když poklesne vaše schopnost pracovat v důsledku dlouhodobého nepříznivého zdravotního stavu. Toto posouzení bere v úvahu i dosažené vzdělání, zkušenosti, znalosti a předchozí výdělečnou činnost.

1. stupeň invalidity je ten, kdy dojde k poklesu o pracovní schopnosti o 35 – 49 %.
2. stupeň invalidity, pokud došlo k poklesu pracovní schopnosti o 50 – 69 %.
3. stupeň invalidity, pokud došlo k poklesu pracovní schopnosti o 70 % a více.

Můžete se nechat pojistit pouze na 3. stupeň, na 3. a 2. stupeň nebo na všechny 3 stupně invalidity najednou. Tuto složku můžete z pojištění i zcela vynechat. Výhodou je i to, že pokud vám bude uznána invalidita, ostatní složky pojištění pokračují dále, tzn. na dále jste pojištění na ostatní rizika a stupně invalidity.

Mutumutu - Pojištění invalidity

Zdroj: Mutumutu

Pojištění v případě smrti obsahuje naprosto každé pojištění od Mutumutu. Tuto složku nelze vynechat. Můžete si však libovolně nastavit pojistnou částku, minimálně však 10 000 Kč a maximálně 5 000 000 Kč. U Mutumutu je výhodou, že nepožadují vstupní lékařskou prohlídku. 

Mutumutu - Pojištění v případě smrti

Zdroj: Mutumutu

Malou nevýhodou je, že pojištění se nevztahuje na všechna povolání. Mutumutu se primárně zaměřuje na lidi ve větších městech, kteří mají sedavé povolání v kancelářích. Jestliže jste např. elektrikář pracující s vysokým napětím, profesionální sportovec, kaskadér nebo jste v armádě, Mutumutu vás nepojistí.

Cena za online životní pojištění

Minimální měsíční platba za životní pojištění je 200 Kč. Pokud vám životní pojištění vychází levněji než 200 Kč, budete muset pojistné krytí navýšit, jinak vás formulář nenechá smlouvu uzavřít.

Cena se vypočítá automaticky v online formuláři podle vámi zvolených pojistných rizik a pojistných částek. Ještě předtím, než formulář odešlete tedy přesně vidíte, za co a kolik budete měsíčně platit. Pojištění neobsahuje žádné skryté poplatky.

Možnost ušetřit za zdravý životní styl

Životní pojištění od Mutumutu vás odmění, když se o sebe budete dobře starat, budete pravidelně chodit na lékařské prohlídky, nebudete kouřit a budete pravidelně sportovat. Pokud splníte všechny tři podmínky, měsíčně můžete ušetřit až 30 % z ceny vašeho uzavřeného pojištění.

Slevy na životní pojištění jsou rozděleny do tří skupin:

 • 5% slevu získáte, když každé dva roky absolvujete preventivní prohlídku u svého obvodního lékaře.
 • Dalších 5 % získáte, pokud potvrdíte, že jste nekuřák.
 • Dalších 20 % si můžete vysportovat – během, jízdou na kole, chůzí apod.

Aby klient získal slevu za sport v plné výši, musí získat kvartálně celkem 1 000 bodů. Body se započítávají za různé sportovní aktivity, ale i chůzi. Pokud denně nachodíte celkem 12 500 kroků, což je zhruba 10 km, získáte plnou slevu bez toho, aniž byste museli sportovat. 

Ujít denně 10 km je poměrně hodně, avšak mnohem snáz než chůzí, se body získávají běháním, jízdou na kole nebo sportováním na sportoviskách. Za sport jako je jóga, aerobik, badminton, basketball, florbal, fotbal, frisbee a desítky dalších můžete získat až 20 bodů. Nutné je však sportovat alespoň 45 minut a na oficiálním sportovišti, aby se vám body načetly. Teď, kdy jsou sportoviště zavřená, umožňuje Mutumutu sbírat body i cvičením doma.

Jednotlivé aktivity jsou zastropované. Při překročení doporučené doby už nemůžete více bodů získat. Je to z jednoho prostého důvodu. Nic se nemá přehánět a u sportu to platí také. Mutumutu si dalo práci s tím, aby bylo bodové hodnocení nastaveno co nejpřesněji, tedy abyste sportování zbytečně nepřeháněli. V opačném případě je to zdraví spíše na škodu, než k užitku.

Pokud za celý kvartál nezískáte ani 250 bodů, nedostanete žádnou slevu. Každých 250 bodů však znamená slevu 5 %. 

Životní pojištění Mutumutu

Zdroj: Medium

Zaznamenávání aktivity

Pravděpodobně vás napadá, co bude zaznamenávat vaši aktivitu. Můžete k tomu využít svůj chytrý mobilní telefon s aplikací Mutumutu, která se spáruje s aplikací Apple Health nebo Google Fit, Garmin Connect i s jinými aplikacemi zaznamenávající pohybovou aktivitu.

Pro sledování aktivity je možné využít i chytré hodinky. Ideální jsou Apple Watch nebo Garmin. S ostatními hodinkami může být problém, jelikož se data z nich získaná mohou špatně spárovat s aplikací Mutumutu.

Mobilní aplikace

Už zde padlo slovo o mobilní aplikaci Mutumutu. Tato aplikace je dostupná jak pro uživatele operačního systému Android, tak iOS. Do aplikace se přihlašujete zadáním své e-mailové adresy a navíc ještě číselným kódem, který vám do schránky přijde během několika vteřin od požádání v přihlašovacím okně.

V aplikaci pak přehledně vidíte, kolik bodů máte do sportovní výzvy nasbíráno, jak jste na tom se “sportovními limity” a jaká odměna vás na konci kvartálu momentálně čeká. V menu vpravo nahoře si můžete zobrazit detailní přehled vaší aktivity. Za každý den zde uvidíte rozpis všech svých aktivit.

Dále tam najdete instrukce k získávání bodů, informace a možnost propojení s dalšími aplikacemi, záložku benefity, možnost doporučit Mutumutu, kontaktní formulář a možnost nastavení čísla účtu pro zaslání vysportované odměny.

Za větší zmínku jistě stojí záložka benefity. Tam naleznete výhody, které vám Mutumutu přináší nad rámec pojištění. Využít můžete třeba 6 měsíční využívání investiční platformy Fondee zcela zdarma nebo můžete využít slev do obchodů, které nabízí produkty pro podporu zdraví.

Aplikace jako taková je velmi přehledná. Snadno zde najdete vše, co potřebujete. Problém může nastat tehdy, když se budete snažit spárovat Mutumutu s jinou aplikací než Apple Health či Garmin. To může být docela otravné, avšak Mutumutu si připravilo návod, který vás krok po kroku navede.

Zdroj: Mutumutu

Audit stávající smlouvy

Jestliže už máte životní pojištění u jiné pojišťovny, můžete si nechat vytvořit audit, který Mutumutu vypracuje zcela zdarma. Audit odhalí skryté poznámky, výluky a hlavně jestli pojištění opravdu pasuje k vaší životní situaci.

Kromě toho vám také vysvětlí body, kterým v pojištění nerozumíte. Zhruba třetina Čechů totiž nerozumí podmínkám své pojistky a srovnatelné množství lidí pojistné podmínky ani nečte. 

Jediné, co musíte pro audit udělat je vaši stávající smlouvu vyfotit nebo oskenovat a poslat ji na email Mutumutu. Pokud chcete skrýt své osobní údaje, můžete je na fotce či skenu začernit. 

Jakmile Mutumutu pojistku posoudí, pošle vám výstup, pomůže vám zorientovat se v podmínkách, odhalí neduhy stávající smlouvy a navrhne vám nejlepší řešení. Pokud se rozhodnete přejít a nechat se pojistit u Mutumutu, můžete své stávající životní pojištění zrušit nebo ho jen upravit.

Pokud se rozhodnete pojistku ukončit, zde bohužel není možné, aby Mutumutu pojistku jednoduše “přeneslo”. Mutumutu vám může poradit, na co máte ze zákona nárok, ale udělat to za vás nemůže. Pojišťovnictví je velmi uzavřené a data klientů chráněná, takže zde nezbývá nic jiného, než že si musíte výpověď stávajícího pojištění zařídit sami. 

Výpověď pojištění

Mutumutu životní pojištění je bez výpovědních sankcní. Můžete vaši žádost ukončit kdykoliv budete chtít. Zrušíte jej bez jakéhokoliv poplatku, pokuty i výpovědní lhůty. Jedná se tedy o bezpoplatkové životní pojištění.

Výpověď můžete zaslat na email nebo zavolat na zákaznickou linku. Kromě těchto dvou způsobů jsou i další možnosti, jak může životní pojištění zaniknout. O tom Mutumutu informuje v příručce k pojištění.

Zákaznická podpora

Pokud budete mít na Mutumutu dotaz, stačí se obrátit na jejich telefonickou linku, chat nebo email. Zastihnete je v době od 9 do 17 hodin. V tuto dobu na email odpoví podle naší zkušenosti zhruba do hodiny. Vše tedy vyřešíte bleskurychle.

Bonus 5 000 Kč pro nové klienty

Noví klienti mají možnost získat bonus při založení pojistky, a to v podobě poukazu na 5 000 Kč. Vybírat můžete jeden z celkem 3 různých sportovních balíčků.

 • Poukaz na 5 000 Kč na nákup chytrých hodinek nebo fitness náramku do obchodu Smarty či CZC.
 • Sportovní oblečení a výbava v jednom z e-shopů: Sanasport, Top4Running nebo Kola Radotín.
 • Předplatné na online cvičení s Železnou koulí nebo Mamacore na 6 měsíců.

Abyste tento bonus získali, musíte splnit sportovní výzvu. Ta se skládá ze čtyř týdnů a v každém z nich musíte nasbírat 100 bodů. Celkem tedy 400 bodů. Dejte si ale pozor. Jakmile jeden týden 100 bodů nezískáte, výzvu jste nesplnili a bonus propadne. Další podmínkou je i pořídit fotografii vás, jak sportujete a zveřejnit ji na sociálních sítích s hashtagem #mutumuturespekt.

Výhody

 • Jednoduché pojistné podmínky na pár stran.
 • Vše zařídíte do několika minut online, bez nutnosti chodit na pobočku.
 • Možnost získat slevu za zdravý životní styl.
 • Přehledná aplikace se spoustou benefitů.
 • Sjednání, vedení i zrušení pojištění zcela bez poplatků.
 • Zrušení smlouvy bez výpovědní lhůty.
 • Nevyžaduje vstupní lékařskou prohlídku.
 • Pouze 8 výluk, na které se pojištění nevztahuje.
 • Pojištění pracovní neschopnosti se vztahuje i na bolest zad a koronavirus.
 • Audit stávajícího pojištění zdarma.
 • Rychlá zákaznická podpora.
 • Nízká cena za pojištění.

Nevýhody

 • Pro někoho může být nevýhodou, že není možné zajít a řešit problémy na pobočce. Mutumutu má pobočku pouze v Praze.
 • Předáváte více osobních informací, tj. záznam aktivit apod.
 • Nepojistí všechna zaměstnání.
 • Horší kompatibilita a propojení s pohybovými aplikacemi s výjimkou Apple Health a Garmin.

Celkové hodnocení

Mutumutu je vhodné především pro ty, kteří chtějí aktivně žít. Jestliže často sportujete, vyjde vás životní pojištění opravdu levně. Mutumutu rozhodně stojí za zvážení i v případě, že pracujete v kanceláři a třeba si jen občas jdete zaběhat. Životní pojištění vás stále vyjde levněji, než u jiné pojišťovny, navíc jste krytí i v případě pracovní neschopnosti kvůli bolesti zad, což se především u sedavých povolání stává velmi často. Obecně se dá říct, že je Mutumutu vhodné pro lidi v produktivním věku.

Výhody, které životní pojištění od Mutumutu má značně převažují nevýhody. Nám osobně se především líbí možnost vysportovat si slevu na pojistném. Pro spoustu lidí to může být skvělý motivační nástroj, který je donutí více sportovat.

Z vlastní zkušenosti oceňujeme jednoduchost a srozumitelnost pojistných podmínek. Běžné pojistné podmínky mohou mít klidně desítky stran, kterým klienti často ani nerozumí nebo je nepřečtou. V dnešní zrychlené době na to málokdo má čas a málokomu se do něčeho takového chce, zejména pak lidem v produktivním věku, na které Mutumutu cílí.

Uzavřít životní pojištění Mutumutu je naprostá hračka, ale i přes to jsme pro vás připravili návod, jak na to.

 1. Přejděte na stránku Mutumutu a tady klikněte na tlačítko „Chci spočítat pojištění”.
 2. Ukáže se vám formulář, který je nutné pravdivě vyplnit.
 3. Jakmile budete mít formulář vyplněný, stiskněte tlačítko „Spočítat pojištění”.
 4. Ukážou se tři varianty pojištění. Do 65, do 60 nebo do 55 let. Zvolte jednu z možností.
 5. Níže zvolte, od kolikáteho dne chcete vyplácet pracovní neschopnost, buď od 30. nebo 60 dne. Dále zvolte, kolik chcete, aby vám Mutumutu při pracovní neschopnosti vyplácelo minimálně 1 200 Kč nebo maximálně 30 000 Kč za měsíc.
 6. Pod složkou pracovní neschopnosti naleznete pojištění invalidity. Volit můžete ze tří možností. Pojištění invalidity 3. stupně, 3. a 2. stupně nebo všechny stupně invalidity. Čím více stupňů zvolíte, tím více budete platit. Následně zvolte částku, na kterou chcete pojistit.
 7. Předposlední pole je pojištění v případě smrti. Zde zvolte částku, která je pro vás přijatelná a pokračujte dál.
 8. Nabídku si můžete nechat zaslat na email nebo můžete pokračovat stisknutím tlačítka „Takové pojištění chci”.
 9. Ukáže se vám, jak bude sjednání pojištění probíhat.
 10. V následujícím kroku se Mutumutu zeptá na několik otázek. Vyplňte své jméno, příjmení, email, telefonní číslo a další osobní údaje. 
 11. Poté vyplňte odpovědi na otázky ohledně vašeho zdraví včetně kontaktu na vašeho obvodního lékaře. Odpovídejte pravdivě.
 12. Po vyplnění všech požadovaných informací vám stránka ukáže cenu pojištění a rovnou i údaje pro zaslání první platby. (První platbou se smlouva o pojištění považuje za uzavřenou.) Web vás i upozorní, abyste si nezapomněli nastavit trvalý příkaz.
 13. Můžete pokračovat ke stažení aplikace, která pro přihlášení požaduje ověření skrze kód, který vám odešle Mutumutu na email.
 14. Jakmile bude životní pojištění plně uzavřeno přijde vám na email zipový soubor, který obsahuje veškeré dokumenty o pojištění. Soubor je zaheslovaný. Heslo vám přijde formou SMS na telefonní číslo, které jste uvedli při registraci.
Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Mutumutu

Životní pojištění s možností získat 30 % z ceny zpět!

Hodnocení
Otevřít účet