Dluhopisy jsou cenné papíry zavazující dlužného splatit vlastníkovi listu udanou částku za daných smluvených podmínek. Jako investor například koupíme dluhopis Škody Auto za milion korun s 5% úrokem. Úrok pak musí emitent, tedy automobilka za daný čas splatit. Dluhopis můžeme chápat jako obrácený úvěr. To znamená, že pokud by například podnikatel potřeboval získat peníze na modernizaci výroby, má možnost si zajít do banky a vybrat si z nabídky půjček. U půjčky si kritéria jako úrok určuje bankovní společnost. Naopak u dluhopisů je společnost Škoda Auto emitentem, tedy subjektem vydávající finanční instrument. Zvolí parametry, za kterých pak nabízí tyto dluhopisy. Dluh je takto rozprostřen mezi více držitelů s větším či menším podílem.

Dluhopisy a jejich minislovník:

  • Emitent – Vydavatelem dluhopisu může být stát a jeho samosprávní celky (v ČR se souhlasem Ministerstva financí), banka či korporace
  • Úrok – S pevným kupónem se po celou dobu nemění. a je dluh je postupně splácen. U proměnlivých zúročení se odvíjí od variabilní referenční sazby jako je EURIBOR. Dále jsou dluhopisy indexované podle zlata či ropy a dluhopisy s nulovým zúročením, kdy věřitel zaplatí částku menší o hodnotu úroku.
  • Splatnost – Krátkodobé jsou do jednoho roku. Střednědobé do deseti let a dlouhodobé nad.

Dluhopisy vs. Akcie

Jsou často srovnávány s dalšími cennými papíry, jimiž jsou akcie. Pro srovnání jsou akcie více proměnlivé a riziko rentability peněz není tak jisté. To je dáno jejich podstatou, kdy téměř nemůžeme určit budoucí vývoj na finančních trzích. Dluhopisy mají naopak často pevně daný úrok a dokážeme přesně spočítat jejich výnosnost. S tím jde ruku v ruce to, že nebývá nijak závratná. Akcie jsou vydávány ve větším množství a dají se pořídit i v hodnotách pár korun. Naopak jednotlivé dluhopisy jsou většinou za větší finanční částky. Více o akciích se dočtete zde.

Ani dluhopisy se přes svoji pověst nevyhýbají rizikovosti. Ta spočívá třeba v inflaci. Uveďme třeba české státní dluhopisy s minimálním úrokem okolo nuly, kdy se inflace nachází k dubnu 2021 nad dvěma procenty. Dále je to i likvidita dluhopisů. Pokud bychom si pořídili dluhopis na jeden milion s úrokovou sazbou 2 %, ale pak by následovalo jejich zvýšení na 5 % a my potřebovali náš dvouprocentní prodat, určitě bychom museli jít s cenou dolů, protože kupující by měl možnost koupě dluhopisu s výhodnějším úrokem.

Dluhopisy a jejich trh

Pro primárním prodeji se většinou obchodují tyto cenné papíry mimo burzovní scénu. Čistě dohodou bez povinnosti obchody někde zveřejňovat. Valná část obchodu se zahraničními dluhopisy se soustřeďuje pouze na čtyřech národních trzích – USA, Německo, Japonsko a Švýcarsko. V tuzemsku se v primárním prodeji běžný člověk nemá moc šanci zapojit, protože jsou emise nastaveny na velké objemy a menší prodeje mají navíc nastaveny vyšší poplatky. Tyto cenné papíry i dnes zůstávají nedílnou součástí v investicích mnoha firem a jednotlivců a poskytují stabilní prostor pro diverzifikaci portfolií.

Základní finanční pojmy s Vojtou Žižkou

Další zajímavá videa naleznete na Vojtově YouTube kanálu.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!