Drazí čtenáři, vítejte u našeho pravidelného týdeníku ze světa businessu, technologií a financí. Jako vždy jsme si pro vás připravili velkou dávku novinek, které podle nás stojí za pozornost. V dnešním vydání budeme probírat umělou inteligenci od Googlu, revoluční platformu Sora od OpenAI, ukážeme si posun v cestě lunárního landeru a mnoho další. Udělejte si něco pití, příjemně se usaďte a můžeme se na to vrhnout.

Nový model OpenAI se jménem Sora umí vytvořit minutovou animaci jen z jednoho příkazu

Před několika dny se na sociální sítě dostala videa tvořená umělou inteligencí. Byla skoro dokonalá, plynulá, s perfektní grafikou a stylem. Šlo o výtvory ze Sora AI, což je novinka z dílen OpenAI.

Sora dokáže vytvořit 60sekundové video, k čemuž stačí pouze jeden textový příkaz. Engine zvládne zkomponovat realistickou scénu, ve které je klidně několik postav, vše je pohyblivé, a to v rozlišení 1080p. Do toho ještě započítejte simulaci fyziky a máte před sebou nástroj, který pravděpodobně nebude mít pěkně dlouhou dobu žádnou konkurenci.

cointelegraph.com

I když je již Sora svým způsobem venku, stále není dostupná veřejnosti.

Více na stránkách Cointelegraph.

Gemini – Nová generative AI platforma od Googlu

Závody ve zbrojení s umělou inteligencí dnes probíhají zejména v soukromém sektoru. Není se tak čemu divit, že má každá velká korporace svou vlastní divizi vyvíjející právě tento typ služeb. Svou platformu se jménem Gemini nově spustil i Google. O co se jedná?

Gemini je soubor tří modelů – Ultra, Pro a Nano. Jde o multimodální systémy, které dokáží pracovat nejen s textem, ale také s audiozáznamy, grafikou, programovacím jazykem apod.

Vše si můžete vyzkoušet skrze soubor aplikací Gemini Apps, které slouží jako bod uživatelského přístupu. 

Více na stránkách Techcrunch.

OpenAI nezíská licenci na slovo GPT

Co se týče “kauz” ve světě umělé inteligenci, minulý týden byl vynesen rozsudek týkající se trademark značky na slovo GPT, které si chtělo přivlastnit OpenAI. Není se proč divit – v OpenAI dostali slovo mezi lidi, označuje se tak i jejich platforma Chat-GPT – prostě to k sobě sedí.

Faktem ale stále zůstává, že GPT představuje obecnou zkratku Generative Pre-trained Transformer, což je pouze označení technologie.

Více na stránkách Techcrunch.

Lunární lander od Intuitive Machines je oficiálně na cestě k měsíci

Existuje-li jedna věc, kterou celé lidstvo potřebuje jako sůl, pak je to pokrok v prozkoumávání a osidlování vesmíru. Zprávu z toho soudku za minulý týden zabírá měsíční přistávací modul firmy Intuitive Machines, který se úspěšně vznesl na křídlech rakety Falcon 9 značky SpaceX. Pokus o přistání na měsíčním povrchu by měl být uskutečněn 22. Února.

Lander bude na Měsíci fungovat 7 dní, tedy přesně tak dlouho, než na místě přistání nastane měsíční noc.

Více na stránkách Techcrunch.

Je libo Android s umělou inteligencí?

I když se zdá, že umělá inteligence umí vše, realita je trochu jinde. Výzkumníci z pekingské univerzity a Microsoftu se v tomto duchu společně vrhli na zapeklitý úkol – jak naučit AI modely práci s operačním systémem Android tak, aby mohly sloužit jako prostředníci pro uživatele?

AI modely se umí učí na relativně přímočarých datech. Reálně pak jen počítají pravděpodobnost a odhadují to, co by si uživatel asi přál vidět. Operační systém je ale rozsáhlé prostředí, které v sobě mixuje prvky textu, vizuálu, uživatelských preferencí, aplikací a všeho ostatního. Je to dynamický systém a aby v něm mohla AI fungovat, potřebuje 4 prvky – porozumění, úvahu, průzkum a návaznost/paměť.

Vědci dokázali zlepšit úspěšnost umělé inteligenci o 27 % tím, že v příkazech dali za úkol reflektovat nad minulými kroky, čímž vytvořili jakýsi druh paměti.

Více na stránkách Cointelegraph.

Tržní kapitalizace Bitcoinu je více než 1 bilion dolarů

Novinka z kryptoměnového světa se v dnešním týdeníku týká Bitcoinu. Kryptoměna se vzhledem k nedávným událostem dostala do poměrně strmého stoupání, kdy se cena přehoupla přes 50 000 dolarů za jednotku. Jen za poslední půl rok dokázaly trhy vyšponovat cenu bitcoinu o více než 100 %, přičemž se nezdá, že by mělo dojít v blízké době k jakémukoliv zpomalení trendu. 

S tím vším samozřejmě souvisí i celková tržní kapitalizace aktiva, která již přesáhla jeden bilion dolarů. Bitcoin tak již překonal firmy jako Visa, Tesla nebo Berkshire Hathaway.

Více na stránkách Reuters.

OpenAI ohodnoceno na 80 miliard dolarů

Firma OpenAI je skloňována snad v každém článku, který alespoň trochu souvisí s umělou inteligencí. Vzhledem k technologiím, které z jejich šikovných rukou přišly na trh, se ale není čemu divit. Schválně – tipli byste si hodnotu tohoto AI giganta?

Minulý týden byl dokončen tenderový deal s firmou Thrive Capital, díky kterému byla celá OpenAI ohodnocena na více než 80 miliard dolarů. Zajímavý je zde hlavně růst této metriky, neboť ještě před deseti měsíci byla společnost v podstatě třikrát menší.

Více na stránkách Reuters.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.