Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a startupů. Jako vždy pro vás máme nálož toho nejlepšího za poslední týden. V dnešním článku se podrobně podíváme na Teslu a čínského rivala BYD, kterým se povedlo překonat celkové prodeje v elektromobilech. Další hlavní správou je novinka z dílen OpenAI, kteří si pro nás připravili svůj vlastní marketplace pro velké AI modely. Samozřejmě to není vše, takže si udělejte příjemné posezení a pojďme se na to vrhnout.

BYD překonává prodeje Tesly v elektromobilech za poslední čtvrtletí roku 2023

Když se většina lidí baví o elektromobilech, ve většině případech je skloňováno jméno Tesla a jejich jednotlivé modely. I když se může zdát, že je tato firma ve středu celého dění, zůstává faktem, že je na trhu mnoho jiných hráčů, kteří dosahují na podobná čísla

Jednou z těchto firem je právě čínská automobilka BYD. Gigantický výrobce elektromobilů dokázal v posledním čtvrtletí roku 2023 skoro nemožné, neboť prodeje BYD překonaly Teslu. Za Q4 prodala Tesla 484 500 kusů, zatímco BYD dodalo 526 000 aut. I přes tento úspěch je ale celý rok na straně Tesly.

Podle analytiků je úspěch BYD závislý hlavně na jejich core businessu, kterým jsou baterie. Právě ty jsou tou nejdražší částí každého elektromobilu. Pokud si je tedy společnost vyrábí sama, dokáže zásadně ušetřit a investovat do nového rozvoje.

Více na stránkách BBC.

OpenAI bude otevírat svůj vlastní marketplace s různými AI modely

OpenAI je se svými vlastními AI modely jako GPT-4 a DALL-E naprostou senzací. Svět se z nich může doslova zbláznit (samozřejmě oprávněně). Vzhledem k tomu, jaké halo udělala AI v digitálním světě, bylo již načase, aby vzniklo nějaké tržiště, na kterém se budou jednotlivé modely obchodovat. S touto novinkou přijde OpenAI příští týden.

Tržiště by mělo umožňovat veřejnosti obchodovat své vlastní trénované AI. Zatím se neví, jestli bude tržiště ze strany OpenAI nějak monetizované, ale na tuto informaci jistě dlouho čekat nebudeme.

Více na stránkách Techcrunch.

První vylepšení Windows klávesnice za 30 let? Přibude nové tlačítko s AI

Moloch jménem Windows je na většině počítačů po celém světě. Taková síť zařízení nutně vybízí k poměrně velké stagnaci a konzervativnímu rozvoji. Něco podobného lze vidět i na typické klávesnice, která teď dostává první update za posledních třicet let. Novým tlačítkem bude AI copilot, který uživatelům umožní jednoduchý přístup k rádci v podobě umělé inteligence.

Více na stránkách Cointelegraph.

OpenAI čelí nové žalobě týkající se autorského práva

Umělá inteligence přinesla do světa velký boom, ale zároveň spoustu otázek týkajících se autorských práv. OpenAI se nedávno dostala do sporu ve státě New York, kde byla firma osočena z neoprávněného využití obsahu týdeníku k tréninku svých modelů. V tomto případě jde o miliardy v údajných “škodách”. Nový případ v podstatě navazuje na ten původní, přičemž se částka šplhá na 150 000 dolarů za každé porušení.

Více na stránkách Cointelegraph.

Nové pokroky v samočinných nákladních vozech

Komerční doprava pasažérů a její automatizace skrze samočinné vozy je jedna věc, nahrazení nákladních automobilů je druhá. Na druhou skupinu cílí nový startup Aurora. Projekt za 300 milionů dolarů překonal jednu z prvních překážek, kterou byl design celého systému. K tomu také dokončili takzvaný fallback system, který má přebrat kontrolu nad celým autem v případě, že původní technologie z nějakého důvodu zklame.

I když se to může zdát jako základní, ve skutečnosti je fallback systém zásadní milník, který snad firmě otevře dveře. Dnešní regulatorní prostředí je velice citlivé na jakoukoliv známku nedostatečné bezpečnosti, kvůli čemuž musela například Tesla pozastavit autopilota u stovek tisíc vozů

Více na stránkách Techcrunch.

Logan Paul bude vracet peníze za “podvod” CryptoZoo

Známá internetová hvězda Logan Paul vytvořil v roce 2021 svou vlastní NFT hru inspirovanou značkou Pokémon. Momentálně se zdá, že byl celý projekt jistým podvodem. Logan Paul se ve svém nedávném vyjádření zavázal k tomu, že peníze za NFT tokeny vrátí, ale jen za předpokladu, že jej nebudou majitelé žalovat.

Více na stránkách Techcrunch.

Tahle apka umožní restauracím vybírat peníze za použití toalety

Určitě tento příběh znáte – jste na dlouhém výletě uprostřed města, proběhnuli jste několik obchodů – a najednou to přijde – chce se vám na toaletu. Kam si ale odskočit? V restauraci si musíte něco koupit a veřejné toalety jsou tak trochu noční můra i ve dne.

Víceméně každý podnik s jídlem nebo pitím má nějaké záchody. Co kdyby je mohla restaurace pronajímat náhodným kolemjdoucím? Právě to se rozhodla dokázat aplikace Flush. Aby nepřišli na škodu majitelé podniků, bude zde zabudovaný i ratingový systém, s pomocí kterého dokáže firma odmítnou hosty s nevalnou historií.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.