Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy pro vás máme připravenou různorodou kopici novinek, které podle nás stojí za pozornost. V naší první zprávě si něco řekneme k poměrně kontroverznímu zařízení Rabbit r1, které se snažilo napasovat do role AI pomocníka. Podíváme se i na aplikaci Delta, která majitelům iPhonů umožňuje hraní konzolových retro her. V neposlední řadě si skočíme i do Microsoftu, který policii zakázal přístup k celkem zásadnímu nástroji. Pohodlně se posaďte, přejeme vám příjemné čtení.

Asistent s umělou inteligencí Rabbit r1 je konečně na trhu, převládají smíšené pocity

Možná jste v minulých týdnech někde na sociálních sítích viděli takové malé oranžové zařízení, které se podobá smartphonu. Jestli ano, pak už víte, jak dlouho očekávané zařízení Rabbit r1 vypadá. A o co se vlastně jedná?

Rabbit r1 by měl být něco jako pomocník s umělou inteligencí. Základem je to, že se zařízení napojí na mobilní telefon. Uživatel následně vše ovládá právě z Rabbit r1, radí se s AI asistentem – vše bez nutnosti vytahovat výkonný telefon z kapsy nebo batohu.

Jelikož už je tento gadget venku, je možné najít i diskuze a recenze. Nutno říct, že nejsou nijak pozitivní. Uživatelé si stěžují na nedostatek aplikací, nevyužité ovládací prvky, malou výdrž baterie a výkon, který ničím neosloví.

Více na stránkách Techcrunch.

Emulátor retro her Delta je nejstahovanější aplikací na App Store

Kdybyste si měli tipnout nejoblíbenější appku na App Store, co by to podle vás bylo? Poe? Ještě nedávno se tento žebříček měnil, avšak aplikace Delta, která byla ve vývoji posledních deset let, se minulý týden vynořila jako naprosto suverénní vítěz

Po dlouhých letech čekání se tento emulátor konečně dostal na obchod s aplikacemi. Zveřejnění předcházelo mnoho tahanic, ale nakonec vše dopadlo dobře. Aplikace v zásadě ze dne na den dostala na první místo žebříčků, a to z velice dobrého důvodu. Díky Delta si totiž můžete zahrát hry, které jsou staré třeba 40 let z originálního Nintenda, jako je Mario, Pokemoni atd.

Více na stránkách Techcrunch.

Provozní zisk Samsungu narostl za rok o 930 procent

Když se výsledky firmy zlepší meziročně o deset procent, investoři slaví. Co teprve když společnost rozroste svou výsledovku o stovky procent?

Přesně to se povedlo Samsungu, jejichž provozní zisk od minulého roku v prvním čtvrtletí nabobtnal o neuvěřitelných 930 procent. Může za to zejména zvýšená poptávka po čipech, paměťových kartách a serverech. Tu rozpoutala hysterie s umělou inteligencí, do které se teď pouští víceméně každá velká tech firma. 

Více na stránkách Techcrunch.

Cloudové odvětví vzrostlo na výnosech o 21 procent

Oprostíme se teď od Samsungu a podíváme se na celé jedno odvětví. Cloudový průmysl byl v roce 2023 v určitém útlumu, který nejednoho investora děsil. Jak to tak ale vypadá, v tomto roce se trend obrátil a může za to znovu AI. Celkové výsledky jsou o 21 procent lepší než v předchozím roce a v absolutních číslech dosáhlo odvětví na 76 miliard dolarů.

Více na stránkách Techcrunch.

NASA bude rozšiřovat kapacity pro startování vesmírných raket

Problém vesmírného průzkumu byla ještě donedávna cena a propojení s veřejným sektorem. Pokud veřejnost chtěla peníze jinde, byla by pro politika sebevražda investovat do NASA. Toto se již částečně vyřešilo tím, že dnes iniciativu přebírají soukromé společnosti. Ty jsou agilnější, efektivnější a mají dostatečně silnou motivaci inovovat. Technologie přestává být postupně blokem, naopak ale začneme narážet na provozní kapacity. Právě z toho důvodu chce NASA rozšiřovat svou základnu na Wallops Island

nasa.gov

Jestliže se povede tento plán prosadit, měla by se kapacita tohoto místa zvýšit z 18 na celkem 52 ročních startů, tedy skoro třikrát tolik. Nejenže by to umožnilo vynést více váhy na orbitu. Více startů by znamenalo zásadně více dat a testů, které by ještě umocnily technologický postup.

Více na stránkách Techcrunch.

Microsoft zakazuje policii využívat AI nástroje pro rozpoznávání obličejů

Na Microsoft se dá kydat špína celé dny, ale toto rozhodnutí za nás plně schvalujeme. Firma totiž minulý týden explicitně zakázala využívání jejich umělé inteligence Azure OpenAI k rozpoznávání obličejů všem represivním složkám po celém světě. Obava plyne především z tzv. AI halucinací, biasů rasového profilování získaných z testovacích vzorků apod.

Více na stránkách Techcrunch.

Hubble Network se povedlo propojení se satelitem pomocí bluetooth

Průlom se povedl i firmě Hubble Network, které se podařilo připojit k přímo k satelitu skrze bluetooth. Jestliže by se tato funkce dostala k veřejnosti, umožnilo by to soukromým subjektům například zlepšení logistiky, sledování užitkových zvířat, vytvoření GPS hodinek pro děti… no prostě fantazii se meze nekladou

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.