Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy pro vás máme připravenou zásobu zajímavých novinek, které stojí za pozornost. Naší dnešní hvězdou bude Nvidie, která minulý týden pokořila hned několik čísel. Podíváme se ale třeba také na vůbec první komerční přistání na měsíci, jenž se povedlo společnosti Intuitive Machines. Udělejte si pohodlí a můžeme se na to vrhnout.

Nový rekord Nvidie – Poprvé dosáhla valuace 2 biliony dolarů

Technologické společnosti jsou tradičně na vrcholu tržního žebříčku. Dává to smysl, protože pokrok vždy přitahoval peníze – do výsledovky i na trhy. Novým milníkem výrobce AI čipů Nvidie je dosažení tržní valuace 2 biliony dolarů.

To nejdůležitější, co hraje Nvidii do karet, je rozvoj odvětví umělé inteligence. Čipy, které dokáží s těmito systémy pracovat, jdou na dračku, na čemž firma doslova rýžuje zlato. O tom svědčí i samotné finanční údaje – obrat společnosti se od minulého roku v podstatě zdvojnásobil.

Používají se v automobilovém průmyslu, v telekomunikacích při plánování sítí, v běžných společnostech, které si zakládají na práci s daty. Tyto firmy těží z toho, co dosud nebylo možné,” řekl Bob O’Donnell, technologický analytik z USA.

Cena akcií se za poslední rok víceméně ztrojnásobila.

Více na stránkách BBC.

Nvidia překonává Teslu v žebříčku nejobchodovanějších akcií

Společně s tržní kapitalizací se Nvidia vyhoupla i ve smyslu akciového obchodování. Za posledních třicet obchodních dní se stala nejobchodovanější akcií na trhu, čímž shodila dosavadního krále tradingu Teslu.

cointelegraph.com

Více na stránkách Cointelegraph.

První komerční přistání na měsíci se jen těsně vyhnulo katastrofě

Znovu zde navážeme na naše minulé techno novinky, ve kterých jsme jen v krátkosti zmínili úspěšný vzlet lunárního přistávacího modulu firmy Intuitive Machines. Tentokrát už se posouváme k tomu nejdůležitějšímu – modul na měsíci úspěšně přistál, což dělá ze společnosti první soukromý subjekt, který byl něčeho takového schopný.

Celý kousek nebyl ničím snadným. V průběhu přistání se ukázaly některé systémy jako nefunkční. Jmenovitě například laserové měřiče vzdálenosti, které zajišťují informace o výšce a rychlosti klesání.

Z národního pohledu jde pak o první americké vybavení, které přistálo na měsíci za posledních 50 let.

Více na stránkách Techcrunch.

Reddit konečně požádal o svou první veřejnou nabídku akcií

Znáte sociální síť Reddit? Jde o jedno z největších veřejných fór na internetu. Najdete zde víceméně vše – od slušného až po horší. Akciová komunita poměrně dlouho čekala na moment, kdy se tento gigant pustí na veřejné prostranství. Teď se zdá, že se přání konečně vyplní, protože Reddit minulý týden požádal o vlastní veřejnou nabídku akcií IPO.

Poněkud horší zprávou jsou finanční výsledky společnosti. Bohužel je celý provoz ztrátový podle standardních i upravených účetních výkazů.

Reddit se rozhodl také pro poměrně nezvyklý krok – chce si totiž ponechat zhruba 75 000 kusů akcií, které následně rozdá mezi uživatele Redditu.

Více na stránkách Techcrunch.

Deal mezi Googlem a Redditem umožní spolupráci týkající se AI

S Redditem ještě nekončíme. Firma před pár dny uzavřela svůj první velký deal s jedním velkým vývojářem umělé inteligence- s Googlem. Alphabet od tohoto momentu dokáže skrze API napojení přistupovat k veškerému obsahu na všech fórech, což znamená otevřené dveře k nespočtu informací, radám a datových celků.

Více na stránkách Cointelegraph.

Více než polovina dospělých uživatelů TikToku nikdy nepřidala žádné video

Nová studie z Pew Research Center ukazuje, že necelá polovina dospělých uživatelů na TikToku figuruje pouze v roli konzumentů, nikoliv producentů obsahu. Vše vychází z dotazníkového průzkumu, ve kterém 48 % dospělých uvedlo, že za své fungování na TikToku nepřidali ani jedno video. Takový typický uživatel dokonce ani nevyplnil popisek svého vlastního účtu.

Jednou ze zajímavých informací je také to, že za 98 procent obsahu na TikToku může zhruba čtvrtina nejaktivnějších uživatelů.

Více na stránkách Techcrunch.

AML regulátor bude mít své sídlo ve Frankfurtu

AML zákony se zabývají hlavně ochranou před praním špinavých peněz a zamezením financování terorismu. Doposud se jednalo o pravidla, která byla pod správou úřadů s jiným zaměřením. Evropská Unie se ale rozhodla pro vytvoření nové jednotky, u které bude AML jediným cílem. Tato entita bude mít sídlo ve Frankfurtu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Uber Eats spouští v Japonsku své autonomní rozvážkové roboty

Služba Uber Eats spustila své autonomní roboty na rozvážku jídla v Japonsku. Malé vozy vyšly ze spojení Uberu a firmy Cartken. Rychlost jízdy se pohybuje zhruba na úrovni chůze, přičemž ve svém nákladovém prostoru uvezou objem o 27 litrech.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.