Drazí čtenáři, vítejte u našeho dalšího vydání týdeníků ze světa technologií, start-upů a fintechu. Jako vždy pro vás máme připravenou nálož novinek, které byste neměli propásnout. Zaměříme se dnes na giganta Google a jeho funkci sledování polohy, dále pak skočíme na Tesla Bot. Ukážeme si ale také třeba Twitch, který udělal poměrně velkou změnu podmínek na své streamovací platformě.

Google bude ukládat data o poloze na místním úložišti, čímž utne zdroj informací pro represivní složky

Pamatujete si ještě na covidové šílenství? Spousta lidí věřila tomu, že se jim do těla dostane společně s vakcínou i nějaký čip, díky kterému je bude možné například sledovat. Tato skupina si vůbec neuvědomovala, že už jeden takový trackovací nástroj dávno vlastní a nosí ho pravidelně všude s sebou. Řeč je samozřejmě o telefonu a sdílení dat s velkými technologickými společnostmi jako Google.

Až doposud byla tato data držena na nějakém vzdáleném úložišti, a fakticky tak byla pod kontrolou samotné společnosti. To se má teď změnit, protože Google umožní ukládání těchto údajů na místním disku. Krok je to naprosto zásadní, neboť tím sebere mocný nástroj především z rukou policejních složek a jiných represivních orgánů.

Pro ně jde o skvělou možnost, jak zpětně zjistit polohu určité osoby. V zásadě jim stačí o data požadat, trochu na firmu zatlačit a voila – lokace je na světě. Tento postup často funguje, ale je také trnem v oku u mnoha lidí, kteří věří, že jde o protiústavní jednání. Dokonce ani soudy nejsou v této záležitosti za jedno.

Zdá se tak, že Google přišel s vlastním řešením této otázky, protože jednoduše nedokáže vydat údaje, které nemá. I když jde stále o problémovou big-data firmu, musíme zde vyšvihnout velkou poklonu.

Více na stránkách Techcrunch.

Vylepšený Tesla bot je o 30 % rychlejší a o 10 kilogramů lehčí

Humanoidní roboti jsou technologie, o které se hovoří již pěkných pár desítek let. Isaac Asimov o nich vytvořil celý vesmír a určitě si ještě pamatujete na povídku RUR. Jsou ale skutečně budoucností, nebo se jedná pouze o zbožné přání inženýrů? Ať je to jakkoliv, i automobilka Tesla přišla se svým vlastním strojem.

Tesla Bot s názvem Optimus je humanoidní stroj, který se umí sám pohybovat, dokáže zatancovat a také dřepovat. Jeho druhá verze Optimus Gen 2 je také o 30 % rychlejší a važí o necelých 10 kilo méně. Z hlediska pohybu jde také o velký krok. Minulá verze sotva chodila a potřebovala neustále pomáhat, zatímco dvojka již zvládne tyto základní úkony sama.

Stroj tohoto typu by mohl v budoucnu najít uplatnění například na pozicích jako skladník apod., u kterých jde především o přesouvání věcí z místa na místo. 

Více na stránkách Cointelegraph.

Twitch zpřísňuje pravidla týkající se nahoty

Dnes je Twitch jedna z největších streamovacích platforem na světě. Ohromná divácká základna logicky přitahuje všechno možné. Mezi tím se najde i mnoho kanálů, které mají pro svou komunitu podstatně dospělejší obsah. Vyrostlo zde mnoho modelek, skandálů a dalších podivností. Platforma, která byla původně o gamingu, se velice rychle stala místem s pořádnou náloží nahoty.

Twitch již dlouhou dobu zpřísňuje různá pravidla, avšak konkrétně tuto věc nechával jaksi mimo. Teď se vedení rozhodlo, že vrátí omezení i na nahotu. Úvodní změna pravidla mluvila o tom, že bude zakázána pouze nahota reálná, čímž by měli prostor umělci. Lidská vynalézavost je ale velice rychle předběhla, protože Twitch v ten moment zaplavila vlna AI modelů apod. Výsledek bude pravděpodobně takový, že se nahota povolí buď pro všechny, nebo pro nikoho, protože jakékoliv pokusy o větší roztřídění akorát prohlubují šedou zónu, do které se dá schovat.

Více na stránkách Techcrunch.

AI na generování deepfake fotografií v růstu o tisíce procent

S výše zmíněným tématem tak trochu souvisí i tato zpráva. Analytická společnost Graphika se zaměřuje na sociální sítě. Jejich report se zabýval množstvím příspěvků a komentářů, které nějakým způsobem odkazují na služby týkající se deepfakování nahých fotografií. Jejich množství je údajne oproti roku 2023 větší o 2400 % oproti roku 2022.

Více na stránkách Cointelegraph.

Může být budoucnost autonomní dopravy v podobě mikrotranzitu?

Možná, že začátek autonomní dopravy bude spočívat v malých komunitách. Touto cestou se vydal startup May Mobility. Nově se jejich přepravní prostředek spustil v Sun City v Arizoně, což je malá komunita pro seniory. Důvod pro výběr tohoto prostředí je ten, že jde o poměrně kontrolované prostředí, na které je již současná technologie připravena.

Více na stránkách Techcrunch.

Politický lobbismus ze strany technologických společností už se nesnaží ani skrývat

Pokud si myslíte, že technologické společnosti neovlivňují politické dění, čeká vás velké překvapení. Minulý týden se situace dokonce plně odkryla. Jeden z velkých investorů Andreessen Horowitz prohlásil, že zaplatí peníze jakémukoliv politikovi, který bude obhajovat “optimistickou technologickou budoucnost”.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.