Ve světě finančních technologií, kde inovace představují klíč k úspěchu, se objevuje mnoho rozhovorů o spolupráci, vizi a transformaci. Jeden z těchto rozhovoru nám poskytla i společnost Five Crafts, inovativní hráč na českém fintech trhu. V rozhovoru se Marián Vandas a Petr Macalík, spoluzakladatelé společnosti, dělí o cestu, která je přivedla k založení Five Crafts, o významu business analýzy a agilních metodik ve vývoji produktů, a o tom, jak společnost přistupuje k řízení rizik a compliance v dynamicky se vyvíjejícím finančním sektoru.
Jaký je váš background a jak vás přivedl k založení společnosti Five Crafts?
Marián Vandas (Co-founder & Head of Compliance):
Všichni zakladatelé společnosti Five Crafts se před více než deseti lety setkali na projektu Mobito – první aplikace pro placení mobilním telefonem na českém trhu. Projekt byl zastřešen pěti největšími českými bankami a všemi mobilními operátory. Postupně se naše cesty rozběhly po trhu, ale stále jsme se všichni pohybovali v oblasti platebních řešení, bankingu a technologií.
V roce 2022 jsme se jako tým znovu setkali na projektu návrhu a vývoje fintech aplikace. V rámci této spolupráce jsme si uvědomili, že jednotlivé oblasti, které každý z členů týmu zastřešuje, tvoří komplexní balík služeb, se kterým můžeme klientům pomoci od prvotní myšlenky až ke spuštění projektu. A hlavně, že nás práce spolu naplňuje a baví.
Proč se společnost Five Crafts rozhodla vstoupit do asociace v letošním roce?
Marián Vandas:
Vzhledem k tomu, že se věnujeme projektům zejména v oblasti finančních technologií, spousta našich klientů a obchodních partnerů již členem asociace je, zdálo se to jako logický krok. Dalším zásadním argumentem pro vstup byla naše potřeba sdílet know-how, pomáhat posouvat a rozvíjet fintech trh v České republice, ale také za její hranice.
Jaký přínos vidíte v business analýze pro úspěch vašich projektů?
Petr Macalík (Co-founder & Head of Analysis):
Jednoznačně úspora prostředků na vývoj. Každá koruna investovaná do efektivní analýzy pomůže ušetřit násobky hodin vývoje. Business analýza musí kráčet vždy alespoň pár kroků před vývojem, rychleji a levněji hledat a prošlapávat cestu. My
pomáháme klientům vydefinovat jejich MVP, proveditelnost, klíčové milníky a úzká místa. V rámci našich odborností řešíme architekturu, právní prostředí, finanční implikace i schopnost takový produkt reálně provozovat. Zároveň hledáme na trhu, zda něco takového, co se chystáme vyvíjet, již třeba neexistuje a nelze pořídit levněji a rychleji. Přejímáme a pomáháme rozvíjet vizi klienta, tak aby byl umožněn dlouhodobý rozvoj produktu.
Vhledem k tomu, že většina společností dnes nakupuje vývoj externě, jsme to často my, kdo za stranu klienta stanovuje na tento vývoj měřitelné požadavky a kontroluje kvalitu dodaného díla. V neposlední řadě jsme fanoušci vizuální komunikace mezi produktem a vývojem – ověřili jsme si opakovaně klišé “jeden obrázek za tisíc slov”.
Jaký význam přikládáte rizikovým analýzám a dodržování compliance, zejména v oblasti AML/CFT regulací?
Marián Vandas:
Řízení rizik a soulad s platnými právními předpisy považujeme za klíčovou oblast a nezřídka je o tom nutné přesvědčit i naše klienty. Tento přístup nejenže posiluje důvěru jejich klientů a investorů, ale zejména je chrání před vysokými finančními ztrátami a reputačními riziky. Zvláště v oblasti AML/CFT regulací, které upravují boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu, je dodržování přísných standardů nezbytné, opak může vést až ke ztrátě licence, zákazu činnosti, ale i trestní odpovědnosti členů statutárních orgánů společnosti.
Je to rozdílné v ČR a zahraničí?
Z pohledu našeho přístupu to rozdílné není, naše snaha o vysokou úroveň compliance a ochrany před riziky je vždy konzistentní. Česká regulace má, oproti té evropské, svá specifika, a není zrovna nejpřívětivější, ale právě s tím umíme našim klientům dobře pomoci a najít user-friendly a přitom compliant řešení.
Jakým způsobem využíváte agilní přístup ve vašem procesu tvorby produktů a jaké jsou jeho hlavní výhody?
Petr Macalík:
Slovo “agile” je dnes trochu nadužívané, sami ale agilní principy využíváme denně a to nejen v kontextu vývoje. Opět, jde o úsporu na straně klienta. Větší vize rozložíme do inkrementálních částí tak, abychom ve spolupráci s vývojem co nejdříve dosáhli testovatelných částí produktu. To nám umožňuje včasné odhalení problémů a rychlou úpravu strategie produktu nebo jeho vývoje, v čemž vidíme naši hlavní přidanou hodnotu.
Jakou roli hraje vaše spolupráce s vývojovými týmy od analýzy až po uvedení produktu na trh a jaké jsou klíčové prvky této spolupráce?
Petr Macalík:
Našim cílem je klienta doprovázet od vize k její realizaci, což v kontextu fintechu má mnoho podob. Kromě té již zmiňované business analytické práce po boku vývoje, bych dodal, že dokážeme pomáhat s finančním plánováním a fundingem. Také klientům pomáháme hledat správné partnery, domlouvat s nimi spolupráci jak technicky, tak finančně i právně. Díky celoevropské síti kontaktů a zkušenosti v týmu dokážeme pomoci i s expanzí na zahraniční trhy.
Z hlediska životního cyklu produktu klientům nabízíme spolupráci i po uvedení na trh. Vzhledem ke zkušenostem části našeho týmu s provozem jsme zvyklí připravovat procesy tak, aby splňovali nejpřísnější požadavky regulátora, přitom byly proveditelné v co nejužším týmu a snadno škálovatelné. Takový tým pak klientům pomáháme najít, zaškolit a dočasně řídit, pokud je to třeba.
Mezi referencemi vidíme například fintech InvestBay nebo banku Trinity. Co jste dělali pro tyto partnery?
Petr Macalík:
Pro banku Trinity pomáháme připravit kompletní business a IT zadání nové platební karty VISA a spolupracujeme i na dalších projektech banky. Naše spolupráce s Trinity je důkazem, že se neomezujeme jen na fintech. Věříme ve vzájemné obohacení bankovního a fintech světa.
Z pohledu portfolia našich služeb je InvestBay příkladem klienta, pro kterého zastřešujeme takřka kompletní sadu našich služeb – od analýzy, přes risk management, AML compliance, nastavení finančních procesů až po zastřešení projektu s karetní asociací Mastercard a dalšími partnery.