Hezký den, Honzo. Děkuji za přijetí pozvání k rozhovoru pro náš magazín Fintree.cz. Dnes se společně podíváme na vaši cestu do role CEO Purple Ventures a také na skupinu Purple jako takovou.

Na začátek bych vás možná poprosil o krátké představení Purple Ventures? Na webových stránkách přímo naleznu, že se zajímáte o FinTech startupy.

Purple Ventures investuje do “purpose-driven” technologických startupů s prvními tržbami a globálními ambicemi. Prvotní investici děláme cca 200 až 500 tis. USD (EUR), obvykle v rámci tzv. seed kol. Doposud jsme realizovali 10 investic a další čtyři aktivně řešíme.
Od prvotního zaměření především na fintech startupy postupně ustupujeme, jak pro nás roste význam “impactových” investic, jejichž zakladatelé mají primárně ambice dělat svět lepším.
Co se nemění je náš fokus na investice do startupů, kde jsou klíčovou komponentou softwarové technologie, a musí za nimi stát lidé, kteří s námi hodnotově rezonují.

Purple Ventures jako takový spadá do skupiny firem Purple Holding. Můžete nám říci, jak tento holding vznikl a čím se zabývá?

Ano, Purple Ventures je uzavřený venture capital fond, který je vlastněn Purple Holdingem. Ten budujeme více než dekádu a hlavní oblastí podnikání je vývoj technologií pro forexové brokery (webové a mobilní aplikace, správa obchodních serverů, řízení rizik), resp. poskytování sdílených služeb pro tyto brokery, např. marketing, compliance, platební metody, zákaznickou podporu, projektové řízení, či HR.

Jak jste se do Purple týmu dostal? Ve vašem LinkedIn profilu vidím cestu od konzultanta v Deloitte, přes manažera v DHL, regionálního ředitele Moravia IT v Číně, až po CEO v Purple Ventures.

S Davidem Kašperem, CEO Purple Holdingu, mne seznámil už v roce 2016 Petr Skondrojanis (Cocuma.cz) a od konce dubna 2017 spolupracujeme. Do světa podnikání jsem, posílen i znaven po Vámi uvedených korporátních angažmá, vkročil v roce 2013 jako spoluzakladatel Proděti.cz, e-shopu s dětskou módou, který jsme prodali do E-commerce Holdingu (později Mall Group) v portfoliu Rockaway. A následně jsem byl u zrodu startupu PurposeFly.com mapujícího sociální vazby a neformální influencery v pracovních týmech.
Odtud už to bylo do na hodnotách postaveného, a tehdy ještě relativně punkového, Purple Technology jen krůček. 🙂

Jaká je aktuálně náplň vašeho pracovního dne?

Dobrá otázka, zamyslím se spíše nad náplní práce v průběhu měsíce, protože dny se mohou od sebe hodně lišit. Cca 40 % času věnuji práci / komunikaci se zakladateli firem, do kterých jsme již investovali. Cca 40 % času věnuji business developmentu, vyhodnocování nových investičních příležitostí, rozvoji vztahů ve VC komunitě (moc rádi koinvestujeme s ostatními fondy) a drobet marketingu. A zbylých 20 % je manažerská práce – dnes máme v Purple Ventures tým 7 lidí (většina na part-time).

Jaké startupy máte nyní v portfoliu a po kom se poohlížíte? Jste aktivní také v České republice?

Z fintech oblasti vlastníme podíly v Curfex.com (Hong Kong) a Barion.com (Maďarsko), které se věnují platebním metodám, plus Tymit.com (UK) a Kilde.sg (Singapur) v oblasti spotřebitelského úvěrování. V oblasti blockchain technologií máme investice do Tatum.com (UK+CZ) a Veracityprotocol.org (US+CZ). Impactové investice do Toroto.mx (Mexiko) a Tesla-medical (CZ). Aktivní v České republice tedy jsme. Aktuálně se právě v Česku poohlížíme po dalších dvou impactových investicích, dvou marketplace startupech a jedné blockchainové investici.
Zároveň máme jako privátní uzavřený fond, který není časově omezen, strategii investovat i do otevřených VC fondů. Doposud jsme tzv. limited partnery v českých Nation1.fund, Tensor.ventures či v LongevityTech.fund a příští rok přibudou cca 3 další, nejspíše české VC fondy, např. TiliaImpactVentures.cz.

Pokud bych se chtěl dostat do Purple Ventures a pracovat s vámi po boku, co pro to musím udělat?

Purple tým, jehož jsou Purple Ventures součástí, dnes představuje 250 pečlivě vybraných lidí napříč kontinenty a kulturami. Hledáme kolegy, kteří k nám lidsky zapadnou, jsou schopní zároveň.
Zásadní je pro nás hodnotový fit do týmu. Jsme svobodná organizace (byť tento pojem interně nepoužíváme), která poskytuje lidem obrovskou volnost odkud, na čem a kdy pracovat, a zároveň očekáváme odpovědnost, přátelskost, lidskost, pokoru, spolupráci a tah na branku.
Nyní do týmu Purple Ventures posily nehledáme, ale v roce 2022 nejspíše přibude Investment analytik/čka – což bude juniorní role vhodná pro VŠ studenta, takže se budeme dívat zejména jak zapadne do týmu, a jak nad věcmi/čísly přemýšlí.

Jaké 3 FinTech služby využíváte nejraději?

Rád používám Fio banku včetně jejich obchodování s akciemi, mají výborné apky. Využívám často GooglePay, občas PayPal. Revolut mám, ale nepoužívám. Poslední dobou mě zaujalo v restauracích Qerko.

Všiml jsem si, že jste velký fanoušek elektromobilů. Užíváte přezdívku ElectroDad, pod kterou šíříte myšlenku elektromobility na svém webu a youtube kanálu. Můžete nám říct něco o tomto svém koníčku?

Téma mě naprosto pohltilo, když jsme v dubnu 2018 pořídili domů první elektromobil (Nissan Leaf) a na střechu rodinného domu fotovoltaiku. Inspirací začít v lednu 2019 točit videa mi byla tehdy 11 letá dcerka Youtuberka. 🙂
Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii, protože bude ročně ušetřeno minimálně 1 000 lidí umírajících v Česku vlivem znečištění ovzduší z dopravy.
Po 3 letech, 300 publikovaných videích na YouTube a Streamu a hojně přes 3 mil. zhlédnutí jsem tuším inspiroval první tisíce lidí a firem k pořízení elektromobilu a/nebo fotovoltaiky, a na všech médiích mne sleduje ke 20 000 lidí.
Poslední měsíce pozoruji, že mi v businessu pomáhá, že mě lidé znají z Youtube. Otevírá to dveře a zároveň mne to naučilo řemeslo natáčení, které nově využívám při tvorbě Purple Ventures Zoom video podcastů.
Pro tátu tří dětí je to zároveň výzva, jak časově náročného koníčka balancovat s časem pro rodinu.

Purple Ventures podcast:

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Purple Ventures

Zaujal vás rozhovor s Janem Staňkem? Nenechte si ujít více informací ze světa Purple!

🟣 Zjistit více 🟣