Ahoj Lukáši. Děkuji za přijetí rozhovoru u nás ve Fintree. Společně se podíváme na cestu Qerka od myšlenky k plánované expanzi.

Mohl bys nám Lukáši v pár větách popsat, co to Qerko je a co umí?

Qerko je nejpohodlnější způsob na světě, jak zaplatit v restauraci. Funguje to tak, že uživatel si naskenuje QR kód na stole a okamžitě vidí vše, co si objednal. Vybere si, jaké položky chce zaplatit a zaplatí přes Apple Pay, uloženou platební či stravenkovou kartu. Po zaplacení dostane do aplikace a do emailu digitální účtenku, takže není potřeba nic tisknout. Zaplatíte tak do 5 vteřin. Kromě toho sbíráte věrnostní bodíky a odměny v restauracích, které tuto funkcionalitu využívají.

Jak tě myšlenka na založení Qerka vůbec napadla?

Šel jsem si vyřešit svůj vlastní problém. Znáte také tu větu, budete platit dohromady nebo zvlášť? A pak musíte jít stejně k pokladně do fronty rozpočítávat účet. Říkal jsem si, tohle přece musí jít dělat líp! A tak se mi v hlavě zrodil nápad Qerka.

Jaký byl časový horizont od myšlenky k prototypu?

Dělali jsme po večerech na první verzi necelý rok. Poté jsme v lednu 2019 spustili Qerko v první restauraci Hospoda na Krétě v Hořovicích. Tehdy ještě s původním názvem It Is Paid! Čekali jsme, jestli se něco stane a někdo do aplikace přidá platební kartu a zaplatí, přestože to nikdo neznal. A ono to zafungovalo a první lidé takto začali platit své útraty. A opakovaně!

Zasáhla vás pandemie Covid-19? Některé FinTechy jako je Robinhood a další neskutečně nakopla. Jak je to u vás?

Nás pandemie na první pohled spíš zpomalila. Nejpohodlnější způsob na světě, jak platit v restauracích nefunguje, když není kde platit. Na druhou stranu, Covid krize urychlila celou digitalizaci gastro odvětví a podniky si uvědomují, jak jim technologie umí pomáhat.

Kolik aktivních uživatelů máte k dnešnímu dni?

Qerko má přes 120 tisíc registrovaných uživatelů. Počty stažení appky nesledujeme jako KPI, je to lhaní si do kapsy. Zajímají nás skuteční uživatelé a reálné počty plateb a GTV (objem transakcí).

Společně už jsme se bavili o technologii NFC, kterou do svých QR kódů implementujete. Proč je to důležité?

Když říkáme, že je to nejpohodlnější způsob na světě, jak můžete zaplatit v restauraci, tak to myslíme vážně. Prioritou je, aby celá uživatelská experience byla maximálně smooth. A NFC je rychlejší než skenování kódu. U modelu jako je kiosek je však QR kód pohodlnější, než se k tomu muset přiblížit na pár milimetrů. Proto máme kombinaci QR kódu i NFC chipu.

qerko

Zdroj: Qerko.cz

Díky Qerku také odpadá tisknutí účtenek. Byl to původní záměr?

Od začátku razíme to, že je Qerko zelené. A to doslova. Určitě to je jedna z věcí, která se mi na našem produktu líbí od začátku. Šetřením papíru to však nekončí. S tím je trochu spojená i naše podpora Pralesu dětem. Nejen, že chrání stromy, ale zaměřují se i na pytláckou činnost a ochranu ohrožených druhů. Tak, aby tady našim potomkům zbyla nějaká zeleň. Ekologie a udržitelnost je pro nás velice důležitá.

Máte v Qerku nějaký zahraniční vzor, ke kterému vzhlížíte?

Existoval Flypay v UK, který však již byl prodán a stala se z toho úplně jiná služba. Princip byl Qerku vcelku podobný, nicméně jste ze seznamu vybíral podnik, následně číslo stolu. Rozhodně to nebyla experience, jakou máte v Qerku.

Na palubě máte internetový cirkus Miton. Jaké to je s tak zvučnými jmény spolupracovat?

Mitoni jsou skvělý! Musím říct, že to byly smart money a za spolupráci jsem pořád moc rád. Každý týden se potkáváme s Milanem Zemánkem a Ondrou Štěpánkem, kteří mají v cirkusu Qerko na starosti a pomáhají mi, oponují mi, motivují mě, koučují mě – jsem za to fakt vděčný. Mají fakt hezký přístup a je vidět na jejich portfoliu, že vědí, co dělají.

Tři měsíce zpátky jsi ohlásil další investiční kolo, kdy do vás Miton vložil 15 mil. Kč. Na co půjdou tyto prostředky? Můžeme se těšit na zahraniční expanzi?

Máme funkční produkt ve správnou chvíli. Miluju, když lidé používají naši službu opakovaně a skutečně jim šetříme trochu toho nejcennějšího, čím disponujeme – čas. Věřím, že se všichni dokážeme zabavit lépe, než čekáním na placení. Osobně něvěřím, že za deset let ještě někdo bude říkat hostům, aby šli lidé platit do fronty na bar. Peníze využíváme k tomu, abychom rostli a zrychlili se – jak v produktu, tak v obchodě. Ano, na expanzi již velmi aktivně makáme.

Máš něco, co by jsi chtěl našim divákům případně fanouškům Qerka vzkázat?

Užívejte si života plnými doušky, plyne rychle. And have some fun:-)

Poslechněte si také náš společný podcast:

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám rozhovor? Podpořte nás kávou.

Naše články a rozhovory píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!