NFC je zkratkou anglického výrazu „Near Field Communication“, který označuje bezdrátovou komunikaci. Tato bezdrátová technologie umožňující rychlou a zabezpečenou výměnu dat na omezenou vzdálenost (zhruba do 5 cm). V dnešní době tuto technologii podporuje většina chytrých telefonů, přičemž díky velmi krátké vzdálenosti je bezpečná a není vyžadována jejich identifikace. Připojení pomocí NFC je automatické a velmi rychlé. Stačí méně než 100 ms, oproti tomu Bluetooth 4 pro připojení vyžaduje mnohonásobně delší čas.

Jak NFC funguje?

Stačí dostatečně přiblížit dvě zařízení obsahující NFC technologii a automaticky se spustí jejich komunikace. Tato technologie funguje na bázi krátkých rádiových vln, má velmi nízkou spotřebu a na rozdíl od Bluetooth umožňuje vytvoření pasivních bodů. Ty jednoduše nalepíte na potřebné místo nebo je můžete nosit u sebe. Pomocí těchto pasivních bodů můžete například ovládat svou chytrou domácnost.

Nejčastěji se ovšem s NFC setkáme při placení v obchodech. Kdo z vás našich čtenářů již využil například k nákupu kávy, jídla v supermarketu. Kdekoliv, kde terminál přijímá bezkontaktní platbu můžete pomocí svého mobilu a Apple Pay nebo Google Pay zaplatit. Dost bylo hledání bankovek, mincí, platebních karet a peněženek, stačí přiložit mobil k terminálu a v mžiku máte zaplaceno. Tomu říkáme FinTech technologie! NFC platby mobilem jsou stále rozšířenější. 

NFC lze ale využít i v mnoha dalších situacích:

  • Bezdrátové platby v obchodech pomocí Google Pay, Apple Pay, FitBit pay a dalších.
  • Komunikace s úřady – od letošního roku (2021) by mělo být NFC součástí občanských průkazů
  • Odeslání přednastavené zpráv – ideální pro děti, které neumí psát, či seniory.
  • Sdílení hesel kamarádům (Wifi, aj.).
  • Jednoduchý přenos kontaktů mezi telefony.
  • Odemčení dveří – ke dveřím s uzamykacím systémem využívajícím tuto technologii jen přiložíte NFC mobil a máte otevřeno.

StartUpy využívající NFC?

Nyní se podíváme na 3 tuzemské startupy podnikající v naprosto odlišných odvětvích využívající NFC technologii.

NFCtron

Skvěle našlápnuto má NFCtron, jehož činnost zbrzdila pandemie Covid-19. V roce 2019 nasadil svoje řešení NFC plateb na 92 jednorázových akcích. Návštěvníci přes systém vytvořili 2 662 024 objednávek. Přes velké provozní ztráty se v sezóně 2020 povedlo posílit nejen tým vývojářů, ale i provozní tým a zvýšit počet klientů, kteří pořádají přes 240 akcí. Mimo plateb pomocí náramků s čipy nově představil službu NFCtron Plus pro propojování pořadatelů a prodejců. Všechny nové akce s placením přes NFCtron nabídnou pro své návštěvníky NFCtron Pass a přehled všech provedených objednávek na jednom místě. StartUp úzce spolupracuje s Global Payments a kromě platby čipem budou moci návštěvníci na jednotlivých prodejních místech zaplatit i bezkontaktně platební kartou.

NFCtron

Zdroj: Nfctron.com

Pealock

Pealock je chytrý elektronický zámek pro vaše sportovní vybavení. Dokáže ochránit kolo, lyže, koloběžky nebo třeba kočárek. Pealock disponuje pohybovým sensorem s integrovaným alarmem.  Oznámení o pohybu pak odesílá přímo do vašeho mobilního telefonu. Když se od Pealocku vzdálíte, tak umí přepnout na GSM režim a v případě nutnosti vám skrze zabudovanou SIM kartu zavolá.

Kde zde máme NFC technologii? Tu v něm najdete taky. Slouží jako alternativa k ovládání přes telefon. Pomocí NFC karty nebo náramku můžete zámek pohodlně zamykat a odemykat. Více NFC karet nebo náramků můžete snadno spárovat s jedním zámkem. Přístup k zamknutému jízdnímu kolu tak mohou mít všichni členové vaší rodiny.

pealock nfc

Zdroj: Pealock.com

Qerko

Qerko se primárně zaměřuje zejména na platby QR kódy, zkouší ovšem i jinou funkční strategii. Uživatelům s telefony, jež jsou vybaveny čipy NFC, dokonce umožní aplikaci otevřít, aniž by museli kódy skenovat. Zkrátka bude stačit přiložit zařízení ke Qerko označení na stole a aplikace se spustí.

„V Qerku hledáme stále cesty, jak lidem placení co nejvíce usnadnit. Přiložení zařízení ke Qerko QR kódu, který je vybaven NFC technologií, spustí rovnou aplikaci Qerka a to i bez nutnosti její instalace. Pracujeme na tom, abychom přinesli obdobný zážitek v podobě InstantApp také na Androidy,“ dodává Kovač.

NFC qerko

Zdroj: Qerko.com

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!