Hostem dalšího Fintree rozhovoru je Lukáš Dudek, kterého můžeme považovat za jednoho z předních odborníků na P2P (people to people) investice. Lukáš založil weby P2Pforum a P2Ptrh, které slouží jako wikipedie pro investory do projektů jako Mintos, Upvest a další.

Můžeš nám něco říct o sobě a P2Pforum.cz?

Mám rád technologie a efektivitu, což se propisuje i do financí.

S investováním jsem začal někdy kolem roku 2016 v mých 27 letech. Každý, kdo uvažuje o tom, že bude chtít zhodnocovat své peníze musí projít poměrně složitou vstupní bariérou, která zahrnuje širokou škálu investičních produktů a s tím spojenou rozhodovací paralýzu. P2P lendingu vděčím za to, že jsem tuto bariéru úspěšně překonal a začal peníze zhodnocovat, byť svůj postup dneska už nevidím jako ideální první kroky.

P2P fórum je pak komunitní projekt, kde jsme si v počátcích sdíleli především zkušenosti a dojmy z různých platforem. Reálné zkušenosti investorů nezkreslené marketingem a později affiliate partnery mají velkou cenu. Koneckonců každému jde o peníze na jejichž zisk vynaložil nemalé úsilí a čas a potřebuje se rozhodovat podle reality.

Fórum za 5 let existence urazilo dlouhou cestu. Rok 2020 a teď i 2021 nebyl pro P2P platformy zrovna ideální. Řada projektů stagnovala, prostředí se byrokratizovalo, byly tu defaulty a ani inovace nepokračují tempem jaké bychom rádi viděli. Fórum na to zareagovalo tím, že řada původních lidí z P2P vyrostla a nyní jsme více obecnější investiční fórum, kde najdeš pohromadě věci jako akcie, dluhopisy, nemovitosti, P2P, Bitcoin, investiční kameny a drahé kovy.

P2P v názvu fóra dnes spíše znamená že jako investoři stojíme při sobě a rádi své názory sdílíme. Jsme relativně mladí lidé, chceme si pomoci vzájemně. Řada z nás se zná i offline.

Jak dlouho investuješ do P2P projektů? Který byl tvůj první?

Na Mintosu jsem od svých počátků. Než jsem si načetl další informace, udělal jsem klasickou začátečnickou chybu a vsadil na tuto kartu poměrně dost peněz. Dnes Mintos pořád nostalgicky držím, ale má pozice je výrazně menší a tvoří jen jednotky procent z celého portfolia.

Které P2P projekty využíváš?

Mimo Mintosu mně v poslední době zaujal portál EvoEstate, který agreguje zajímavé crowdfundingové příležitosti napříč P2P trhem. Výhodou je jednotné prostředí, širší možnosti diverzifikace a usnadnění daní. V prostředí, kde se spousta poskytovatelů odděluje a zakládá vlastní platformy mi to přijde jako skvělá přidaná hodnota.

Z ČR jsem aktivní na platformě Bondster u poskytovatele ACEMA, dále jsem na Upvestu a čas od času si něco spíše pro radost přihodím na Portu Gallery. Hodně jsem opustil schémata napojení na nebankovní společnosti a dnes jsem aktivní spíše v oblasti nemovitostního crowdfundingu, což je mi jako stavařovi blízké a rozšiřuje mi to obzory.

Pořád se ale bavíme o alternativních formách investování, které dohromady tvoří cca 15% portfolia. Je to něco, co mi přináší radost a není to příliš korelováno s akciemi.

Jak tě napadlo založit P2Pforum?

Já ho nezaložil. Doménu a nápad mi totiž ten samý den “ukradl” původní zakladatel. Na fóru jsem byl tedy registrován jako člen č.2, později moderátor, dnes admin. Na tu práci naštěstí už nejsem sám. S kolegou Zbyňkem jsme se seznámili na prvním srazu.

Mé důvody k založení byly jasné. Tehdy jsem psal blog a měl jsem dostatek sebereflexe abych si uvědomil jak jsou názory jednoho člověka zavádějící a jak nebezpečné mohou být v objektivní diskusi odměny za doporučení. Přál jsem si existenci nezávislé a slušné komunity. Já byl navíc v začátcích investování a chtěl jsem najít někoho s kým bych si mohl o celé cestě povídat, protože to mé okolí úplně nechápalo. Od začátku jsem tedy plánoval přesah do offlinu a srazů i když k nim reálně došlo až třetí rok existence fóra.

Kolik má P2Pforum aktivních uživatelů a čím vším se platforma zabývá?

Skutečně aktivních uživatelů je přibližně stovka, což se nezdá být mnoho. Někteří si však vedou své investiční deníky a každý uživatel má trochu jiné zaměření. Pokud někdo dělá fórum dobrým místem, nejsou to admini. Je to každý jeden člověk z té stovky. Dohromady tvoří zajímavý koktejl informací, názorů, ale i protinázorů. Na straně čtenářů neumíme vysledovat, kdo k nám chodí pravidelně. Stává se, že někdo fórum roky sleduje než se vůbec přihlásí a položí svůj první dotaz.

Témat je spoustu a přibývají neustále další. Shrnul bych to od akcií přes investování po navazující fintech, který řeší konverzi měn a správu financí. Není to suchá investiční diskuse, ale hodně se do toho promítají technologie.

Jaké jsou plány do budoucna?

Založili jsme platformu P2Ptrh, kterou řešíme jako nadstavbu tradiční diskuse. Rádi bychom k platformám sbírali i uživatelské recenze a přinášeli v tomto odvětví další informace. Budoucnost vidíme ve spojení obou projektů. Klíčový bude další vývoj odvětví. Oproti krypto světu je tu výrazně pomalejší vývoj a více byrokracie. 

Budování komunity je navíc dost specifická záležitost. Stačí 3 noví, výraznější uživatelé – osobnosti se vším všudy a diskusi to úplně změní. To je na tom to krásné i svazující, člověk nikdy neví co bude dál. Já osobně bych si tipl, že se z fóra stane více co do investic obecnější a bohatší místo.

Výzvou bude moderovat diskusi aby byla dále slušná a chceme uživatelům nabídnout možnost odfiltrovat “balast” a zavést filtrování příspěvků na základě hodnocení.

Co říkáš na změnu obchodního modelu Zonky a přechod na Zonky Rentiéra?

Je mi to líto ačkoliv chápu okolnosti.

Zonky byla TA platforma, která v ČR prošlapala celému odvětví cestu. Já znám hodně lidí, jejichž investiční začátky byly právě na Zonky a pak se začali učit a naskytly se jim další příležitosti. Může se to dnes zdát absurdní, ale historicky lidé platili za pozvánky aby předběhli tisíce lidí ve frontě. Jeden čas se do něj zbláznilo mnoho lidí.

Dnes to trochu vypadá tak, že Zonky změnilo obchodní model a nechalo řadu lidí na platformě svému osudu. Souhlasím, ale myslím, že málokdo skutečně docenil Zonky za to dobré co přinesli a za co nikdy neinkasovali ani korunu.

Prodělal jsi už nějaké peníze v P2P projektech?

Ano. Osudné se mi staly britské portály Lendy a FundingSecure. Nevyhodnotil jsem dobře riziko, nestihl jsem se včas stáhnout a přišel o několik desítek tisíc Kč.


Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou!

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi když nás na jeden pozvete.

Chci vás pozvat!