Při aktuální výši inflace platí, že kdo neinvestuje, nechává se tímto nenápadným protivníkem ochuzovat o své vydělané prostředky. Spousta lidí se proto vrhla do světa investic, který je dnes běžnému uživateli velice blízko. Blízko díky FinTech aplikacím jako Revolut, BitPanda, DeGiro a další, kde na pár kliků pořídíte akcie, zlato, kryptoměny a další aktiva.

Dnes investuje skoro každý, ale kam jít pro informace, aby se běžný začínající investor nespálil? Ano je tu spousta Youtube kanálů, podcastů a různých stránek. Vždy ovšem dbejte na svůj úsudek a DYOR (Do your own research – svůj vlastní průzkum) a nedbejte na jasné investiční tipy (př: Tesla půjde příští týden na 2.000 $ apod.)

Naštěstí v Česku vznikl studijní program Investee, který účastníka provede světem financí od A až do Z. Tento program je víkendový a trvá zhruba měsíc. Vystupují v něm fundovaní lektoři ze světa investic, VC, Private equity, i kryptoměn ( Jan Hájek, Mikuláš Splítek, Dominik Stroukal, Aleš Ducháč, Ondřej Klečka, Matěj Turek a další).

Sám jsem měl tu možnost absolvovat tento program a musím říct, že mě velice nadchnul. Velice příjemná atmosféra plná informací, jež člověku mohou změnit názor na jeho investice. Další výhodou je networking a spousta kamarádů, jež se zajímá o investice. Velice oceňuji také fakt, že partnery Investee nejsou banky ani nebankovní instituce, které by skrze kurz mohly propagovat své fondy či jiné produkty. 

Za celým projektem stojí trojice, jež přináší investiční vzdělání široké veřejnosti – Eva Knirschová, Michal Černocký a Matěj Nosál.

Jak vás napadlo založit kurz Investee?

Každý ze zakládajícího týmu měl pro založení trochu jiný motiv, nicméně společně jsme cítili že podobně postavený program tady chybí a chtěli jsme si to také trochu otestovat. K tomu všemu přispělo i to, že se jako zakladatelé velmi dobře známe a máme zkušenosti s organizováním podobných akcií. Nebýt toho, určitě by nápad nevznikl.

Bylo těžké zorganizovat tak rozsáhlý kurz? Domluvit tolik rektorů?

Jednoduché to určitě nebylo. Velmi nám v tom pomohl malý organizační tým velmi šikovných a nadšených lidí, které se nám ještě před startem podařilo dát dohromady. Bez nich byt to určitě nešlo a po prvním ročníku nyní víme, že tohle je něco na čem určitě chceme i dále stavět. Co se lektorů týče, tady nám velmi pomohlo že se s velkou většinou z nich již delší dobu dobře známe. Zároveň se jim nápad od samotného začátku velmi líbil a tak nebylo až tak náročné je přesvědčit. Někteří z nich s námi Investee dokonce stavěli od úplného počátku, především když jsme začali řešit program samotný a jeho strukturu. Snažili jsme se, aby to celé nebyl jen náš nápad, ale abychom je co nejvíce vtáhli do procesu příprav a odrazili tak i jejich zkušenosti a přístupy.

Jaké máte pocity z prvního ročníku? Jaký byl feedback absolventů?

Pocity máme skvělé. Energie, kterou nám těch 8 víkendů loni na podzim dalo, se ani nedá popsat. Rozhodně jsme si celý první ročník užili a máme z něj radost. Od studentů jsme taktéž dostali převážně pozitivní zpětnou vazbu. Určitě je spousta věcí, kterou zpětně vidíme jinak a udělali bychom jinak, celkově to hodnotíme velmi pozitivně.

Chystáte nějaké novinky pro další ročník?

Momentálně jsme ve fázi diskuzí jak a kam by se mělo Investee dále ubírat. Díky prvnímu ročníku máme nyní hromadu zpětné vazby od studentů a sami i trochu lepší představu, co bychom chtěli jinak. Bohužel zatím přesně nevíme kdy a jaké bude pokračování Investee.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Investee

Studium, které tě provede světem financí a investic v digitální době.

Zjistit více