V další recenzi jsme se podívali na Roger Aukce – investice do faktur s dlouhou splatností. Zaujal nás P2P business model, nízká rizikovost a také investice v CZK i EUR. Bonitu této investiční společnosti dokládá také vstup Komerční Banky jako strategického partnera.

Co je Platební instituce Roger?

Platební instituce Roger funguje na českém trhu 9 let a za tu dobu zvládla profinancovat více než 13 miliard korun. Tento FinTech vznikl v Brně a většinově patří zakladatelům. s minoritním podílem Komerční Banky. Fintech spojuje investory s podnikateli, kteří potřebují optimalizovat své cash flow. Firma se neustále rozrůstá a klientovi nabízí čím dál komplexnější nabídku služeb.

Ačkoli na základě dat za celou dobu existence Rogera je průměrný úrok investic 4,77 % p.a., aktuálně došlo v reakci na dění na trhu ke zvýšení výchozího úroku. Koncem druhého kvartálu 2022 byl průměrný úrok 7,1 % p.a, což už je zajímavé zhodnocení.

Do faktur s dlouhou splatností lze investovat od částky 2500 korun nebo 100 EUR. Peníze posíláte přímo ze svého účtu a záleží je na vás, jak často a kdy se rozhodnete investovat. Registrace a investování na platformě je zcela zdarma.

Předmětem investic jsou faktury s dlouhou splatností vystavené za bonitními společnostmi. Investování je možné díky unikátní investiční platformě, na které aktuálně působí více než 1 500 nezávislých investorů. Z našeho pohledu se jedná o zajímavé zhodnocení pro krátkodobý horizont.

Roger je také držitelem ceny Stříbrná koruna v oblasti FinTech pro rok 2O22.

Funkce

Na investiční platformě aktuálně působí více než 1 500 nezávislých investorů. Jednoduše můžete investovat odkudkoli a kdykoli pomocí webového rozhraní nebo aplikace. Zajímavostí je také to, že své investice můžete vybírat manuálně nebo nově pomocí investičního automatu, který funguje podobně jako automat z platformy Mintos, který už pravděpodobně znáte.

Výběr faktur na platformě Roger Aukce je vždy vystaven za bonitními odběrateli a každý odběratel prochází vstupní riskovou analýzou. Musí mít roční obrat minimálně 200 milionů korun, platit své závazky včas a sídlit v Evropské unii. Na druhé straně musí dodavatel disponovat průhlednou vlastnickou strukturou a projít interním scoringovým hodnocením. 

Průměrné prodlení splatnosti je 2,5 dne. Díky financování faktur vystaveným pouze za bonitními společnostmi a vlastním riskovým modelům Roger uvádí méně než 1 % problematických případů. Takto Roger označuje faktury, které jsou po splatnosti 60 a více dnů. Z celkového počtu takových případů se většina zaplatí / podaří získat po delší době. Zároveň po dobu, kdy je faktura po splatnosti se jistina pořád úročí, takže investor nepřichází o výnos.

V rizikových případech jsou pohledávky pojištěny.  Na webu si můžete prohlédnout aktuální statistiky. Pro maximální ochranu investorských prostředků Roger vytvořil rezervní fond, kde se automaticky ukládá 15 % z každého vysoutěženého úroku. Vzhledem k množství zveřejňovaných dat jde vidět, že si fintech zakládá na maximální transparentnosti.

Přibližný výnos vaší alternativní investice do faktur si můžete snadno spočítat tady.

Jak se registrovat?

Registrace je online a vyřídíte ji během 15 minut z pohodlí domova. Budete k tomu potřebovat dva doklady totožnosti a smlouvu o vedení účtu nebo výpis z bankovnictví. Žádost je obvykle zpracována do jednoho pracovního dne.

Jak probíhá investování?

Manuální bidování

Přihlásíte se do investorského rozhraní a podle preferované výšky investice, výnosu, odběratele a jeho ratingového hodnocení si vyberete aukci, které se chcete účastnit. Následně soutěžíte s ostatními investory nabízením úroků dle vlastního uvážení.

Aukci vyhrává nejnižší nabídnutý úrok a vy následně obdržíte e-mail s platebními údaji pro zaslání peněz. Prostředky zašlete jednoduše pomocí QR kódu. V datu splatnosti po úhradě faktury odběratelem vám Roger pošle zpět vaši investici navýšenou o úrok. 

Vše vyřešíte z aplikace nebo z online rozhraní.

Investiční automat

Pro spuštění investičního automatu si nastavíte rozpočet, nabízený úrok, pojištění, splatnost, rating a hodnotu aukce. Jakmile máte nastavené parametry, zapnete investiční automat, který za vás začne vybírat aukce a nabízet úrok dle vašich preferencí. V případě výhry vám po úhradě faktury odběratelem přijde na účet vámi financovaná částka a úrok. Velkou výhodou je fakt, že nemusíte několikrát upravovat svou nabídku úroků. Zadáte ji jednou do nastavení automatu a hotovo.

Kromě toho nemusíte hlídat svůj rozpočet, automat to dělá za vás. Pokud vyhrané aukce dosáhnou vámi nastaveného rozpočtu, automat přestane bidovat. Po vypořádání všech nebo části vyhraných aukcí automat začne znovu bidovat za vás. Vaše volné prostředky tak nezůstanou ležet na bankovním účtu bez úročení. 

Mobilní aplikace

Výhody

 • Investice od 2500 Kč / 100 EUR
 • Krátkodobá a konzervativní investice (15 až 120 dní)
 • Riziko pod 1 %, dle dlouhodobých statistik 
 • Průměrný výnos 4,77 % p.a. (dlouhodobý)
 • Český fintech ve skupině Komerční Banky
 • Mobilní aplikace
 • Bez vstupního poplatku
 • V rizikových případech jsou pohledávky pojištěny
 • Můžete investovat v CZK i EUR

Nevýhody

 • Ze získaného úroku se 15 % připisuje do rezervního fondu
 • Na úkor nízkého rizika i poměrně malý výnos

Závěr

Jednoduchá investiční platforma, kde investor může investovat do poměrně bezrizikových faktur za bonitními odběrateli (Veoila, Mall, Geetoo, a další). Pro české koruny je zhodnocení v aktuální době lepší o 1-3 % oproti spořícímu účtu, ale u EUR jsme na trhu nenašli zajímavější krátkodobé zhodnocení investic. Pozitivně hodnotíme také transparentnost v podobě sdílení pravidelných reportů a statistik Rogeru.

Investoři proinvestovali již více než 13 miliard korun s méně než 1 % problematických případů, což je z našeho pohledu potvrzení správného risk modelu. Vytknout můžeme pouze navýšení rezervního fondu z 10 % na 15 %, které snižuje výnos. Navýšení ovšem chápeme, protože v konečném důsledku chrání samotné investory. Jedná se tedy o zajímavý investiční nástroj pro diverzifikaci portfolia a zhodnocení krátkodobých investic.

Podcast s Adamem Šoukalem, CEO – Roger

Avatar Autor
Ondřej Mikulčík

Věnuje se trendu digitální ekonomiky. Zvyšuje povědomí o FinTechu, kryptoměnách a blockchainu. Živí se jako FinTech projektový manažer v Asociaci CTIT.

Roger

Investujte do faktur za bonitními společnostmi s průměrným úrokem 6,97 % p.a. a průměrnou délkou investice 52 dní. Investice možné v CZK a EUR.

Hodnocení
Investovat do faktur