Recenze aktualizována v dubnu 2022

 1. Co je to Investown?
 2. Funkce
 3. Proč investovat přes Investown
 4. Výhody
 5. Nevýhody
 6. Vlastní zkušenost
 7. Jak si založit účet

Co je to Investown?

Možnost investovat do nemovitostí už od 500 Kč. Do těchto nemovitostí můžeme investovat prostřednictvím úvěrů. Příležitost otevřít realitní trh všem lidem bez rozdílu, bez nutnosti mít naspořeny miliony korun. To slibuje mladý český FinTech Investown, který v roce 2021 přišel s raketovým startem. Start je to více než povedený, protože už v roce 2020 si firmu zakladatelů Alana Vyšína, Filipa Suka, Dominika Vávru a Víta Strnada vzala do hledáčku největší tuzemská banka Česká Spořitelna, která do projektu investovala v rámci programu Seed Starter. 

Jak tedy investování funguje? Investown věří, že dokáže na trhu najít nemovitosti se zajímavým výnosem. Investown Family si půjčuje peníze od mateřské společnosti Investown Technologies. My jako investoři poté participujeme na úvěru mezi Family a Technologies. Můžeme si koupit podíl ve formě úvěru a následně nám za to bude chodit zisk z investice. Díky tomu můžeme získat zisk od 4 % p.a. do 6 % p.a. Průměrné zhodnocení se poté pohybuje okolo 4,5 %. 

FinTech se od dubna 2021, kdy byl investorům nabídnut k dispozici první byt, setkal s velkým zájmem. Za první měsíc se na platformu registrovalo 5000 uživatelů, kteří proinvestovali 15 milionů korun. V červnu 2021 už to poté bylo více než 20 milionů. V dubnu roku 2022 je na platformě registrováno více než 40 000 uživatelů, kteří díky participacím ve více než 130 nemovitostech investovali přes 400 milionů korun.

investown-zakladatele

Dva ze spoluzakladatelů Alan Vyšín a Filip Suk, zdroj: Česká spořitelna

Funkce

Z hlediska nabízených funkcí je Investown velmi jednoduchou platformou, která ale splňuje všechny požadavky na ni kladené. FinTech v zásadě nabízí pouze jedinou funkci, a to možnost investovat své prostředky jako participace na úvěrech zajištěných nemovitostmi. Pouze jedna funkce se může zdát jako málo, ale je třeba říct, že touto základní funkcí splňuje platforma přesně to, proč se o ni jako investoři zajímáme.

Investování

Před samotným investováním musíte projít registračním procesem, kdy musíte vyplnit údaje, které jsou dnes vyžadovány zákonem. Poté, co máte tuto nezbytnou část za sebou, otevře se vám přístup do uživatelského prostředí, kde už můžete procházet mezi nabízenými nemovitostmi. 

Vložení peněz na účet probíhá pomocí bankovního převodu. Je nutné peníze převést z bankovního účtu vedeného na vaše jméno, vložit můžete pouze české koruny a převod musí přijít z české banky. K dispozici je individuální QR kód, který transfer značně usnadní, a také minimalizuje riziko chyby při zadávání čísla účtu nebo variabilního symbolu. Peníze dorazí v průměru do 48 hodin.

V momentě, kdy máte peníze vloženy, můžete je převést do jedné z nabízených investičních nemovitostí. Volné byty jsou poté dostupné v nabídce Investiční příležitosti. Zde vidíte přehled všech otevřených (i plně zainvestovaných) nemovitostí. Po vybrání určitého projektu se poté dostanete na podrobnější popis s fotkami. Při vašem rozhodování, zda do participaci na úvěru investovat, máte k dispozici následující parametry, které vám s rozhodováním pomůžou:

 • Adresa
 • Město
 • Dispozice bytu (např. 2+kk, byt, 42 metrů)
 • Slovní popis
 • Fotky
 • Částka dostupná k investování
 • Aktuální roční výnos
 • Délka investice
investown-nemovitost

Zdroj: Investown

Rád bych trochu více popsal poslední dva body, a to aktuální roční výnos a délku investice. Aktuální roční výnos je stanoven podle výnosu z aktuálního měsíce. Pokud byl za uplynulý měsíc výnos 0,35 %, poté odvozený roční výnos je 4,2 %. Pokud se měsíční výnos zvýší nebo sníží, změní se i odhadovaný roční výnos. 

Délka investice je další zajímavou proměnnou, která vám může pomoci v rozhodování o výhodnosti investice. Velmi důležitou roli při tomto rozhodování ale hraje možnost nabídnout investici kdykoli k odkupu. To je poměrně zajímavá možnost, kterou se Investown odlišuje například od další podobné české platformy CroFunGo, kde pokud se k investici zavážete, není ji už možné jednoduše odprodat.

U Investownu můžete nabídnout investici k odprodeji za poplatek 0,9 % ze zvolené částky. Doba prodeje je poté, podle Investownu, průměrně 72 hodin.

investown-zisky

Zdroj: Investown

Proč investovat přes Investown

Důvodem proč investovat přes tuto platformu může být zajímavá možnost investovat do úvěrů zajištěných nemovitostmi a získat pasivní příjem díky investici už od 500 Kč. Tento FinTech nám umožňuje i s relativně malými financemi se do těchto investicí pustit a zároveň diverzifikovat portfolio a tím snížit riziko. 

Případná rizikovost může být dalším důležitým faktorem, proč zvážit tento start-up. Díky nízké minimální částce můžeme své finance rozdělit mezi více projektů, čímž si můžeme ušetřit řadu případných starostí. Možnost investici předčasně odprodat je pak další výhodou, která může pomoci v rozhodování. 

Výnosy z investic vám automaticky dorazí do Investown peněženky vždy poslední den v měsíci. Tyto peníze můžete znovu investovat nebo si peníze můžete převést na bankovní účet. Peníze by měly dorazit do 3 pracovních dnů. Jeden výběr za 24 hodin je zdarma, při častějším výběru je nutné počítat s poplatkem 9 Kč.

Poplatky

Na začátku mám pro vás dobrou zprávu. Investown po vás nechce žádný vstupní poplatek nebo něco podobného. Úplně zadarmo to ovšem také není. Hlavní je poplatek 0,9 % za prodej participace před vypršením doby investice.

Investown premium

Pokud investujete do více než 10 nemovitostí, automaticky se vám aktivuje rozšíření Investown premium. Díky tomu platforma slibuje přístup k exkluzivním investičním příležitostem. Ty mají většinou vyšší výnosy. Druhou výhodou je investiční bonus na konci investičního kola. Bonus na konci je fixní bonus za prodej nemovitosti na konci investičního období. Bonus získáte pokud investici vlastníte po celou dobu jejího trvání až do konce.

investown-premium

Příklad Investown premium nemovitosti; Zdroj: Investown

Daně

Výnosy z participací na této platformě jsou vaším příjmem a jako každý příjem podléhají zdanění. Investown vám každý rok připraví souhrn příjmů a výdajů, který si můžete stáhnout ve formě pdf. O naslédném zdanění je poté nejlepší se poradit s vaším daňovým poradcem.

Výhody

 • Investice od 500 Kč
 • Český start-up
 • Investice do nemovitostí
 • Výběr vhodných nemovitostí unikátním algoritmem
 • Výnos 4-6 % p.a.
 • Bez vstupního poplatku
 • Možnost předčasného prodeje investice
 • Velmi podrobné popisy a fotky investičních nemovitostí
 • Úvěry zajištěné konkrétními nemovitostmi
 • Podpora od České spořitelny v rámci Seed Starter programu
 • Mobilní aplikace

Nevýhody

 • Poplatek za odprodej investice 0,9 %
 • Chybějící údaje o nájemnících
moblini-aplikace

Zdroj: Investown

Vlastní zkušenost

Tento FinTech nabízí nemovitosti k investování od dubna roku 2021, budu proto s větším hodnocením zatím spíše opatrný. Přesto si dovolím sdílet několik poznámek, proč je podle mého názoru tato platforma zajímavá. 

Jako první zmíním nabídku bytů k investování. V současné době (polovina dubna 2022) je k dispozici celá řada investičních příležitostí. Rozhodně je tak z čeho vybírat. Nabízené výnosy se pohybují nejčastěji kolem 4,5 %.

Jako velkou výhodu oproti podobným projektům vidím možnost investici odprodat dříve, čímž se z Investownu stává zajímavá příležitost s pěknou kombinací výnosu, rizika a likvidity. V obecných podmínkách ovšem stojí, že společnost není povinna návrh na ukončení investice ze strany nás uživatelů přijmout.

Výnosy chodí vždy poslední den v měsíci. V momentě, kdy se peníze připíší je možné si je nechat poslat na váš účet či přímo znovu investovat. Otázka samozřejmě je, jak to bude probíhat v případě, kdy by z nějakého důvodu výnosy přestaly chodit.

Musím říct, že výnosy mi zatím vždy přišly a v tomto směru jsem problém nezaznamenal. Což samozřejmě neznamená, že se to v brzké době nestane. Pokud máte jinou zkušenost, dejte mi prosím vědět do komentářů pod recenzí.

Souhrn toho kdy a v jaké výší výnosy přijdou jsou vidět v historii transakcí v peněžence. Jedná se o prostý výpis, osobně bych ocenil možnost si tuto historii stáhnout například ve formátu .xls aby se s ní dalo jednodušeji pracovat.

Pokud bych to ale měl shrnout, řekl bych, že se jedná o velmi slibnou startující společnost, kterou se určitě vyplatí sledovat a v současné konkurenci podobných platforem na českém trhu si vede velmi dobře.

Jak si založit účet

 1. Přejděte na stránky Investown.cz. Pokud půjdete přes tento odkaz, podpoříte tím další rozvoj našeho webu.
 2. Zadejte e-mailovou adresu, jméno a příjemní.
 3. Zvolte si bezpečné heslo.
 4. Vyplňte adresu vašeho trvalého bydliště a rodné číslo.
 5. Zadejte vaše telefonní číslo, na které vám Investown zašle SMS s ověřovacím kódem.
 6. Vítejte ve světě investování!

Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou. ☕

Naše recenze píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Investown

Mikroinvestování do nemovitostí.

Hodnocení
Založit účet!