1. Co je to Investown?
 2. Funkce
 3. Proč investovat přes Investown
 4. Výhody
 5. Nevýhody
 6. Vlastní zkušenost

Co je to Investown?

Možnost investovat do nemovitostí už od 500 Kč. Příležitost otevřít realitní trh všem lidem bez rozdílu, bez nutnosti mít naspořeny miliony korun. To slibuje mladý český FinTech Investown, který v tomto roce přišel s raketovým startem. Start je to více než povedený, protože už v roce 2020 si firmu zakladatelů Alana Vyšína a Filipa Suka vzala do hledáčku největší tuzemská banka Česká Spořitelna, která do projektu investovala v rámci programu Seed Starter. 

Jak tedy investování funguje? Investown věří, že dokáže na trhu najít nemovitosti se zajímavým výnosem. Tyto nemovitosti jsou následně vykoupeny dceřinou firmou. Ta využívá peněz od banky a do tohoto bytu poté firma najde vhodné nájemce. Byt je následně nabídnutý na Investownu nám investorům. Můžeme si koupit podíl na nemovitosti ve formě úvěru a následně nám za to bude chodit poměrná část z nájemného. Díky tomu poté můžeme získat výnos od 3 % p.a. do 6 % p.a. Průměrné zhodnocení se poté pohybuje okolo 4,2 %. 

FinTech se od dubna 2021, kdy byl investorům nabídnut k dispozici první byt, setkal s velkým zájmem investorů. Za první měsíc se na platformu registrovalo 5000 uživatelů, kteří proinvestovali 15 milionů korun. V červnu už to poté bylo více než 20 milionů.

investown-zakladatele

Zakladatelé Alan Vyšín a Filip Suk, zdroj: Česká spořitelna

Funkce

Z hlediska nabízených funkcí je Investown velmi jednoduchou platformou, která ale splňuje všechny požadavky na ni kladené. FinTech v zásadě nabízí pouze jedinou funkci, a to možnost investovat své prostředky do nabízených nemovitostí. Pouze jedna funkce se může zdát jako málo, ale je třeba říct, že touto základní funkcí splňuje platforma přesně to, proč se o ni jako investoři zajímáme.

Investování

Před samotným investováním musíte projít registračním procesem, kdy musíte vyplnit údaje, které jsou dnes vyžadovány zákonem. Poté co máte tuto nezbytnou část za sebou, otevře se vám přístup do uživatelského prostředí, kde už můžete procházet mezi nabízenými nemovitostmi. 

Vložení peněz na účet probíhá pomocí bankovního převodu. Je nutné peníze převést z bankovního účtu vedeného na vaše jméno, vložit můžete pouze české koruny a převod musí přijít z české banky. K dispozici je individuální QR kód, který transfer značně usnadní, a také minimalizuje riziko chyby při zadávání čísla účtu nebo variabilního symbolu. Peníze dorazí v průměru do 48 hodin.

V momentě, kdy máte peníze vloženy, můžete je převést do jedné z nabízených investičních nemovitostí. Volné byty jsou poté dostupné v nabídce Investiční příležitosti. Zde vidíte přehled všech otevřených (i plně zainvestovaných) nemovitostí. Po vybrání určitého projektu se poté dostanete na podrobnější popis s fotkami. Při vašem rozhodování zda do nemovitosti investovat poté máte k dispozici následující parametry, které vám s rozhodováním pomůžou:

 • Adrease
 • Město
 • Dispozice bytu (např. 2+kk, byt, 42 metrů)
 • Slovní popis
 • Fotky
 • Částka dostupná k investování
 • Aktuální roční výnos
 • Délka investice

Rád bych trochu více popsal poslední dva body, a to aktuální roční výnos a délku investice. Aktuální roční výnos je stanoven podle výnosu z aktuálního měsíce. Pokud byl za uplynulý měsíc výnos 0,35 %, poté odvozený roční výnos je 4,2 %. Pokud se měsíční výnos zvýší nebo sníží, změní se i odhadovaný roční výnos. 

Výpočet ročního výnosu je poměrně jednoduchý, ale bohužel příliš nezohledňuje největší riziko, které spočívá v tom, že nájemník přestane splácet. Pokud by k takové situaci došlo, je dobré zmínit, že samotný Investown si z nájemného strhává 10 %. Ty slouží jako jakýsi poplatek za jeho služby. Pokud by tedy nedejbože přestal nájemník splácet, samotný FinTech má poté zájem o to, aby se situace rychle vyřešila. 

Délka investice je poté další zajímavou proměnnou, která vám může pomoci v rozhodování a výhodnosti investice. Velmi důležitou roli při tomto rozhodování ale hraje možnost nabídnout investici kdykoli k odkupu. To je poměrně zajímavá možnost, kterou se Investown odlišuje například od další podobné české platformy CroFunGo, kde pokud se k investici zavážete, není ji už možné jednoduše odprodat. Investici můžete nabídnout k odprodeji přímo Investownu za poplatek 0,9 % ze zvolené částky. Doba prodeje je poté průměrně 24 hodin.

investicni-prostredi

Zdroj: Investown

Proč investovat přes Investown

Důvodem proč investovat přes tuto platformu může být zajímavá možnost investovat do nemovitostí a získat pasivní příjem z nájmu už od 500 Kč. Tento FinTech nám umožňuje i s relativně malými financemi se do těchto investicí pustit a zároveň diverzifikovat portfolio a tím snížit riziko. 

Případná rizikovost může být dalším důležitým faktorem, proč zvážit tento start-up. Díky nízké minimální částce můžeme své finance rozdělit mezi více projektů čímž si můžeme ušetřit řadu případných starostí. Možnost investici předčasně odprodat je pak další výhodou, která může pomoci v rozhodování. 

Poplatky

Na začátku mám pro vás dobrou zprávu. Investown po vás nechce žádný vstupní poplatek nebo něco podobného. Úplně zadarmo to ovšem také není. Poplatky jsou v zásadě dva: poplatek 0,9 % za prodej participace před vypršením doby investice a druhý poplatek ve formě 10 %, které si společnost strhává rovnou z nájmu.

Výhody

 • Investice od 500 Kč
 • Český start-up
 • Investice do nemovitostí
 • Výběr vhodných nemovitostí unikátním algoritmem
 • Výnos 3-6 % p.a.
 • Bez vstupního poplatku
 • Možnost předčasného prodeje investice
 • Velmi podrobné popisy a fotky investičních nemovitostí
 • Úvěry zajištěné konkrétními nemovitostmi

Nevýhody

 • Menší množství nemovitostí k výběru (jednotky)
 • Chybějící mobilní aplikace (plánována na konec července)
 • Chybějící údaje o nájemnících
moblini-aplikace

Zdroj: Investown

Vlastní zkušenost

Vzhledem k tomu, že FinTech nabízí nemovitosti k investování od dubna, budu s větším hodnocením zatím spíše opatrný. Přesto si dovolím sdílet několik poznámek, proč je podle mého názoru tato platforma zajímavá. 

Jako první zmíním nabídku bytů k investování. V současné době (polovina července 2021) je k dispozici jeden byt na investování. To se zdá jako málo, avšak ze zkušenosti zatím musím říct, že v momentě kdy se určitá nemovitost zainvestuje, objeví se poměrně rychle investiční příležitost nová. Zatím se takto zainvestovalo 13 bytů v Praze, Brně, Mostě, Chomutově a Plzni. 

Jako velkou výhodu oproti podobným projektům vidím možnost investici odprodat dříve, čímž se z Investownu stává zajímavá příležitost s pěknou kombinací výnosu, rizika a likvidity. 

Výnosu z nájmu chodí vždy poslední den v měsíci. V momentě, kdy se peníze připíší je možné si je nechat poslat na váš účet či přímo znovu investovat. Otázka samozřejmě je, jak to bude probíhat v případě, kdy nájemník nebude nájemné splácet. V obecných podmínkách také stojí, že společnost není povinna návrh na ukončení investice ze strany nás uživatelů přijmout. Pokud bych to ale měl shrnout, řekl bych že se jedná o velmi slibnou startující společnost, kterou se určitě vyplatí sledovat a v současné konkurenci podobných platforem na českém trhu si vede velmi dobře.

Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou. ☕

Naše recenze píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Investown

Mikroinvestování do nemovitostí.

Hodnocení
Založit účet!