Drazí čtenáři, vítejte u našeho dalšího vydání novinek ze světa startupů, technologií a fintechů. V dnešním článku se budeme věnovat například ChatGPT, které dokázalo ještě nedávno skoro nemožné, ukážeme si rozvoj sociálních sítí a podíváme se i do světa gamingu na dlouho očekávaný titul Grand Theft Auto 6 atd. Uvařte si čaj a pohodlně se usaďte. Přejeme vám příjemné čtení.

ChatGPT prošlo testem klinické neurologie na 85 procent

Představte si scénář, ve kterém budete čekat na nějaký náročný medicínský zákrok nebo vyšetření. Dostali byste na výběr mezi lidským doktorem a umělou inteligencí, která bere své údaje z nezměrné databáze údajů o pacientech a jednotlivých případech. Koho byste si vybrali? Ještě bude pravděpodobně dlouho trvat, než AI přejde do každodenního života. Už se ale ukazuje, že bude velice brzy překonávat lidské hranice.

AI ChatGPT doběhlo minulý týden na další milník, neboť tento engine napsal úspěšně test v klinické neurologii, přičemž jeho skóre dosáhlo 85 %. Jednalo se o verzi 4.0. Tento nový update udělal skutečně velký skok oproti svému předchůdci 3.5, který měl úspěšnost “pouze” necelých 67 procent. Zajímavý údaj je také průměrná úspěšnost lidských účinkujících, která dosahuje na 73,8 procent.

I když mají jazykové modely stále velké rezervy, podle výzkumníků byl tento test úspěšný a poodhalil budoucí využití AI ve skutečné praxi.

Více na stránkách Cointelegraph.

Streamovací platforma Twitch bude ukončovat působení v Jižní Koreji

Streamovací platforma Twitch je dnes jednou z největších služeb pro přenos živého záznamu. I když byla ve svých začátcích poměrně rebelským místem, s růstem uživatelů a výsledovky přišly i problémy. 

Jižní Korea je jeden z největších esportových trhů na světě. I přes takto rozvinutý obor, který žije především skrze internet, se zdá, že zde pro Twitch není místo. Podle zprávy je údajně provoz příliš drahý. Z těchto důvodů zde bude služba příští únor končit.

Více na stránkách Techcrunch.

TikTok bude první aplikace bez gamingu s kumulativní uživatelskou útratou 10 miliard dolarů

TikTok si osvojil důležité prvenství. Stal se totiž vůbec první aplikací, která dosáhla na 10 miliard dolarů v consumer spending kumulativně.

Do roku 2023 vstoupil TikTok se zhruba 6,2 miliardami v consumer spending. Jak můžete z grafu vyčíst, YTD výsledek je již necelých 3,8 miliardy, což znamená jasný úspěch.

Výnosy pocházejí především z interní měny, kterou mohou uživatelé TikToku kupovat. Coiny pak darují jednotlivým tvůrcům, kteří je převádějí zpět na normální peníze.

Více na stránkách Techcrunch.

Trailer na Grand Theft Auto 6 trhá rekordy

Pokud v herním průmyslu existuje alespoň jedno legendární jméno, pak je to jednoznačně studio Rockstar Games. Tato skupina nám přinesla třeba klenoty jako Red Dead Redemption jedna a dvě. I když šlo o skvělé hry, faktem prostě je, že spotlight získává jiná série – tou je samozřejmě Grand Theft Auto.

Od posledního dílu s číslovkou pět uběhlo již přes deset let. Šlo o legendární titul, který zvedl ze židle nejednoho člověka. Minulý týden se dostal na světlo světa trailer na GTA 6, který kompletně roztrhal žebříčky.

Jen za pouhých 22 hodin dosáhlo video na 85 milionů shlédnutí, díky čemuž Rockstar překonal rekord stanovený účtem MrBeast.

Více na stránkách Techcrunch.

Meta spouští svůj vlastní AI generátor grafiky

Používáte Facebook nebo jiné služby od firmy Meta? Teď budete mít možnost zařadit do svého repertoáru aplikací i generativní AI se jménem Imagine with Meta. Funguje na podobném principu jako engine Midjourney, DALL-E apod. Uživateli stačí napsat příkaz v lidském jazyce a program už se pak postará o vytvoření díla s vysokým rozlišením.

Asi největší otázkou, která se s tímto releasem pojí, jsou autorská práva a jejich porušování. Zde by mohla dělat problém především historie společnosti, která je podobných přestupků plná.

Více na stránkách Techcrunch.

AI Gemini demo od společnosti Google byl podvod

U umělé inteligence ještě chvilku zůstaneme. Jistě jste si všimli toho, že víceméně každá big-tech korporace přišla se svým vlastním AI modelem. Tento trend si nechtěl nechat uniknout ani Google, který nedávno ukazoval demo Gemini AI. Tzv. multimodální model by měl porozumět nejen textu, ale zároveň i audiovizuálním datům, což by byl poměrně velký skok oproti současným enginům. Bohužel se teď ale ukazuje, že je ukázka s největší pravděpodobností falešná.

Více na stránkách Techcrunch.

Platforma X bude mít ve Spaces i videa

Znáte teorii purpurové královny? Jde o evoluční koncept, který mluví o tom, že se musí soutěžící neustále vyvíjet, a to jen kvůli tomu, aby zůstali relevantní. I když se to původně týkalo zvířecí říše, to stejné můžeme vidět i v podnikovém prostředí. V tomto duchu nepohybujícího se pokroku zařadí X do své audiochatovací funkce Spaces i videa.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.