Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií a podnikového sektoru. Jako vždy pro vás máme řadu zajímavých novinek, které stojí za pozornost. V dnešním vydání se koukneme na slavnostní událost týkající se Cybertrucku z dílen Tesly, ukážeme si nového budoucího člena indexu S&P 500 a projdeme si třeba data z ChatGPT aplikace. Udělejte si dobrý čaj, někam se pohodlně usaďte a můžeme se na to vrhnout.

Cybertruck má konečně cenovku, nejlevnější verze až v roce 2025

Firma Tesla je známá mnoha úspěchy. Dostala elektrická auta do popředí, čeří vody se svým autopilotem atd. Faktem ale také je, že za svou historii společnost v čele s Elonem Muskem naslibovala horu, přičemž často dodal jen nákres té hory s trochou mediální masírky. Cybertruck se stal takovým epitomem tohoto chování. Auto mělo být v podstatě nerozbitné, přičemž okénko prasklo při živém testu přímo na pódiu. Taková podobná přísaha se týkala i data vydání, ale teď se zdá, že se vše chýlí ke zdárnému konci.

Minulý týden byla konečně odhalena cenovka tohoto futuristického vozu, a rozhodně to není žádná malá částka. Cybertruck bude stát necelých 61 tisíc dolarů, což je zhruba o 50 procent více, než se původně předpokládalo. Také je třeba zdůraznit, že tato cena platí pro tu nejlevnější variantu, která bude dostupná až někdy v roce 2025.

Několik dražších verzí by již mělo být v rukách lidí, kteří si vytvořili předobjednávku s depozitem 100 dolarů. Pokud si budete chtít svůj Cybertruck předobjednat dnes, bude již nutné zaplatit zálohu 250 dolarů.

Více na stránkách Techcrunch.

První výročí ChatGPT a statistiky mobilní aplikace

Máte nějakou představu o tom, jak dlouho trvá halo kolem umělé inteligence a ChatGPT? I když se to může zdát jako strašná doba, ve skutečnosti běží celý poprask teprve kolem jednoho roku. Je tomu právě rok od spuštění ChatGPT, což je nástroj, který změnil mnoho oborů skoro k nepoznání. Jako nástroj zaznamenal svůj největší příliv uživatelů s releasem mobilní aplikace, která se dostala na App Store v květnu a na Google Play v červenci. Od té doby se do aplikace přihlásilo již 110 milionů lidí kombinovaně, kteří již za předplatná utratili přes 30 milionů dolarů.

Je zajímavé, že i přes tento úspěch je ChatGPT až na druhém místě z pohledu výnosů. První pozici obsadila platforma Ask AI, třetí pak ChatOn.

Více na stránkách Techcrunch.

Uber se zařadí do slavné skupiny S&P 500

S&P 500 je legendární skupina 500 největších amerických akciových firem. Novým členem, který by se měl připojit 18. prosince, bude taxikářská společnost Uber. Pro firmu je to skvělá zpráva, a to nejen z hlediska statusu, ale také prakticky. Tento index sleduje ohromné množství různých fondů, do kterých investuje celý svět. Jakmile se akcie do indexu zařádí, může očekávat zvýšený zájem investorů, kteří její cenu vytlačí ještě o pěkný kus výš.

Více na stránkách Reuters.

Londýnské černé taxi bude mít možnost jezdit i pro Uber

S firmou Uber se pojí ještě jedna událost. Pro města a taxikářské cechy jsou tyto služby často trnem v oku. I tak získal Uber v Londýně poměrně velký úspěch, neboť typická černá taxi budou mít dovoleno jezdit pro tuto aplikaci. Proti tomuto povolení se z řad taxikářů zvedla vlna odporu, která s sebou nesla spojení jako “pošpinění tradičních černých taxi” apod.

Více na stránkách Techcrunch.

SpaceX získává výrobce padáků pro své rakety

Rakety létají, zkoušejí se a často při svém testování vybuchují. Ideální výsledkem je jejich úspěšné použití a recyklace do nového startu. Aby tohle všechno fungovalo, je potřeba nějaká technologie, která dopraví odpálený přístroj bezpečně na zem. Co to je? No přece padáky. 

SpaceX minulý týden dokončila akvizici padákové společnosti, čímž se posouvá zase o kousek blíž k samostatnosti. I když se nejedná o žádnou velkou částku, SpaceX to umožní využít technologie, kterou musela doposud pouze kupovat.

Více na stránkách Techcrunch.

Robinhood se dostává na svůj první mezinárodní trh v Británii

Mikroinvestiční platformy zažily před několika lety velký boom. Jde o skvělé nástroje, které umožňují investování a získávání cenných zkušeností i lidem, kteří si mohou dovolit odložit pouze malé částky. Robinhood je jedna z nejznámějších platforem, která byla ale doposud dostupná pouze pro americký trh. Nově se aplikace dostává do Velké Británie, což by mohlo znamenat postupné otevření dveří i do zbytku evropského prostoru.

Více na stránkách Techcrunch.

Soudce přerušil zákaz TikToku v Montaně

Sociální sítě jsou rozporuplné téma. V Montaně chtěli tuto otázku vyřešit například úplným zákazem aplikace TikTok, avšak toto “místní” rozhodnutí přerušil soud. Důvod byl údajně ten, že zákaz porušoval First Amendament v ústavě USA, který řeší např svobodu slova, a právo kongresu na rozhodování o obchodu se zahraničím.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.