Zdroj: Elisa Ventur na Unsplash

Dle průzkumu společnosti Max banka na téma refinancování úvěrů 9 z 10 zákazníků peněžních ústavů odpovědělo, že o možnosti sloučení úvěrů ví, ale bezmála 70 procent tuto možnost nikdy nevyužilo. Ti, kteří s refinancováním zkušenost mají, sdělili, že ušetřili 5 – 10 000 korun nebo dokonce více. A to takřka polovina dotázaných. Proč Češi refinancování dostatečně nevyužívají? Jaké mýty o této službě panují?

Inflace a zdražování jsou slova, která slýcháme denně ze všech zpravodajských zdrojů. Podle České národní banky vzrostly v září 2022 meziročně ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost o 18 %. Nárůst cen tak dopadá na celé Česko.

Podle poslední ankety Profesia.cz současná situace už teď nutí 21 % Čechů, aby si hledali zaměstnání s vyšším výdělkem. 23 % dotazovaných uvádí, že zvýšené základní náklady sice utáhnou, ale budou muset zvažovat další výdaje. Bezproblémovou finanční situaci i přes rostoucí náklady deklarovalo pouze 19 % Čechů.

Řada Čechů si na výdaje musí půjčit. Pouze malá část obyvatel však hledá možnost ušetřit v nastavení nevýhodných půjček. A právě na možnost, jak ušetřit při refinancování půjček se dnes podíváme.

1. Na refinancování nelze ušetřit

Že díky refinancování může zůstat v domácím rozpočtu skutečně více peněz, dokazují čísla. V průměru každému třetímu Čechovi, který refinancoval spotřebitelský úvěr, přineslo využití této služby do peněženky 2 – 5 000 korun. Každý pátý ušetřil refinancováním 5 – 10 000 korun. A dokonce úsporu vyšší, než 10 000 korun potvrdila čtvrtina dotázaných. Tyto finanční prostředky by jinak skončily u různých bankovních či nebankovních institucí na úhradu zbytečně drahých splátek a poplatků.

2. Výhodnější podmínky mi stejně nikdo nidá

Pokud hledáte řešení, jak refinancovat zaměřte se na důležitý údaj, jimž je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Ta v sobě zahrnuje veškeré náklady spojené s půjčkou. Pozor si dejte na všechny podmínky, které poskytovatel refinancování uvádí – pokud vám chce poskytovatel účtovat poplatek za zprostředkování, poplatek za vedení, poplatek za předčasné splacení nebo pokud si strhává procenta z půjčované částkyzpozorněte.

Nejlepší nabídky přicházejí od těch poskytovatelů, kde nejsou žádné dodatečné podmínky. Zjistěte si u banky, kde chcete refinancovat, přesnou výši splátky a poplatků. Měsíčních i jednorázových.

„V tom spočívá kouzlo refinancování. Pokud má klient dobrou platební morálku a své závazky splácí včas, banka mu poskytne velice atraktivní úrokovou sazbu. Nastavit si trvalý příkaz a hlídat si odchozí platby je důležité a vyplácí se,“ komentuje Irena Jandíková, ředitelka retailového bankovnictví Max banky a dodává: „U nás v bance jsme hrdí na to, že můžeme našim klientům nabídnout absolutně průhledné podmínky. Nic neskrýváme a nic nepodmiňujeme. Přijde nám zkrátka fér neúčtovat si žádné dodatečné poplatky.“

3. Kreditní karty nelze zahrnout do sloučení

Refinancování se zaměřuje především na sloučení spotřebitelských úvěrů, kreditních karet a kontokorentů. Některé banky refinancují kromě bankovních úvěrů i půjčky vybraných nebankovních institucí.  Úrokové sazby spotřebitelských úvěrů se podle Finparády pohybují od 4,99 % do 24,44 %.

Hůře jsou na tom úrokové sazby kreditních karet, které se pohybují od 9,9 do 23,99 % a nejhůře jsou na tom kontokorenty, které mají podle žebříčku úrokové sazby od 16,9 do 21,99 %.  Pokud k tomu přičteme ještě další poplatky – zákazník na půjčce enormně přeplácí.

4. Refinancování se týká pouze těch nejzadluženějších

Ušetřit lze i při refinancování jednoho, dvou či několika úvěrů. Refinancování je takový generální úklid ve finančních závazcích. Jeho nespornou výhodou je, že ušetříte na poplatcích i na úrocích, a tím pádem i na splátkách. Vybrané banky navíc nabízejí velice férovou nabídku– vedení, předčasné splacení nebo poskytnutí refinancování zcela zdarma.

Díky refinancování získáte kontrolu nad svými dluhy. Jediný podpis a místo štosu papírů a mnoha splátek s několik termíny splacení vám zůstane jediná smlouva s jedinou splátkou, u jediné finanční instituce.

5. Je to náročné zařizování, stálo by mě to mnoho času

Dnešní digitální doba celý proces velice usnadňuje, a když se vám nebude chtít, nemusíte do banky ani chodit. Úmorné čekání ve frontě si nechte na poštu nebo do muzea. Banka se sama postará o vypořádání všech vašich závazků u ostatních finančních institucí. Pokud splácíte nevýhodné úvěry, stojí za to se jich opravdu co nejrychleji zbavit. Nejde pouze klasické spotřebitelské úvěry, ale především půjčky na kreditních kartách, nebankovních společností, kontokorenty, mikropůjčky nebo zboží koupené na splátky, které mívají nejvyšší úrokovou sazbu.

Irena Jandíková, ředitelka retailového bankovnictví Max banky dále vysvětluje: „K refinancování úvěrů v naší bance potřebujete pouze občanský průkaz, telefon a pár minut času, to je vše. Kompletně vyřídit refinancování lze v současnosti po internetu stejně snadno a rychle, jako založit běžný účet.”

Zdroj: Tisková zpráva

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!